Jedním z hlavních předmětů činnosti Ředitelství vodních cest ČR je realizace výstavby a modernizace vodních cest. Nejdůležitějším úkolem, který před ním v současné době leží, je prosazení projektu zlepšení plavebních podmínek na dolním Labi, o jehož realizaci vláda zatím stále ještě nerozhodla.
Vnitrozemská plavba
„V kauze Dolní Labe se nerespektují věcné odborné argumenty“
Ing. Miroslav Šefara (ŘVC ČR) pro DN
Ve francouzském Nancy se na konci října konal I. konvent evropské plavby. Uskutečnil se u příležitosti 40. výročí splavnění Mosely od jejího ústí do Rýna v Koblenci právě do Nancy. Po této řece, velikostí podobné českému Labi, která byla v šedesátých letech minulého století zkanalizována, se dnes ekologicky dopravuje na francouzsko-německé hranici 10 milionů tun, a v ústí do Rýna dokonce 15 milionů tun zboží ročně.
Hamburský ministr hospodářství a práce Gunnar Uldall, starosta města Lübeck Bernd Saxe a prezident sdružení Hafen Hamburg Marketing Jürgen Sorgenfrei jednali na počátku října v Praze s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem a pražským primátorem Pavlem Bémem o možnostech zlepšení plavebních podmínek na Labi.
Ing. Ondřej Jašek (MD ČR) pro DN
„Bez vodní dopravy by se snížila konkurenceschopnost celé české dopravní soustavy“
Nová vláda pod vedením Stanislava Grosse ve svém programovém prohlášení jako jednu z dopravních priorit deklarovala zlepšení plavebních podmínek na dolním Labi. O tom, jaké kroky hodlá státní správa v tomto směru učinit v nejbližší době, jsme hovořili s ředitelem odboru plavby a vodních cest Ministerstva dopravy ČR ing.
Den labské plavby 2004
Rejdaři přijali Děčínskou rezoluci na podporu labské plavby
Den labské plavby se letos poprvé uskutečnil mimo území SRN. Hostitelem konference, která má v Německu již dlouholetou tradici, se 10. září stalo město Děčín. Pořadatelé – hamburské Sdružení na podporu labské plavby a další organizace z Německa i ČR – tak chtěli zdůraznit význam labské plavby v České republice, a to především z hlediska zvýšených vnitroevropských přepravních nároků po rozšíření EU.
Ani další jednání vlády o tom, zda se budou či nebudou na dolním toku Labe stavět dva plánované jezy, minulý týden neskončilo jasným verdiktem. Tentokrát ministři rozhodnutí odložili, protože nemají dostatečně jasno v otázce, zda má vláda právo rozhodnout či nikoliv.
Ing. Jiří Aster (ČSP) pro DN
„Zdražování silniční dopravy je velkou šancí pro celý obor vodní dopravy“
„Jak hodnotíte dva roky existence společnosti Česko-saské přístavy
v perspektivě neblahých událostí, jimiž byly předloňské ničivé
povodně a loňské, pro plavbu neméně zhoubné sucho?“
„První polovina loňského roku byla pro Česko-saské přístavy velmi
úspěšná.
Sächsische Hafen- und Verkehrsverein e. V. (SHV), společnost Sächsische Binnenhäfen Oberelbe GmbH Dresden a její dceřiná společnost Česko-saské přístavy uspořádaly na počátku května v Děčíně workshop s mottem Česká republiko, vítej v Evropské unii.
Kvůli napjaté situaci kolem plánované výstavby jezů na Labi uspořádal v polovině dubna Svaz dopravy ve spolupráci s představiteli státní správy a místní samosprávy mimořádnou tiskovou konferenci na téma Jezy jsou ekonomické a ekologické.
Sdělovací prostředky věnovaly v nedávných dnech nemálo pozornosti výstavbě jezů na Labi, která se stala předmětem vzrušených debat v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Emoce bohužel zcela zastínily racionální jádro problému.