13. 2. – Evropská komise se začala zabývat způsobem, jakým ministerstvo dopravy prodloužilo smlouvu na výběr elektronického mýta po konci letošního roku a také výběrem nového šéfa drážního regulátora. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Nyní ale podle něj nehrozí, že by mohla být zrušena dohoda na tříleté prodloužení správy mýta se společností Kapsch.
Dopravní politika
Poté, co letos ministři dopravy některých zemí západní a severní Evropy založili Silniční aliance (Road Alliance), je zřejmé, že se názory nových a starších zemí Evropské unie na to, jak má fungovat evropský dopravní trh, stále více rozcházejí. A pod záminkou boje proti tzv. sociálnímu dampingu se trh pro nové země stále více uzavírá. Navíc to vše se děje v době, kdy začíná být v Evropském parlamentu projednávána revize směrnice o vysílání pracovníku a Evropská komise má představit svůj návrh tzv. silničního balíčku.
Sdružení poskytovatelů logistických služeb a silniční nákladní dopravy z Dánska, Švédska a Norska Nordic Logistics Association a skandinávský svaz pracovníků v dopravě Nordic Transport Workers Federation společně uspořádaly 24. ledna v Bruselu konferenci „The Road Ahead“ (Cesta vpřed). Akce se zaměřila na budování z jejich pohledu spravedlivého konkurenčního prostředí a pracovních podmínek v silniční nákladní dopravě v Evropě. Zásadní pozici měla zpráva poradenské společnosti COWI o skutečných pracovních podmínkách bulharských a rumunských řidičů kamionů na dánských i dalších evropských silnicích.
Kroky ze strany provozovatele dráhy a správců silničních komunikací s cílem zvýšit bezpečnost na železničních přejezdech mají zpoždění. Přitom každý z uvedených správců již mohl udělat základní kroky na svém úseku, které by přispěly k tomu, aby se minimálně zvýšil počet informací před přejezdem a na přejezdu.
Bez navýšení peněz na mzdy řidičů autobusů hrozí podle dopravců kolaps dopravy v Ústeckém kraji. Firmy jsou schopny ze svého hradit nárůst platů nařízený vládou po dobu nejvýše tří měsíců. Odbory jsou připraveny vyhlásit stávku, pokud nebude rychle uzavřena dohoda s Ústeckým krajem. Po jednání v Teplicích to novinářům řekli minulý týden zástupci dopravců a odborářů.
V Rakousku platí od 1. ledna zákon o boji se mzdovým a sociálním dumpingem (tzv. LSD-BG), který ukládá zahraničním dopravcům, aby platili řidičům minimální mzdu podle rakouské kolektivní smlouvy (8,27 €/h až 10,22 €/h). Vztahuje se na bilaterální přepravy a na kabotáž. Tranzitní přepravy zákonu nepodléhají.
7.2. – Ministr dopravy Dan Ťok se na konci ledna zúčastnil jednání s ministerskými protějšky Visegrádské skupiny ohledně prohloubení spolupráce těchto zemí v oblasti vnitrozemské vodní dopravy. Hlavním výstupem jednání bylo podepsání společného memoranda České republiky, Polska a nově také Slovenska k vodnímu koridoru DOL.
7.2. – Česká republika by chtěla za měsíc na nejbližším summitu EU připomenout, že některé státy bloku překážkami komplikují práci autodopravcům z jiných zemí. Po jednání ministrů odpovědných za unijní problematiku v Bruselu to řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
2.2. – Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), Svaz dopravy ČR (SD ČR), Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a další zástupci dopravců a podnikatelů odmítají nekoncepční rozšiřování mýtného systému. Žádají ministerstvo dopravy a vládu, aby změnila variantu rozšíření zpoplatnění a respektovala výsledky provedené analýzy.
30.1. – Ministerstvo dopravy znovu vypsalo výběrové řízení na obsazení pozice předsedy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Soutěž proběhne v krátkém časovém úseku, aby mohla vláda co nejdříve rozhodnout o jmenování předsedy nového úřadu.