30.1. – Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) o povolení provozu nepřijdou. Odborně způsobilou osobou bude bývalý šéf Správy železnic Pavel Surý, který se od příštího týdne stane jednatelem Správy úzkokolejných drah (SÚD). Ta je dceřinou firmou JHMD, má povolení pro provoz a je zodpovědná za údržbu a provoz dráhy. Novinářům to v úterý potvrdil věřitel a předkladatel reorganizačního plánu Jan Kysela. Kdy vlaky letos opět vyjedou na koleje, Kysela ale neuvedl s tím, že zhruba do konce února budou připravovat plán na údržbu kolejí včetně výběru firmy nebo firem, které práce provedou, a financování provozu.
Veřejná doprava
30.1. – Soukromý dopravce RegioJet loni převezl ve svých vlacích a autobusech 13 milionů cestujících, což je meziroční růst o více než milion. Ve vlacích cestovalo devět milionů lidí, v autobusech téměř čtyři miliony, řekla mluvčí Alexandra Janoušek Kostřicová.
29.1. – Správa železnic představila veřejnosti budoucí podobu nových tratí v pražském železničním uzlu. Ze studie proveditelnosti vybrala Centrální komise Ministerstva dopravy variantu se dvěma samostatnými trasami v tunelech a s dvoupatrovou centrální stanicí pod hlavním nádražím. Navíc ji doplnila o další čtyři podzemní zastávky.
29.1. – Po třinácti měsících od podpisu smlouvy mezi Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) a Škoda Group a osm měsíců od zahájení výroby je vyrobena první tramvaj Škoda ForCity Plus 52T pro Prahu, která se v pondělí poprvé projela na zkušební trati v plzeňském výrobním areálu Škodovky. Tramvaj má montážně dokončený exteriér, probíhá na ní dokončování interiéru, oživování a první zkoušky vozidla. V pokročilé fázi montáže jsou další dva vozy. Na dalších se svařují hrubé stavby jednotlivých článků. Celkem je v plzeňských výrobních dílnách rozpracováno osm tramvají pro Prahu. První tramvaj by do pražských ulic měla vyjet v dubnu, kdy zahájí zkušební jízdy bez cestujících v rámci procesu homologace nového typu vozidla.
27.1. – Kvalifikační požadavky na převozníky se možná zmírní. Podle novely o vnitrozemské platbě, kterou předložila skupina poslanců z koalice a opozice v čele s předsedou sněmovního hospodářského výboru Ivanem Adamcem, by jim postačilo zúžené oprávnění. Změna by měla podle překladatelů přispět k zachování provozu přívozů jako veřejné služby.
27.1. – Plzeň nakoupí až 15 nových velkokapacitních autobusů od českého výrobce SOR Libchavy. Podmínkou kontraktu bylo to, že firma předvede funkční vůz, což se stalo ve vozovně na Karlově, podpisu smlouvy už nic nebrání, řekl mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro. Cena za jeden vůz je 9,8 milionu Kč. První tři začnou vozit cestující už letos, pět příští rok a na zbylých sedm může dopravní podnik uplatnit opci v následujících letech.
27.1. – V neděli před 13:00 skončilo omezení provozu vlaků u Veselí nad Lužnicí na Táborsku. České dráhy to uvedly na svém webu. Kvůli poruše trakčního vedení ve stanici ve Veselí se tam vlaky zastavily v sobotu dopoledne. Po jedné koleji začaly znovu jezdit v sobotu před 16:30. Opravy na druhé koleji pokračovaly do neděle.
26.1. – Čtveřice poslanců z vládních i opozičních stran chce zpřísnit podmínky pro získání průkazu řidiče taxislužby. Týká se to hlavně lidí pocházejících z nečlenských států EU. Získat by ho nově mohl pouze držitel řidičského oprávnění vydaného v tuzemsku nebo v jiném členském státu EU. S tímto pozměňovacím návrhem k vládní novela zákona o silniční dopravě přišli poslanci Renáta Zajíčková (ODS), Patrik Nacher (ANO), Michal Zuna (TOP 09) a Jakub Michálek (Piráti). Cílem jejích návrhu je hlavně zvýšit bezpečnost na silnicích. Ve zdůvodnění mimo jiné uvádějí, že o práci řidiče taxislužby se ucházejí stále více cizinci ze třetích zemí, pro které je řízení v tuzemsku někdy problémem.
26.1. – Při noční akci Dopravního podniku Ostrava (DPO) bylo z 1495 zkontrolovaných pasažérů vyloučeno z přepravy za nedodržování přepravních podmínek 154 cestujících, tedy zhruba každý desátý. Nejčastějším prohřeškem byla tradičně jízda bez platného dokladu a v několika případech i fakt, že se cestující pod vlivem alkoholu chovali obtěžujícím způsobem. Informovala o tom včera sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová.
24.1. – Dopravní podnik města Brna převzal poslední z dodávky čtyřiceti parciálních trolejbusů 32Tr. Pomalu tak uzavírá jednu z etap obnovy trolejbusového vozového parku. Od roku 2021 pořídil celkem 92 nových trolejbusů za více než miliardu korun a vyřadil starší, dosluhující vozy. Všechny nové vozy jsou nízkopodlažní a klimatizované.