Pražská reprezentace hamburského přístavu oslavila v loňském roce své 26. narozeniny, po celou dobu stál v jejím čele „otec zakladatel“ Bohumil Průša. Ten se na konci loňského roku rozhodl přenechat řízení pobočky mladším a stáhnout se trochu do ústraní. Svět české spedice a logistiky však rozhodně neopouští a o své zkušenosti se chce i nadále podělit především s nastupující generací mladých speditérů a logistiků.
Námořní doprava
26.1. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Švédsko potřebuje přístavní strategii. Jasnou politiku pro Göteborg a národní strategii, ve které bude uvedena role každého přístavu stejně jako jeho hospodářský význam – toto uvádí doporučení Světového dopravního fóra ITF, které se zabývalo úlohou Göteborgu v době fungování námořních megadopravců a narůstání počtu velmi velkých kontejnerových lodí.
SPEDICE
Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA
INFORMACE O NADCHÁZEJÍCÍCH MEZINÁRODNÍCH SETKÁNÍCH
Konference RAME 4. až 6. května 2017 v Casablance
Regionální speditérská konference RAME (Region Africa and Middle East) uvítá delegáty z Evropy, Afriky, Středního východu a dalších zemí. Konference je fórem, jež umožní prezentovat současné výzvy a příležitosti k aktivitám v daném regionu.
19.1. – Přístavní správa Hamburg Port Authority (HPA) letos více investuje z vlastních prostředků, aby se udržela výkonnost Hamburku jako univerzálního přístavu a aby byl nachystán pro budoucí úkoly. Asi 240 milionů eur půjde kromě jiného do obnovy silničních a železničních mostů. Loni šlo kolem 200 milionů eur do různých akcí, jež slouží k udržení konkurenční schopnosti přístavu. Inženýři se musejí vyrovnávat s rychlým růstem velikosti lodí, jež budou později projíždět pod mosty.
11.1. – V německém letectví dojde k přísnějšímu prověřování zaměstnanců. Spolková rada odsouhlasila reformu zákona o letecké bezpečnosti. Ta předpokládá zejména přísnější kontroly kolem leteckého zboží. V zásadě budou smět letecké podniky nakládat svá letadle zbožím, jež bude označeno jako bezpečné. Zákon zostřuje prověřování pracovníků v bezpečnostně citlivých oblastech.
Dánské kontejnerové rejdařství Maersk Line uzavřelo dohodu s Oetker Group o převzetí rejdařství Hamburg Süd. Akvizici ještě musí schválit akcionáři a příslušné antimonopolní úřady (Evropské unie, Spojených států, Číny, Jižní Koreje, Austrálie, Brazílie a dalších). Maersk Line bude s úřady aktivně spolupracovat. Celý proces by měl být dokončen na sklonku roku 2017. Do té doby budou obě rejdařství fungovat jako dosud.
Container-Transport-Dienst (CTD), dceřiná společnost hamburského přístavního a logistického koncernu HHLA, pověřila softwarový podnik Cargo support vývojem programu pro automatizovanou rezervaci slotů. Od roku 2017 musí mít kontejnerové terminály v hamburském přístavu rezervovaná časová okna (sloty) pro převzetí kontejnerů. Za pomoci systému rezervace slotů může být odbavení kamionů lépe rozloženo do celého dne, což zabrání čekání v kolonách a zvýší výkonnost kontejnerových terminálů.
V letošním roce jsme především vzpomněli 60 let existence námořního kontejneru, který odstartoval revoluci v přepravě zboží přes moře. A připomněli jsme si, že pán, který stál v roce 1956 za vznikem této skvělé ocelové skříně, byl Malcom McLean, dopravní podnikatel z USA. A byla to jeho vize, která našla završení v současných lodních obrech přepravujících najednou skoro 20 tisíc těchto ložných jednotek mezi všemi kontinenty světa.
3.1. – Prohloubení plavební dráhy je aktuálně nejdůležitějším strategickým projektem hamburského přístavu. S ohledem na rostoucí velikost a ponor námořních lodí je pro přístav nezbytné zajistit bezproblémový přístup od moře. Pro Hamburk je odpovídající plavební dráha životně důležitým předpokladem pro udržení konkurenceschopnosti a dalšího rozvoje.
3.1. – Šanghajská námořní univerzita (Shanghai Maritime University) bude plnit v rámci projektu GMN – Global MTTC Network funkci asijského regionálního centra pro spolupráci v oblasti námořních technologií MTCC. Podobnou roli bude hrát University of Trinidad and Tobago pro oblast Karibiku. Obě instituce byly vybrány Mezinárodní námořní organizací IMO, která připravila ambiciózní program pro námořní sektor, jehož cílem je koordinovat postup při snižování emisí skleníkových plynů. Projekt financuje Evropská unie. Další tři centra MTCC vzniknou v dalších klíčových regionech – v Africe, Latinské Americe a oblasti Pacifiku.