PRAHA (11.9.) – Ani na druhý pokus se vládě premiéra Bohuslava Sobotky nepodařilo schválit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok. Vrátí se k němu až 22. září, kdy má projednávat i celý státní rozpočet na rok 2015. Fond by podle návrhu ministerstva dopravy měl v roce 2015 hospodařit s částkou 94,4 miliardy korun. Ve srovnání se současnými 71 miliardami korun jde o výrazné navýšení peněz pro rozvoj infrastruktury.
Dopravní politika
Rozpočet SFDI
Vláda opět odložila projednání rozpočtu Fondu dopravy
Koaliční jednání o dopravě
Podle premiéra Sobotky je v resortu dopravy řada problémů
PRAHA (8.9.) – V resortu dopravy je řada problémů, se kterými se bude muset ministr dopravy Antonín Prachař vypořádat. Po pátečním koaličním jednání to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. O jeho možném odvolání se ale dnes nejednalo. Kabinet probíral problematiku sesuvu na D8, probíhající přípravu tendru na mýtné a ekonomickou stabilizaci Českých drah. Problematikou dálnice D1 se politici nezabývali.
PRAHA (8.9.) – Tento týden se sejde komise pro hodnocení nabídek v zadávacím řízení na projektového manažera soutěže na dodavatele Systému elektronického mýta po roce 2016 a zahájí hodnocení předložených nabídek. Minulý týden to oznámil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Komisi, v níž jsou především zástupci resortu a akademické obce, ustavil ministr dopravy Antonín Prachař ve čtvrtek 28. srpna, bezprostředně poté, co ministerstvo vypořádalo námitky uchazečů soutěže k zadávací dokumentaci.
Další informace si přečtete v DN 37/2014, které vycházejí ve čtvrtek 11. září a v aktuálním zpravodajství Dopravních novin na webu www.dnoviny.cz.
Obchod s Ruskem
Sankce mezi Ruskem a EU již dopadají i na dopravce
Opatření na omezení obchodování s určitým zbožím mezi Ruskem a Evropskou unií již začínají pociťovat i dopravci. Podle Sdružení ČESMAD Bohemia jsou existenčně ohroženy především ty dopravní firmy, které se orientují z větší části na zboží, jehož se embargo dotýká. Situace se pro ně vyostřila především zákazem dovozu potravin do Ruska a je komplikována i skutečností, že se jedná o rychle se kazící zboží, které nelze dopravit zpět odesílateli nebo je umístit na jiném trhu.
Letecké spojení ČR a Číny
Ministr dopravy jednal s čínským protějškem o leteckém spojení ČR a Číny
PRAHA (27.8.) – Ministr dopravy Antonín Prachař a jeho čínský protějšek Jang Čchuan-tchang jednali v Praze o přímém leteckém spojení ČR a Číny a dalších krocích k posílení spolupráce obou zemí v dopravě. Prachař svého čínského kolegu informoval o tom, že byl vytvořen právní rámec pro zavedení přímé letecké linky mezi ČR a Čínou. Oba ministři mají zájem na tom, aby se podařilo nalézt leteckou společnost, která bude linku dlouhodobě provozovat. ČR v této souvislosti připravuje pobídky pro provozovatele dálkové linky mezi Čínou a Prahou.
Zpoplatnění komunikací
Vláda se chystá zdražit mýtné pro nákladní auta až o desetinu
PRAHA (18.8.) – Vláda chystá od příštího roku zdražení mýtného pro nákladní auta. Ceny půjdou nahoru až o deset procent. Uvedla to Česká televize (ČT). Ministerstvo dopravy tím chce získat 600 milionů korun na další stavby. „Teď je ta doba, kdy zdražení musí přijít, protože začaly klesat výběry do fondu dopravní infrastruktury," řekl televizi ředitel odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont. Zvýšení prý kopíruje kumulativně inflaci, která nebyla v minulých letech využita.
Počátkem léta čteme v denním tisku, že Češi jsou na špici v toleranci neetických praktik v podnikání – když je ČR údajně lídrem v korupčním získávání zakázek. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti EY o podvodech a korupci mezi 2700 respondenty z 59 zemí. Získat zakázku pomocí osobního daru je ochotno 37 procent tuzemských manažerů, celosvětově je to 14 procent. Celkem 69 procent tuzemských respondentů údajně považuje korupci ve své zemi za rozšířený jev. Globálně je to 39 procent. Přitom se ukazuje, že zatímco v naší poslední volební kampani byl boj s korupcí velmi hlasitým sloganem snad všech stran, přijímání příslušných zákonů v parlamentu vázne a vázne…
Mýtný systém v ČR
Projektového manažera mýtného systému chce dělat šest firem
PRAHA (13.8.) – V zadávacím řízení na projektového manažera, který se bude podílet na přípravě soutěže na dodavatele Systému elektronického mýta po roce 2016 a souvisejících služeb, bylo podáno šest nabídek. Komise pro otevírání obálek nabídky zkontrolovala a žádnou z nich nevyřadila. Nabídky nyní posoudí hodnotící komise. Mezi uchazeči jsou společnosti Cetag, s.r.o., Arthur D.Little GmbH, BDO IT a.s. a CGI IT Czech Republic s.r.o. Společnou nabídku dále podaly PricewaterhouseCoopers ČR a M.T. Legal s.r.o. MD obdrželo společnou nabídku také od KPMG, Tempest Czech s.r.o. a AK Volopich, Tomšíček a spol.
PRAHA (13.8.) – Ministerstvo dopravy si pro příští rok vyjednalo navýšení resortního rozpočtu o téměř miliardu korun. Peníze půjdou na pokrytí inflace u regionální či dálkové železniční dopravy, kompenzace studentských a dalších slev dopravcům, dále na správní agendy a výdaje spojené s činností Evropské kosmické agentury (ESA). Ministr Antonín Prachař (ANO) to řekl po schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem.
Operační program Doprava
Vláda má plán na dočerpání dotací z programu OPD na dopravní stavby
PRAHA (7.8.) – Použití evropských dotací na opravy nádraží, koupi nových vlaků pro dálkovou dopravu a vozidel pro údržbu silnic jsou hlavní body strategie ministerstva dopravy pro vyčerpání peněz EU z Operačního programu doprava I. Ministerský materiál, který má ČR uchránit před vracením dotací do Bruselu schválila vláda. Celkem musí ministerstvo do konce příštího roku stanovit projekty za zhruba 32 miliard korun z nabízených téměř 153 miliard.