Veřejná doprava

​Regionální vlaky na Bruntálsku budou zajišťovat České dráhy

14.10. – Železniční dopravu na regionálních tratích Bruntálska a části Olomouckého kraje budou následující minimálně čtyři roky zajištovat České dráhy. Národní dopravce se svou nabídkou vyhrál tendr Moravskoslezského kraje na zajištění dopravní obslužnosti drážní osobní dopravou v této oblasti.

​Řidiči MHD na Sokolovsku si stěžují na nižší mzdy oproti krajskému dopravci

12.10. – Společnost Ligneta, která na základě desetileté smlouvy provozuje MHD na Sokolovsku, požádala města a obce o dorovnávání mezd řidičů na výši, kterou pobírají řidiči u Dopravního podniku Karlovy Vary (DPKV). Města na Sokolovsku to ale odmítla. Řidiči Lignety hrozí i stávkou. Podle jednatele Lignety Petra Schmida však firma musí dodržet podmínky smlouvy s obcemi na Sokolovsku, která vznikla ještě předtím, než kraj provozováním meziměstské dopravy pověřil DPKV.

​Výrobce autobusů SOR Libchavy skončil loni s rekordní ztrátou 260 milionů korun

10.10. – Firma SOR Libchavy, která vyrábí autobusy a trolejbusy, skončila loni s rekordní ztrátou 260 milionů korun. Rok předtím měla ztrátu 111 milionů korun. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se přitom meziročně zvýšily o jedno procento na 3,025 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Společnost loni prodala 504 autobusů, což bylo nejméně za posledních šest let. Klesá podíl prodejů na tuzemském trhu, je méně než poloviční.

​Vozy MHD v 1. čtvrtletí přepravily 489,5 milionu lidí, meziročně o dvě procenta více

9.10. – Dopravní prostředky městské hromadné dopravy (MHD) v Česku za první čtvrtletí přepravily více než 489,5 milionu cestujících, meziročně zhruba o dvě procenta více. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu. Městská doprava přepravila mírně více lidí i přesto, že letošní první čtvrtletí mělo o dva pracovní dny méně než loňské.

​ICOM žádá antimonopolní úřad o přezkum u zakázek na autobusy pro Pelhřimovsko

8.10. – Společnost ICOM transport se rozhodla podat návrh na přezkoumání úkonů Kraje Vysočina při zadávání zakázek na autobusové dopravce pro dvě části Pelhřimovska k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Složila i příslušnou kauci 18 milionů korun. Zároveň byla podaná stížnost k Evropské komisi, sdělila předsedkyně představenstva ICOM transport Kateřina Kratochvílová. Rada kraje opakovaně rozhodla o tom, že zakázky dostane ČSAD Autobusy České Budějovice (Busem). Námitky, které proti tomu dala firma ICOM, kraj dvakrát zamítl.

​Po jindřichohradecké úzkokolejce za se půl druhého měsíce svezlo 3500 lidí

6.10. – Znovuobnovené jízdy vlaků Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) využilo za půl druhého měsíce 3500 lidí. JHMD, které jsou po úpadku v reorganizaci, zahájily zatím jen turistický provoz téměř po dvou letech 10. srpna a jízdy ukončily poslední zářijový víkend. Z bezpečnostních důvodů vlaky nevyjely o víkendu 14. a 15. září, kdy Česko zasáhly deště a povodně. Před úpadkem v říjnu 2022 jezdily vlaky každý den jako běžná doprava, od května do září se svezlo odhadem 10 000 až 12 000 lidí, řekl Jan Kysela, který připravil reorganizační plán společnosti.

​Projekt ČEZ ESCO a DPP přinese zelenou elektřinu pro metro a úsporu minimálně 152 milionů korun

4.10. – V celkem pěti areálech Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP) se rozjíždí pilotní projekty energeticky úsporných opatření se zaručeným výsledkem (EPC). Zahrnují řadu opatření jako zateplení objektů, výměnu oken a osvětlení nebo instalace fotovoltaiky, která bude v depu Kačerov propojena s trakcí pražského metra. EPC projekty přinesou DPP úsporu energií nejméně 17,7 milionů korun ročně a snížení její spotřeby o cca 30 %. Kromě toho díky EPC projektům DPP ročně ušetří přes 2 300 tun emisí oxidu uhličitého.

Tramvajová vozovna v Hannoveru bude osazena českými výhybkami

2.10. - Společnost Praž­ská strojírna v září předala další tři výhybky a kolejové oblouky pro německé město Hannover. To je pro Pražskou strojírnu tradičním trhem stejně jako německá města Berlín, Braunschweig, Freiburg a další.

Tramvaje v Tampere budou delší, Škoda Group podepsala smlouvu na výrobu přídavných modulů

27.9. - Škoda Group podepsala smlouvu se společností Tampereen Raitiotie Oy na výrobu dalších desetimetrových modulů, které prodlouží stávající 37metrové tramvaje, jež jsou v současnosti provozovány v tramvajové síti v Tampere. Smlouva v hodnotě přibližně 25 milionů EUR je součástí opce k původní zakázce a bude realizována ve dvou fázích, které zvýší kapacitu tramvají, díky čemuž bude možné uspokojit rostoucí poptávku cestujících. Součástí smlouvy je rovněž desetiletý balíček kompletního servisu.

Škodovka v Berlíně představila posun v projektu Smart Depot

26.9. - Autonomní doprava je již desítky let vizí mnoha velkých společností a startupů. V posledních letech dochází na tomto poli k řadě zásadním posunům a průlomům. Jedním z nich je i projekt ekosystému Smart Depot z dílny vývojářů Škoda Group. Ti v autonomii vidí cestu k vyšší udržitelnosti, komfortu i bezpečnosti. Své úspěšné kroky prezentovali v rámci programu veletrhu InnoTrans.

<a style=„font-family: Arial, Helvetica, Verdana, Tahoma, sans-serif; font-size: 14px;“>

<a style=„font-size: 14px;“>

spinner