Dopravní politika

ČVUT

Dopravní fakulta spolupracuje s americkými univerzitami

Dopravní fakulta ČVUT (FD ČVUT) loni ve spolupráci dalšími univerzitami rozšířila nabídku studijních oborů v oboru dopravy a logistiky. Její studenti nyní mohou získat diplom na ČVUT a současně i na zahraniční univerzitě v rámci tzv. dvoudiplomového studia („double degree“). Zájemci je zatím mohou využít v anglicky vyučovaném oboru inteligentní dopravní systémy ve spolupráci s univerzitami ve Vídni a ve švédském Linköpingu.

Evropská unie

Siim Kallas si dává za cíl úplné uvolnění kabotáže

Evropský dopravní komisař Siim Kallas hodlá zcela uvolnit kabotáž v evropské silniční nákladní dopravě. Svou vizi liberalizace představil v listopadu na zasedání členů dopravního výboru Evropského parlamentu. „Podniknu veškeré kroky k tomu, aby byl evropský vnitřní trh silniční nákladní dopravy plně liberalizován,“ řekl Siim Kallas bez upřesnění časového harmonogramu.

Evropská unie

IRU a ministři dopravy usilují o udržitelnou dopravu

Historicky první společná konference předsednictví Evropské unie, Mezinárodní unie silniční dopravy IRU a ministrů dopravy členských zemí Evropské unie se uskutečnila na začátku prosince v Bruselu. Mottem setkání více než čtyř set politických představitelů a zástupců oboru dopravy a obchodu všech 27 členských zemí EU byla Efektivní, bezpečná a trvale udržitelná silniční doprava pro budoucnost.

ČESMAD Bohemia

Ministr dopravy dezinterpretuje uzavřenou dohodu

Sdružení ČESMAD Bohemia se minulý týden důrazně ohradilo proti vyjádření ministra dopravy Víta Bárty, že pokud by silniční dopravci zvyšovali ceny za dopravu, může dohodu, kterou s nimi uzavřel 8. listopadu (viz DN 45/10), přehodnotit. Dohoda se týkala mimo jiné přímých dotací, které by českým dopravcům měly kompenzovat zvýšení mýtných sazeb.

Ministerstvo dopravy

Ministr podpoří přesun dopravy ze silnice na koleje

Ministr dopravy Vít Bárta hodlá podpořit přesun nákladní dopravy ze silnic na železnici mimo jiné snížením poplatku za použití železniční dopravní cesty a zvýšením a rozšířením mýta na silnicích. Snížení poplatku za koleje by mělo vstoupit v platnost nejpozději začátkem roku 2012. Vít Bárta to uvedl minulý týden na tiskové konferenci v Praze.

Ing. Martin Špryňar (ČESMAD Bohemia) pro DN

Zvyšování sazeb mýtného musí jít ruku v ruce s kompenzacemi

Zástupci Sdružení ČESMAD Bohemia se na začátku října – krátce poté, co ministerstvo dopravy oznámilo, že pro příští rok připravuje zvýšení sazeb mýtného – poprvé setkali s ministrem dopravy Vítem Bártou. O průběhu jednání a stanovisku dopravců k dalšímu zvyšování poplatků za použití dopravní infrastruktury jsme hovořili s generálním tajemníkem sdružení Ing. Martinem Špryňarem.

IRU

Dopravci podporují průmysl v úsilí o další snižování emisí CO2

Experti ve službách státních a regionálních úřadů, automobilky i provozovatelé silniční nákladní dopravy hledají možnosti, technologie a rámcová pravidla, která by dokázala dále omezit emise CO2 v silniční nákladní dopravě. Podle názoru dopravců by vlády měly učinit vše pro vylepšení dopravní infrastruktury, propagovat alternativní zdroje energií a na mezinárodní úrovni umožnit využití větších a těžších nákladních souprav.

Ing. Pavel Tunkl (SDA) pro DN

Města by měla mít možnost regulovat vjezd do svých center

Lehká užitková vozidla hrají klíčovou úlohu v dopravní obsluze městských center. Zajišťují životně důležité funkce i v místech, která jsou obvykle silně zatížena dopravou, ale v České republice dosud není účinný nástroj, který by v nich jejich provoz reguloval. Podle tajemníka Svazu dovozců automobilů (SDA) Ing. Pavla Tunkla by pro podnikatele mělo být výhodné, aby při zajišťování citylogistiky využívali co nejekologičtější vozidla. V rozhovoru s ním jsme se zaměřili na problematiku potřebné podpory ekologických lehkých užitkových vozidel v citylogistice.

USA

Americký prezident sází na investice do dopravní infrastruktury

Americký prezident Barack Obama hodlá během příštích šesti let podpořit americkou ekonomiku tím, že na obnovu železniční a silniční sítě a letištní infrastruktury uvolní celkem 50 miliard USD (zhruba 960 miliard Kč). O obrysech jeho plánu minulý týden informoval Bílý dům.

Jiří Sýkora (SISA) pro DN

Platnost záruky nelze podmiňovat servisem v síti výrobce

Od 1. června platí nová legislativní úprava (bloková výjimka) pro autoservisy („aftermarket“). O tom, co bloková výjimka přináší, jsme hovořili s prezidentem Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky (SISA) Jiřím Sýkorou.

spinner