Protestem silničních dopravců na konci dubna vyvrcholil spor mezi
Sdružením ČESMAD Bohemia
a odstupujícím premiérem Mirkem Topolánkem ohledně poskytování
množstevních slev na mýtném, které premiér dopravcům loni přislíbil a
letos odmítl (viz DN 19/09).
Dopravní politika
Ing. Vladimír Starosta (ČESMAD Bohemia) pro DN
„Porušení slibu premiéra je naprosto nepřijatelné“
Odstupující ministr dopravy Petr Bendl předal v pondělí úřad novému šéfovi rezortu v kabinetu Jana Fischera, dosavadnímu náměstkovi ministra a řediteli Státního fondu dopravní infrastruktury Gustávu Slamečkovi.
Ing. Vladimír Starosta (ÈESMAD Bohemia) pro DN
„Porušení slibu premiéra je naprosto nepøijatelné“
Protestem silnièních dopravcù na konci dubna vyvrcholil spor mezi
Sdružením ÈESMAD Bohemia
a odstupujícím premiérem Mirkem Topolánkem ohlednì poskytování
množstevních slev na mýtném, které premiér dopravcùm loni pøislíbil a
letos odmítl (viz DN 19/09).
Evropský parlament minulý týden v prvním čtení zamítl návrh Evropské komise na revizi platné směrnice o úpravě pracovní doby osob, jež pracují jako řidiči v oblasti silniční dopravy.
Ještě před svým nuceným odchodem z ministerstva dopravy stihl ministr Petr Bendl odvolat dva své náměstky. Zatímco Petr Šlegr (nominovaný Stranou zelených) zřejmě doplatil na postoj dvou „zelených“ poslankyň při hlasování o důvěře vládě, náměstek Zdeněk Žák podle slov ministra dopravy v demisi ztratil jeho důvěru.
Na přelomu března a dubna uspořádalo Sdružení pro dopravní telematiku ČR v Praze šestý ročník mezinárodní konference ITS Prague. Významné setkání jak z mezinárodního hlediska, tak z perspektivy rozvoje dopravy a souvisejících oborů se konalo pod mottem ITS&S – svěží koktejl pro dopravu a rozkvět v zemích Evropy.
„Dopravní a logistický sektor byl hospodářským poklesem zasažen neúměrně tvrdě. Razantně se zhoršující podmínky v celém hospodářství plně dopadly na konjunkturu dopravních a logistických podniků,“ oznámila závěry svého průzkumu německá společnost Creditreform.
Dopravní výbor Evropského parlamentu v polovině února vyslovil souhlas s novou podobou směrnice o eurovinětě, kterou navrhla Evropská komise. Rámec pro tuto směrnici vytvořil již loni v červnu „Zelený dopravní balíček“, který zahrnuje strategii internalizace externích nákladů pro všechny druhy dopravy.
„Mezinárodní dopravní sektor potřebuje globální odpověď na současnou ekonomickou a finanční krizi,“ prohlásil generální tajemník Mezinárodního dopravního fóra (ITF) Jack Short na lednovém semináři v australském Sydney, jehož se zúčastnilo více než čtyřicet dopravních expertů ze 17 zemí.
Zpoplatnění těžkých užitkových vozidel by se mělo odvíjet nejen od úrovně emisí škodlivin a hluku, které vozidla vydávají, ale také od kongescí, k jejichž vzniku přispívají. Vyslovili se pro to minulý týden členové Dopravního výboru Evropského parlamentu, kteří na základě zprávy belgického europoslance Saida El Khadraouiho v prvním čtení projednali nový návrh Evropské komise na změnu směrnice o eurovinětě z roku 1999.