12.10. – Více než půl roku od vypuknutí epidemie koronaviru v České republice platí, že firmám brání v návratu k předkrizovým úrovním výroby nedostatek zakázek. Ve srovnání s prvním pololetím ubývá podniků, kterým se zakázky v nadcházejících dvou měsících propadnou o více než 40 %. Roste ovšem podíl firem, které mají zakázky meziročně nižší o 1 až 20 %. Navzdory menšímu objemu zakázek a horšímu očekávanému hospodářskému výsledku většina podniků nechce propouštět zaměstnance. Firmy naopak budou lidi postrádat, 85 % respondentů uvádí, že jim budou na podzim a v zimě chybět pracovníci kvůli koronaviru a zavedeným preventivním opatřením. Zjistil to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 121 podniků.
Dopravní politika
6.10. – Svaz průmyslu a dopravy ČR poprvé v historii uspořádal svůj tradiční sněm virtuálně a vysílal ho živě na internetu. Členové Svazu průmyslu tak ani v době epidemie koronaviru nepřišli o možnost diskutovat se zástupci vlády o aktuálních ekonomických problémech a výzvách. Zástupci největšího zaměstnavatelského svazu v Česku připomněli premiérovi Andreji Babišovi deset hlavních oblastí, v nichž by vláda měla udělat maximum pro obnovu dlouhodobého růstu po koronavirové krizi. Tradiční debata zástupců zaměstnavatelů s vládou byla vysílána on-line. Stovky špičkových podnikatelů a manažerů nejvýznamnějších firem se do debaty zapojily elektronicky přes speciální webové rozhraní.
Nelze říci, že by naše komentáře překypovaly chválou nad národní a mezinárodní situací v dopravě a logistice. Nedávno bylo dokonce třeba zahrát na dosti smutnou notu, když se ukázalo, že česká doprava s velkou tradicí nebyla schopna zajistit opravdu kvalitní vedení svého resortu a bylo třeba svěřit jeho řízení ministru průmyslu.
Stát by měl v současné době podpořit především firmy, které do státního rozpočtu a na zdravotním a sociálním pojištění platí nejvíce, což jsou v naší zemi jednoznačně firmy ze zpracovatelského průmyslu. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Ing. Jaroslav Hanák.
16.9. – Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility (ETM) zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září. Řekli to včera náměstek primátora Adam Scheinherr a Jaroslav Mach a Dominika Marešová z magistrátního oddělení rozvoje dopravy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.
Ve světové dopravě a logistice dochází k vážným varováním: poskytovatelé služeb v těchto sektorech musí být připraveni na zvýšení ochrany svých dodavatelských řetězců před významným nárůstem krádeží zásilek, tak jak dochází mezinárodně k postupnému omezování koronavirové infekce. Obyvatelstvo mnoha zemí bývalo od března vyzýváno zdržovat se doma, aby se zastavilo šíření nemoci Covid –19. A této příležitosti využívají zloději carga, aby se dostávali snáze do zbožových skladů a do naložených nákladních vozidel.
12.8. – Na investice v gesci Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic a na další dopravní infrastrukturu by příští rok ze státního rozpočtu mělo jít 129 miliard Kč. Po včerejším jednáním na ministerstvu financí s premiérem Andrejem Babišem to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Premiér i ministryně financí Alena Schillerová podle něj návrh akceptovali.
11.8. – Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku přispělo oživení výroby automobilů. V meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) a která nyní komentoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR).
Připomeňme, že pandemie se rovněž zapříčinila o odklad řady významných mezinárodních akcí prvního pololetí. Tak například evropská logistická asociace ELA přeložila svůj každoroční jarní logistický kongres EUROLOG 2020 plánovaný do Portorože v Chorvatsku nově na přelom září a října – konkrétně od 30. září do 2. října 2020. EUROLOG bude již tradičně spojen s Výzkumnou konferencí ELA – označovanou za neutrální platformu multilaterální výměny ideji mezi evropskými experty. Na přelom listopadu a prosince se překládá také významná mezinárodní drážní akce plánovaná pro Prahu. Jde o 7. Mezinárodní drážní fórum a konferenci (IRFC), jež je jednou z předních událostí v mezinárodním drážním kalendáři. Namísto od 1. až 3. dubna se bude konat od 30. listopadu do 2. prosince 2020. Její motto zní: „Budujme společně novou generaci železnic“.