Aktuální žebříček nejvýkonnějších provozovatelů kontejnerových terminálů žádné velké překvapení na špičce nepřinesl. I zatím poslední přehled Annual Review of Global Container Terminal Operators, který každoročně přináší společnost Drewry Maritime Research, v září potvrdil dominantní postavení dvojice asijských terminálových skupin – PSA International ze Singapuru a Hutchinson Port Holdings z Hongkongu.
Námořní doprava
Na konci září byl po několika letech výstavby uveden do provozu nový německý hlubokovodní přístav JadeWeserPort ve Wilhelmshavenu. Velkolepého slavnostního aktu se zúčastnili vrcholní představitelé německé politiky i hospodářství, celkem více než 1300 hostů a také stovka novinářů. Jako první plavidlo přístav symbolicky odbavil kontejnerovou loď Maersk Laguna jednoho z klíčových zákazníků přístavu.
Přístav Antverpy za prvních šest měsíců letošního roku odbavil 93 822 976 tun zboží. Za meziročním poklesem o 2,1 procenta stálo především dočasné ukončení aktivit rafinerie Belgian Refining Corporation (BRC). Objem překladu kontejnerů v prvním pololetí totiž vzrostl o necelé procento, překlad suchého hromadného zboží se zvýšil o pět procent a Ro/Ro provoz dokonce o 16,2 procenta. Po znovuobnovení činnosti BRC se v posledních týdnech začal zotavovat i překlad tekutého hromadného zboží. To vše podle správy přístavu dokládá jeho schopnost udržet si pozici i v podmínkách nejisté ekonomické situace posledních měsíců.
Německé rejdařství Hamburg Süd na konci července v brazilském přístavu Santos slavnostně pokřtilo nejnovější plavidlo své flotily. Kontejnerovou loď Santa Ursula, kterou rejdař využívá v pravidelné službě mezi Asií a Jihoafrickou republikou, respektive východním pobřežím Jižní Ameriky, již od letošního března, pokřtila viceprezidentka společnosti Marfrig Alimentos Marcia A. M. dos Santos.
V hodnotovém vyjádření procházejí více než dvě třetiny veškerého zahraničního obchodu v Evropě přístavy. Je pravděpodobné, že jejich vytížení do budoucna dále poroste stejně jako obchod a kontejnerová přeprava. Podle červencové analýzy poradenské společnosti Colliers International se novou klíčovou trasou do srdce Evropy stanou přístavy ve východním Středomoří.
KUALA LUMPUR (13.9.) – Boj proti pirátství na světových mořích slaví úspěchy: počet útoků letos v prvním pololetí klesl o třetinu. Rejdaři přes veškeré úsilí vlád a institucí považují pirátské přepady stále za mimořádné ohrožení a požadují pokračování operací ozbrojených sil a certifikaci soukromých bezpečnostních agentur. Novým rejdištěm pirátů se stal Guinejský záliv u západoafrického pobřeží.
Od poloviny července má nizozemské pobřeží opět novou podobu. Na pokyn královny Beatrix uzavřela 11. července těžká stavební technika společností Boskalis a Van Oord konsorcia PUMA poslední mezeru v jedenáctikilometrové hrázi, která odděluje novou rotterdamskou přístavní zónu Maasvlakte 2 od volného moře.
Celkový překlad zboží v německém přístavu Hamburk se v prvním pololetí zvýšil meziročně o 2,7 procenta na 65,8 milionu tun. Dominovaly mu kontejnery, kterých druhý největší evropský kontejnerový přístav odbavil 4,4 milionu TEU, o 1,9 procenta více než ve stejném období loňského roku. Hlavním nositelem nárůstu výkonů největšího německého univerzálního přístavu v prvním pololetí byl vývoz, oznámila na tiskové konferenci v polovině srpna v Hamburku marketingová společnost přístavu Hafen Hamburg Marketing.
Zfalšované údaje o hmotnosti kontejnerů jsou stále častěji příčinou nehod na silnici, v terminálech nebo na palubách lodí. Na neblahé praxi nic nezměnily ani tak dramatické události, jako například havárie kontejnerové lodi MSC Neapoli v roce 2007. Podle názoru vlád Dánska, Nizozemska a Spojených států a řady nadnárodních organizací je však již skutečně nejvyšší čas stanovit nová, přísnější pravidla.
Německý přístav Hamburk generuje při překladu zboží a souvisejících službách větší přidanou hodnotu než Rotterdam, Antverpy nebo Le Havre / Rouen. Vyplývá to z nejnovější studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD. Studii konkurenceschopnosti globálních přístavních měst (Competitiveness of Global Port-Cities) OECD prezentovala v červenci v Berlíně.