23.11. – To, co začalo jako pilotní projekt „zeleného“ dodavatelského řetězce mezi Švédskem a Čínou v roce 2006, se postupně proměnilo ve strategické partnerství v oblasti ochrany životního prostředí a světových oceánů. Logistická společnost DB Schenker a kontejnerový přepravce Hapag-Lloyd se nyní mohou společně ohlédnout za dekádou intenzivní spolupráce, která zásadně přispěla k omezení emisí oxidu uhličitého. Za posledních deset let společně dokázali omezit uhlíkaté zplodiny o 130 tisíc tun.
Námořní doprava
14.11. - Světový den námořní dopravy v Turecku znovu ukázal nezastupitelnou roli sektoru pro globální obchod. Listopadovou akci oficiálně zahájil generální tajemník Mezinárodní námořní organizace IMO Kitack Lim, který ve slavnostním projevu zdůraznil, že ačkoli je na námořní dopravě prakticky závislý celý svět, jen málokdo si její význam plně uvědomuje. „V průběhu celého roku jsem usiloval o to, aby se povědomí o námořním sektoru výrazně posílilo. Letošní Světový den námořní dopravy na turecké půdě pomáhá rozšiřovat pozitivní obraz v očích veřejnosti,“ uvedl Kitack Lim.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
Evropské ceny ELA 2016 už znají své vítěze.
Ocenění Projekt roku 2016 získala německá společnost obchodní logistiky BLG a firma Engelbert Strauss GmbH také z Německa za velmi zajímavý projekt skladové logistiky s inovativním řešením, které se zabývá propojením lidské práce s roboty. Řešení navíc nebylo implementováno do zcela nového objektu, ale zdařile do budovy považované za architektonické dědictví. Profesionálem roku 2016 se stal Michalis Ziglis z Řecka, který průběžně řídil rozvoj logistiky ve své firmě, jež se vyvinula do společnosti poskytující trhu pionýrské služby.
11.11. – Švédská vláda předložila parlamentu návrh na zvýšení maximální povolené celkové hmotnosti nákladního automobilu na 74 tun. Doposud platila nejvyšší povolená hmotnost 64 tun, vyhlášená v roce 2015. Návrh je součástí balíku opatření, která mají zefektivnit dopravu. 74 tuny by měly platit tam, kde není možná železniční ani vodní doprava.
8.11. – Členové nově vytvořeného sdružení kontejnerových rejdařství Ocean Alliance – skupina CMA CGM, COSCO Container Lines, Evergreen Line a Orient Overseas Container Line – prezentovali nabídku služeb. Ocean Alliance je největší aliancí v námořní přepravě na světě. Čtyři partneři budou spolupracovat na mnoha trasách tak, aby zákazníci dostali ještě lepší nabídku tranzitních časů, hustoty spojů a sítě najížděných přístavů.
8.11. – Trojice japonských kontejnerových rejdařství Kawasaki Kisen Kaisha (K-Line), Mitsui O.S.K. Lines (MOL) a Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) koncem října oznámila založení společného podniku pro globální kontejnerové aktivity (s výjimkou japonského trhu). Předsedové představenstev partnerských koncernů podepsali dohodu 31. října letošního roku, proces však bude dokončen až po udělení souhlasu ze strany antimonopolních úřadů.
3.11. – Německé rejdařství Hapag-Lloyd získalo ocenění pro nejlepšího provozovatele kontejnerových lodí „Containership Operator of the Year Global Award“ od společnosti Lloyd´s List, která je nejvýznamnější informační službou v oblasti námořní dopravy. Cena byla předána na slavnostním večeru v britském Národním námořním muzeu v Londýně za účasti více než 450 představitelů globální námořní dopravy.
3.11. – Nizozemský přístav Rotterdam byl na Mezinárodním summitu ekologické námořní dopravy 2016 zvolen „nejekologičtějším přístavem roku“. Summit se uskutečnil v Rotterdamu 17. a 18. října za účasti více než 200 představitelů mezinárodní námořní dopravy. Dalšími nominovanými byly Antverpy, Amsterdam a Hamburk.
31.10. – Africký kontinent představuje pro belgický námořní přístav Antverpy velmi zajímavého a perspektivního obchodního partnera. V uplynulých dvou letech Antverpy odbavily 19 milionů tun zboží u spojů s Afrikou. Obchodu dominuje trio Togo, Nigérie a Jihoafrická republika, přičemž nejrozšířenějšími komoditami jsou tekuté hromadné zboží, automobily a kontejnerizované zboží.
26.10. – Přístav Gdaňsk je nyní lépe přístupný po železnici také ze západu. 27. září byla slavnostně otevřena modernizovaná železniční trať č. 226 a nový most přes „Martwu Wislu“. Oba infrastrukturní projekty mají velký význam pro Gdaňsk, jakožto přístav na hluboké vodě, jenž je v současnosti dále budován. Skoro 95 procent všech vlaků, které do přístavu přijíždějí nebo jej opouštějí, používají přístup přes Mrtvou Vislu. V roce 2015 jezdilo po této trati v průměru denně 500 vagónů. Zhruba polovina přepravovala hromadné zboží a třetina kontejnery. Dynamiku železniční dopravy vyvolává zájem v přístavním zázemí, který přinesl nárůst o 41 procent. Počet nákladních vagonů, odbavovaných v přístavu, se zvýšil o 41 procent.