Česká republika požádala Evropskou komisi, aby kritický úsek na Labi mezi státní hranicí s Německem a Ústím nad Labem zařadila do dokumentu, který bude definovat nejproblematičtější místa evropských vodních cest.
Vnitrozemská plavba
Zástupci evropských zemí podpořili zlepšení podmínek na Labi
Vnitrozemská plavba
„Přechodná opatření na podporu rejdařů by měla snížit vysoké riziko provozování plavby na Labi“
Ing. Jiří Aster (SVD SD ČR) pro DN
Situace plavby na Labi je vážná, ne-li kritická, konstatovala na svém březnovém zasedání valná hromada Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR (SVD SD ČR). Předseda sekce Ing. Jiří Aster pak na konci dubna vystoupil v Evropském parlamentu, aby se současným stavem seznámil poslance a apeloval na ně, aby se zasadili o jeho zlepšení.
Se současnými podmínkami plavby na Labi, s jejich proměnami v kontextu nedávné historie i s politickými záměry, které by měly přispět k jejich zlepšení, se na počátku května v Děčíně měli možnost seznámit zástupci přístavů, rejdařů, spedičních firem a státních institucí na tematickém workshopu.
V dopravním výboru Evropského parlamentu se na konci dubna uskutečnilo slyšení k programu NAIADES, kterým Evropská unie hodlá podporovat rozvoj vnitrozemské dopravy. Za Evropskou federaci přístavů EFIP a jménem plavebních společností a přístavů na Labi na slyšení vystoupil i Jiří Aster z Česko-saských přístavů.
„Program NAIADES by měl zajistit dostatečnou infrastrukturu a modernizaci plavidel“
Mgr. Vít Šimonovský (MD ČR) pro DN
Evropská komise v lednu vyhlásila Akční program na podporu a rozvoj vnitrozemské plavby (NAIADES). Na to, kdy a jak se začne naplňovat na vodních tocích České republiky, jsme se zeptali ředitele odboru plavby a vodních cest Ministerstva dopravy ČR Mgr.
Přetrvávající kritický stav vodní dopravy v České republice konstatovala na své valné hromadě na počátku března v Praze Sekce vodní dopravy Svazu dopravy a průmyslu ČR (SVD). Příčinou neutěšeného stavu je podle jejích členů především nekoncepční dopravní politika českého státu.
Na konferenci o Labi se setkali odborníci na dopravu i ekologii
Vnitrozemská plavba
Unie hospodářských komor Labe – Odra uspořádala za podpory Evropské unie v polovině února v Děčíně mezinárodní konferenci Budování labské vodní cesty – ekologie, nebo ideologie? Hlavním záměrem konference bylo umožnit odborníkům jak z oboru dopravy, tak ochrany životního prostředí, aby seznámili širší odbornou veřejnost se svým přístupem k problematice kultivace Labe.
Mezinárodní přeprava a zasílatelství se na VŠE Praha vyučuje již dvacet let
VŠE Praha
Na přelomu let 1985 a 1986 začala na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze řádná výuka problematiky mezinárodní přepravy a zasílatelství (MPZ). Organizovala ji tehdejší katedra ekonomiky dopravy a spojů (KEDS).
V šesti labských přístavech svazku, který tvoří Saské přístavy Horní Labe (SBO), Česko-saské přístavy (ČSP) a Průmyslový přístav Rosslau (IHR), se v loňském roce přeložilo 2,32 milionu tun zboží
- o sedm procent více než v roce 2004.
Na Labi začaly v polovině listopadu práce na projektu Splavnění Labe do Pardubic. První etapa prací zahrnuje rozšíření plavební dráhy Labe v úseku Chvaletice – Přelouč (103 – 108,3 km), oznámilo Ředitelství vodních cest ČR.