Bonett posiluje své postavení na Slovensku

Bonett posiluje své postavení na Slovensku

27.10. - Třetí velkokapacitní LCNG stanice na Slovensku zahájila provoz na hraničním odpočívadle Brodské. Řidičům nabídne možnost tankovat zkapalněný zemní plyn LNG, i stlačený CNG. Jejím provozovatelem je společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP), dodavatelem kompletní infrastruktury je Bonett.

Velkokapacitní stanice v Brodském navazuje na nedávno otevřené stanice v Trnavě a Prešově. Plnička poslouží jako další alternativa nákladním automobilům i autobusové a osobní dopravě. Má výhodnou polohu přímo na hraničním odpočívadle Brodské a je přístupná z obou směrů, z Bratislavy i z Brna.

Všechny tři LCNG stanice otevřely v průběhu letošního roku. V Trnavě proběhlo slavnostní otevření za účasti ministra Karla Hirmana v únoru, plnička v Prešově oficiálně zahájila provoz koncem dubna. Z technologického hlediska jsou všechny tři stanice identické a jejich infastrukturu dodávala skupina Bonett.

„S dodávkami nejpokrokovějších technologií máme mezinárodní zkušenosti a jsem velmi hrdý, že teď můžeme své know-how přinést i na Slovensko. Zemní plyn je výrazně ekologičtější než benzín nebo nafta, přitom poskytuje podobné provozní a výkonové parametry. Pokud navíc vzniká z biometanu, je plně obnovitelný. Právě v něm vidíme budoucnost nákladní dopravy pro dalších 10 let,“ řekl Václav Holovčák, člen představenstva skupiny Bonett.

Bonett je největší 100% česká síť plynových čerpacích stanic a zároveň největší prodejce bioCNG u nás. Od roku 2010 působí také na Slovensku a v dalších letech vykročila k mezinárodní expanzi. Zvítězila například v evropském tendru a pro varšavský dopravní podnik dodala technologie pro největší stanici v Polsku, kde se aktuálně plní 160 autobusů denně. Skupina buduje síť vlastních čerpacích bioCNG stanic a dodává infrastrukturu pro další provozovatele, moderní úsporné technologie sama vyvíjí ve svém inovačním centru v Klecanech.

Pohon na zemní plyn produkuje oproti naftovým motorům o 95 procent méně emisí pevných částic a o 30 procent méně emisí CO2. Jeho provoz je také o 30 procent tišší. Kromě nezanedbatelného ekologického aspektu přináší tato alternativa i další benefity jako například úlevu z platby silniční daně pro vozidla na tento druh pohonu.

Síť tří čerpacích LCNG stanic vznikla jako součást projektu fuelCNG, jehož cílem je vytvořit pilotní infrastrukturu tří plnicích stanic LNG umístěných podél hlavních koridorů sítě TEN-T na Slovensku. Projekt je podporován Evropskou komisí a spolufinancován z Nástroje na propojení Evropy (CEF).

„Čerpací stanice je svým konceptem unikátní, protože umožňuje autonomní provoz bez připojení k elektrické síti. Kromě paliva LNG pro všechny kategorie nákladních vozidel nabízí také CNG. Pomocí vysokotlakého LNG čerpadla a následného zahřívání LNG ve výparnících vzniká CNG, které lze poté plnit do osobních a užitkových automobilů, autobusů i nákladních vozidel. Pro slovenský trh dodáváme jen ty nejmodernější udržitelné technologie,“ uvedl Martin Andrašovský, výkonný ředitel Bonett Slovakia.

Skupina Bonett Group buduje na Slovensku také vlastní síť CNG stanic a má navíc bohaté zkušenosti s výstavbou výkonné vodíkové infrastruktury.

LCNG stanice v Brodském je samoobslužná, otevřená 24 hodin denně a platba je možná platební kartou, stejně jako kartou od SPP CNG. Pro plnění je možné použít koncovky NGV1.

(pav)

Foto: Bonett 

spinner