12.8. – Na investice v gesci Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic a na další dopravní infrastrukturu by příští rok ze státního rozpočtu mělo jít 129 miliard Kč. Po včerejším jednáním na ministerstvu financí s premiérem Andrejem Babišem to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Premiér i ministryně financí Alena Schillerová podle něj návrh akceptovali.
Dopravní politika
11.8. – Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku přispělo oživení výroby automobilů. V meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) a která nyní komentoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR).
Připomeňme, že pandemie se rovněž zapříčinila o odklad řady významných mezinárodních akcí prvního pololetí. Tak například evropská logistická asociace ELA přeložila svůj každoroční jarní logistický kongres EUROLOG 2020 plánovaný do Portorože v Chorvatsku nově na přelom září a října – konkrétně od 30. září do 2. října 2020. EUROLOG bude již tradičně spojen s Výzkumnou konferencí ELA – označovanou za neutrální platformu multilaterální výměny ideji mezi evropskými experty. Na přelom listopadu a prosince se překládá také významná mezinárodní drážní akce plánovaná pro Prahu. Jde o 7. Mezinárodní drážní fórum a konferenci (IRFC), jež je jednou z předních událostí v mezinárodním drážním kalendáři. Namísto od 1. až 3. dubna se bude konat od 30. listopadu do 2. prosince 2020. Její motto zní: „Budujme společně novou generaci železnic“.
Ministerstvo dopravy by mělo podle sněmovního hospodářského výboru připravit podporu společností podnikajících v hromadné dopravě. Členové výboru se na tom usnesli minulý týden po debatě o případné státní pomoci letecké společnosti Smartwings. K takovému postupu se přiklání ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Výbor si od něho vyžádal také rozbor situace v letecké dopravě v souvislosti s epidemií nového koronaviru.
11.7. – Stát připravuje snížení spotřební daně z nafty. Její cena by tak mohla klesnout o jednu až dvě koruny na litr. Chce tak pomoci zejména nákladním dopravcům, kterým dlouhodobě ubývají zakázky. Opatření by ovšem platilo i pro osobní auta. Na webu Lidovky.cz to uvedl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. V Česku jezdí více než dva miliony vozů s naftovým motorem. Snížení daně o korunu by za současné situace snížilo příjmy do státního rozpočtu o přibližně 4,7 miliardy Kč.
11.7. – Stát spolu s podnikateli připravuje speciální formu pomoci pro tuzemský letecký průmysl. Na podzim za využití evropských fondů zřejmě vypíše podpůrný program pro projekty z leteckého výzkumu s rozpočtem až miliarda korun. Včera o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Český letecký průmysl loni exportoval produkty za 16,5 miliardy Kč, za posledních sedm let se objem leteckého vývozu zdvojnásobil.
V čísle 5/2020 se Dopravní noviny věnovaly tématům železniční a kombinované dopravy. K rozhovoru s prezidentem ČESMAD Bohemia Josefem Melzerem nám poslala své stanovisko Ing. Pavlína Tomková, vedoucí Oddělení rozvoje železniční a kombinované dopravy na Ministerstvu dopravy.
Z dopravních sektorů se pandemie COVID-19 nejvíce podepsala na letectví. Nyní jsme svědky úsilí Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA), která sdružuje na 290 aerolinek, dostat tuto dopravu co nejrychleji do jejího obvyklého provozu. Členské aerolinie představují 82 procent světové letecké dopravy. Na konci dubna IATA vyzvala letecké úřady ve světě k podnikání naléhavých kroků, aby se civilní letectví dostalo k restartu svých činností.
21.6. – V Evropě výrazně stoupá zájem o zkapalněný zemní plyn (LNG). Jeho dovoz se meziročně zdvojnásobil na téměř 86 megatun, což představuje 90 % z celkového světového nárůstu. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní plynárenské unie (IGU) za rok 2019. Na tento trend reagují i plány ČR, které počítají s podporou rozvoje využívání LNG především v dopravě. Podle aktuální podoby Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) by do roku 2030 mělo být v tuzemsku v provozu až 6900 vozů a na tři desítky plnicích stanic.
Panedemie koronaviru a následná bezpečnostní opatření měla tvrdý dopad i na oblast dopravy. O vyjádření, s jakou pomocí mohou jednotlivé dopravní obory počítat a jak bude zajištěna výstavba dopravní infrastruktury, jsme požádali ministra průmyslu, obchodu a dopravy doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA.