PRAHA (3.8.) – Otevírání trhu dálkové železniční dopravy cestujícím postupně přinese pohodlnější vlaky. Platit to má alespoň na šestici tratí, které plánuje ministerstvo dopravy do roku 2020 nabídnout do veřejných soutěží. Základním požadavkem pro budoucího dopravce mají být klimatizované vlaky, které budou alespoň částečně bezbariérové. Vyplývá to z návrhu ministerstva dopravy, který úřad poslal k meziresortnímu připomínkování.
Dopravní politika
Liberalizace železniční dopravy
MD: Otevírání železničního trhu prý přinese cestujícím pohodlnější vlaky
Ministerstvo dopravy
Koncepce ITS na léta 2014 až 2020 má být předložena vládě do konce letošního roku
Do konce roku má být vládě před-ložena koncepce ITS na roky 2014 až 2020 v podobě Akčního plánu rozvoje ITS. Přípravu této koncepce zaštiťuje Koordinační rada ministra dopravy pro ITS. Tuto radu zřídil již před několika roky tehdejší ministr Pavel Dobeš, stávající ministr Antonín Prachař její činnost zintenzivnil. Vládě má být tento materiál předložen do konce letošního roku.
Liberalizace železnice
Materiál k otevírání trhu na železnici půjde do konce srpna na jednání vlády
PRAHA (31.7.) – Ministerstvo dopravy rozeslalo ve středu 30. července do meziresortního připomínkového řízení materiál k časovému plánu otevírání železničního trhu. Ministr dopravy Antonín Prachař splní svůj závazek a po vypořádání připomínek předloží aktualizovaný plán liberalizace veřejných služeb na železnici vládě ke schválení do konce srpna tohoto roku.
Další změna v ŘSD
Kubiš po čtvrt roce rezignoval na post ředitele ŘSD
PRAHA (31.7.) – Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš po čtyřech měsících ve funkci končí. ŘSD dočasně povede šéfka správního úseku a bývalá ředitelka strategie a komunikace Agrofertu Soňa Křítková, dokud se ve výběrovém řízení nepodaří najít nového generálního ředitele. Informoval o tom ministr dopravy Antonín Prachař. Podle jeho slov Kubiš odstoupil poté, co zvážil požadavky, které na něj do budoucna ministerstvo dopravy vzneslo.
Náhrada za zpoždění vlaku
Dráhy nebudou muset platit za delší zpoždění vlaku
PRAHA (25.7.) – Železniční dopravci zřejmě dalších pět let nebudou muset vyplácet náhrady při zpoždění vlaku delším než hodinu. Senát totiž schválil prodloužení výjimky z evropského nařízení až do roku 2019 v rámci novely o drahách, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Výjimka z unijního nařízení měla skončit letos v prosinci. Podle senátora ČSSD Karla Korytáře může být prodloužena jen jednou a nově skončí 3. prosince 2019. Prodloužení výjimky je dáno tím, že dopravci nemají šanci ovlivnit vznik zpoždění zejména kvůli stavební činnosti na tuzemských tratích. Dopravce také nemá zatížit dalšími náklady.
Návštěva premiéra na MD
Ministr Prachař slíbil rychlou dostavbu rozestavěných dálnic
Zlepšení dopravní infrastruktury v České republice, dostavba klíčových páteřních komunikací R35, D11, D8 a dalších, práce na novém zákonu o liniových stavbách, čerpání evropských dotací a příprava Operačního programu Doprava 2 – to byla hlavní témata setkání ministra dopravy Antonína Prachaře s premiérem Bohuslavem Sobotkou během jeho návštěvy na ministerstvu dopravy.
Přetěžování vozidel
Vláda odmítla zvýšení pokut pro přetížené kamiony
Vláda minulý týden odmítla senátní návrh na zvýšení pokut za porušení zákazu vjezdu pro kamiony, které překročí povolený hmotnostní limit. Navrhované řešení podle předkládací zprávy na vládním webu není vhodné a zamýšlená sankce až 20 tisíc Kč je nepřiměřeně přísná. Návrh vládního stanoviska je zdůvodněn tím, že kabinet počítá s vlastním řešením.
Česko-saské memorandum
Spojení mezi Českou republikou a Německem se má zrychlit
Ministr dopravy Antonín Prachař se na konci června setkal se saským ministrem hospodářství, práce a dopravy Svenem Morlokem, aby s ním řešil otázku aktuálního stavu a rozvoje dopravní infrastruktury mezi Českou republikou a Saskem. Společně také projednali a podepsali memorandum o vybudování vysokorychlostního spojení na trase Praha – Lovosice – Drážďany.
Evropská unie
Klíčovým úkolem je prosadit ještě letos Technický pilíř
Itálie převzala 1. července od Řecka předsednictví Evropské unie. Výkonný ředitel Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER Libor Lochman a generální ředitel Unie evropského železničního průmyslu UNIFE Philippe Citroën očekávají, že v následujícím půlroce bude nutné řešit řadu zásadních otázek týkajících se budoucnosti evropské dopravní politiky.
Evropská unie
CER a UNIFE vyzvaly k větší podpoře železnice v EU
Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER a Unie evropského železničního průmyslu UNIFE vyzvaly členské státy EU, aby podpořily rozvoj železniční dopravy. Evropská unie nebude podle CER a UNIFE schopna dosáhnout cílů v oblasti úspory energií a ochrany životního prostředí bez přijetí takových opatření, která by vedla ke snížení emisí CO2 v dopravě a současně vedla při rozšiřování mobility ke snížení závislosti na fosilních palivech.