7.1. – Pražský dopravní podnik (DPP) má dva členy výboru pro audit, který patří mezi zákonem dané kontrolní mechanismy. Radní města v pondělí do výboru zvolili Zdenu Javornickou a Stanislava Staňka. Navržený pirátský nominant Janusz Konieczny zvolen nebyl, výbor však podle zákona musí mít nejméně tři členy. Piráti uvedli, že jejich kandidát je uznávaným protikorupčním expertem a jeho odmítnutím koaliční partneři zablokovali očistu podniku. Orgán byl neobsazený od 18. srpna, kdy vypršel mandát předchozím členům. Jeho nefunkčnost kritizují opoziční Praha Sobě a ANO.
Veřejná doprava
6.1. – Vozový park Dopravního podniku města Brna (DPMB) se rozrostl o deset minibusů SOR ICN 9,5. Vozidla nahradí už vyřazené minibusy Stratos. Celková investice za desítku autobusů činí 51 milionů korun. Pokud se osvědčí, DPMB může nakoupit dalších deset kusů za stejnou cenu. Do provozu se cestujícími vyjedou postupně v první polovině ledna.
31.12. – Cestující na Kroměřížsku dostali předčasný vánoční dárek. Dalších pět zbrusu nových komfortních nízkopodlažních autobusů IVECO Crossway LE 12 M vyjelo těsně před Vánoci na Kroměřížsku. Autobusový dopravce Z-Group bus, který na Kroměřížsku zajišťuje pro Zlínský kraj dopravní obslužnost, do nákupu nových vozů investoval více než 25 milionů korun.
24.12. – Od první jízdy rychlovlaku pendolino v Česku uplynulo letos v prosinci 20 let, ale stále není v zemi trať, kde by mohly využít svou maximální rychlost 230 kilometrů za hodinu. Řekl to předseda představenstva a generální ředitel Výzkumného ústavu kolejových vozidel (VÚKV) Zdeněk Malkovský. Novinka roku 2004 ve vozovém parku státního dopravce České dráhy (ČD) ale podle Malkovského tehdy nabídla cestujícím vyšší kvalitu přepravy a díky pendolinu se v Česku zvýšil zájem o železniční dopravu. Životnost pendolin je 40 let, vyřazovat se tedy ještě 20 let zřejmě nebudou, uvedl Malkovský.
24.12. – Cestující v Německu se i v nadcházejícím roce mohou těšit z dostupné celoplošné jízdenky na městskou a regionální dopravu. Spolkový sněm a po něm i Spolková rada dnes souhlasily s jejím financováním, ovšem pro spotřebitele zdraží se současné měsíční ceny 49 eur (1230 Kč) na 58 eur (1460 Kč). Agentura DPA poznamenala, že budoucnost jízdenky známé jako Deutschlandticket je nejasná, neboť jí chybí dlouhodobá finanční podpora.
22.12. – Dotované stravenky nebo jízdy služebním automobilem pro soukromé účely, to jsou zaměstnanecké benefity, které stát štědře podporuje daňovým zvýhodněním pro firmy i samotné zaměstnance. Příspěvky na energeticky úspornou veřejnou dopravu k nim ale zatím nepatří. To je podle Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia) v rozporu s Dopravní politikou ČR. Proto se snaží prosadit změnu, kterou podporuje i Hospodářská komora ČR.
22.12. – Škoda Group získala vroli subdodavatele zakázku na dodávku elektrické výzbroje pro nové trolejbusy Solaris pro polské město Tychy. Osmnáct dvanáctimetrových trolejbusů vybaví kompletním trakčním pohonem, automatickým sběračem, paketem trakčních baterií a moderní diagnostikou. Vedle toho se také postará o kompletní instalaci pohonu vozidla a jeho testování. Projekt je financován zdotací Evropské unie.
21.12. – Tramvajovou trať na Kamechy vybuduje „Společnost TT Bystrc – Kamechy Eurovia + TuCon + Marti Tunnel“, která uspěla s nabídnutou částkou 1 842 143 177 Kč bez DPH. Po schválení v Radě města Brna o tom ve středu 18. prosince 2024 rozhodlo představenstvo Dopravního podniku města Brna. Přípravné práce začnou již během ledna 2025, zkušební provoz se předpokládá v prosinci 2027.
21.12. – Do tendru pražského dopravního podniku (DPP) za 86 miliard korun bez DPH na nákup automatizovaných vlakových souprav pro linky metra C a D se přihlásili dva zájemci. O zakázku projevilo zájem konsorcium Siemens Mobility – Škoda Transportation a společnost Alstom Czech Republic. ČTK to sdělil vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík. Termín pro podávání nabídek v tendru, který podnik vypsal v polovině dubna, uplynul ve středu.
20.12. – Na odborné konferenci RED, kterou 4. prosince uspořádalo Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), se diskutovalo o rozvoji, efektivitě a dostupnosti MHD. Tři bloky zajímavých a živých diskuzí zahájil ministr dopravy Martin Kupka a předseda SDP ČR Tomáš Pelikán. V diskuzích se prolínaly názory dopravních odborníků, ekonomů, politiků i laické veřejnosti. Konference, kterou provázela moderátorka Kateřina Boušková a ředitel Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš, byla určena odborníkům z oblasti veřejné dopravy, zástupcům státní správy a samosprávy.