Dopravní politika

Evropská unie

Dopravní svazy vyzvaly k aktivnější politice

Devět evropských dopravních svazů vyzvalo na konci listopadu předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby dal dopravní politice nejvyšší prioritu. Připomenuly, že „doprava podle nich hraje klíčovou úlohu v rozvoji evropské ekonomiky, posiluje konkurenceschopnost a vytváří značný počet pracovních míst“.

Evropská komise

Za dopravu bude v nové Evropské komisi odpovídat Siim Kallas

Novým komisařem Evropské komise pro dopravu bude jednašedesátiletý Estonec Siim Kallas. Současně bude zastávat i pozici jednoho ze sedmi místopředsedů Evropské komise, v níž působil již od roku 2004 v původním týmu José Manuela Barrosa. Zkušený politik je považován za finančního experta a technokrata, ale s oborem dopravy zatím neměl nic společného. Dosud měl na starosti správu, audit a boj proti podvodům.

Mezinárodní dopravní fórum ITF uspořádá workshop o financování letišť

Mezinárodní dopravní fórum ITF uspořádá workshop o financování letišť

Součástí mezinárodního dopravního fóra ITF, které se pod heslem „Doprava pro globální ekonomiku – nový výzvy a příležitosti“ uskuteční ve dnech 26. až 29. května příštího roku ve východoněmeckém v Lipsku, bude workshop o investicích do letištní infrastruktury a rozvoji služeb pro letecké společnosti v globální ekonomice.

Budoucnost dopravy

Silniční federace požaduje urychlení investic do silniční infrastruktury

Mezinárodní silniční federace IRF na konci září prostřednictvím svého bruselského programového střediska (ERF – BPC IRF) vyzvala veřejný i soukromý sektor v evropských zemích, aby neprodleně zasedly ke společným jednáním s cílem naplnit naléhavý úkol a posílit investice do evropské dopravní infrastruktury. Na instituce Evropské unie současně naléhavě apelovala, aby zvýšily rozpočet na výstavbu nové a na zlepšování a obnovu stávající silniční infrastruktury.

Ekologická doprava

EU chce donutit svět ke snížení emisí

Evropská unie bude prosazovat, aby se emise oxidu uhličitého z letadel do roku 2020 celosvětově snížily o deset procent a z lodí o dvacet procent. Minulý týden se na tom v Lucemburku shodli ministři životního prostředí Evropské unie. Osud celého opatření však bude záviset na výsledcích prosincové globální konference v dánské Kodani, kde by s ním musely souhlasit i další státy světa.

Páteční zákaz jízdy

Vláda navrhuje diferenciované mýtné

Diferencované sazby mýtného místo úplného zákazu pátečních jízd kamionů – taková je představa premiéra Jana Fischera a ministra dopravy Gustáva Slamečky o regulaci těžké nákladní dopravy před víkendem. Minulý týden s návrhem seznámili zástupce Sdružení ČESMAD Bohemia.

Dopravní infrastruktura

Fondu dopravy hrozí nedostatek peněz

Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI) hrozí v následujících letech výrazný úbytek peněz na dopravní stavby, a to silniční i železniční. Pro příští rok má SFDI zatím rekordní rozpočet v objemu 96 miliard Kč, odhady do dalších let jsou skeptické, mimo jiné kvůli plánovanému zastavení evropských dotací.

komentář

Co přinesl červenec v dopravě

Evropský statistický úřad Eurostat vydal v angličtině příručku Energie a doprava EU v číslech, která na 225 stranách popisuje mimo jiné dopravní odvětví v Evropské unii a v jejích členských státech. Publikace se zabývá dopravními obory, dělbou přepravní práce, dopravní infrastrukturou a počtem podniků.

Krize v dopravě

Dopravci mají méně zakázek, řidiči jsou bez práce

Dopravci zřetelně pociťují dopady globální krize. Výjimkou není ani pokles jejich zakázek až o polovinu, tedy i výrazně nižší tržby. Dopravci se často ještě nestihli vzpamatovat z předchozího období poznamenaného silnou korunou a drahou naftou a už musejí znovu přistupovat k nejrůznějším úsporným opatřením.

Evropská unie

Komise zahajuje diskusi o nové dopravní politice

Evropská komise plánuje, že v příštím roce vydá novou Bílou knihu evropské dopravní politiky s perspektivou do roku 2020. „Cílem evropské dopravní politiky bude zachovat a posílit konkurenceschopnost evropských podniků.

spinner