Evropský parlament tento týden pokračuje v hlasování o sedmi zprávách, které jsou součástí tzv. třetího balíčku bezpečnosti námořní dopravy. Evropská komise soubor nové legislativy předložila s cílem zvýšit celkovou úroveň bezpečnosti lodní dopravy.
Námořní doprava
Rejdařství Maersk Line hodlá od května pozměnit strukturu své transatlantické sítě. Služba TA3 by po změně měla nabídnout kratší tranzitní doby z Evropy do New Yorku, kam by plavidla měla připlouvat již v úterý místo ve středu.
Rejdařství Mitsui O.S.K. Lines na konci března zvolilo jméno pro největší plavidlo pro přepravu železné rudy na světě – Brasil Maru. Loď bude na základě dlouhodobé smlouvy plout pro Nippon Steel Corporation.
Evropský parlament na konci března v prvním čtení schválil dvě ze sedmi zpráv, které jsou součástí takzvaného třetího balíčku pro námořní bezpečnost. Obsahem první zprávy byl návrh směrnice o povinnostech států vlajky (států registrace lodí), druhá obsahovala návrh směrnice o občanskoprávní odpovědnosti vlastníků lodí.
Přístav Hamburk v loňském roce přeložil celkem 135 milionù tun zboží. S nárůstem o devět milionù tun (+7,3 procenta) dosáhl nového historického rekordu. Hlavním motorem růstu byl opět překlad kontejnerù, kterých se v přístavu přeložilo zhruba 8,9 milionu TEU (89,5 milionu tun, +9,6 procenta).
„S novým agentem chceme posílit aktivity Chipolbroku v České republice“
Jaroslav Vaňous (Austromar) pro DN
Společnost Austromar se na počátku letošního roku stala výhradním agentem čínsko-polského rejdařství Chipolbrok pro Českou republiku a Slovensko. Dosud obě společnosti spolupracovaly na bázi tzv.
Hospodářská komora ČR uspořádá 21. února ve svém pražském sídle jednodenní seminář na téma Společná havárie v námořní a vnitrozemské vodní dopravě. Je určen pro vývozce, dovozce, zasílatele, dopravce, pracovníky pojišťoven a pojišťovací makléře, advokáty a bankovní specialisty působící v zahraničně-obchodních transakcích v úseku námořní a vnitrozemské vodní dopravy.
„Námořní přeprava se potýká s nedostatkem mladých kvalifikovaných lidí“
Ing. Jiří Šťastný (Námořní klub SSL ČR) pro DN
I v loňském roce pokračoval trend výrazného nárůstu námořních přeprav, především kontejnerů. Některé přístavy pracovaly na hranici svých kapacitních možností a nedokázaly zboží odbavovat plynule.
Německé námořní přístavy hlásí další zvyšování objemu přeloženého zboží. V letošním roce lze podle odhadů expertů očekávat nárůst o šest procent na celkem 299 milionů tun. Přístavy tak nadále potvrzují svou ekonomickou sílu a zůstávají důležitými tvůrci pracovních míst.
Prezident Svazu evropských rejdařů (ECSA) Lennart Simonsson v říjnu při prezentaci výroční zprávy ECSA v Bruselu podpořil návrh sdružení European Liner Affairs Association (ELAA), aby byly námořní konference nahrazeny systémem monitorování trhu.