Sdružení poskytovatelů logistických služeb a silniční nákladní dopravy z Dánska, Švédska a Norska Nordic Logistics Association a skandinávský svaz pracovníků v dopravě Nordic Transport Workers Federation společně uspořádaly 24. ledna v Bruselu konferenci „The Road Ahead“ (Cesta vpřed). Akce se zaměřila na budování z jejich pohledu spravedlivého konkurenčního prostředí a pracovních podmínek v silniční nákladní dopravě v Evropě. Zásadní pozici měla zpráva poradenské společnosti COWI o skutečných pracovních podmínkách bulharských a rumunských řidičů kamionů na dánských i dalších evropských silnicích.
Dopravní politika
Kroky ze strany provozovatele dráhy a správců silničních komunikací s cílem zvýšit bezpečnost na železničních přejezdech mají zpoždění. Přitom každý z uvedených správců již mohl udělat základní kroky na svém úseku, které by přispěly k tomu, aby se minimálně zvýšil počet informací před přejezdem a na přejezdu.
Bez navýšení peněz na mzdy řidičů autobusů hrozí podle dopravců kolaps dopravy v Ústeckém kraji. Firmy jsou schopny ze svého hradit nárůst platů nařízený vládou po dobu nejvýše tří měsíců. Odbory jsou připraveny vyhlásit stávku, pokud nebude rychle uzavřena dohoda s Ústeckým krajem. Po jednání v Teplicích to novinářům řekli minulý týden zástupci dopravců a odborářů.
V Rakousku platí od 1. ledna zákon o boji se mzdovým a sociálním dumpingem (tzv. LSD-BG), který ukládá zahraničním dopravcům, aby platili řidičům minimální mzdu podle rakouské kolektivní smlouvy (8,27 €/h až 10,22 €/h). Vztahuje se na bilaterální přepravy a na kabotáž. Tranzitní přepravy zákonu nepodléhají.
7.2. – Ministr dopravy Dan Ťok se na konci ledna zúčastnil jednání s ministerskými protějšky Visegrádské skupiny ohledně prohloubení spolupráce těchto zemí v oblasti vnitrozemské vodní dopravy. Hlavním výstupem jednání bylo podepsání společného memoranda České republiky, Polska a nově také Slovenska k vodnímu koridoru DOL.
7.2. – Česká republika by chtěla za měsíc na nejbližším summitu EU připomenout, že některé státy bloku překážkami komplikují práci autodopravcům z jiných zemí. Po jednání ministrů odpovědných za unijní problematiku v Bruselu to řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
2.2. – Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), Svaz dopravy ČR (SD ČR), Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a další zástupci dopravců a podnikatelů odmítají nekoncepční rozšiřování mýtného systému. Žádají ministerstvo dopravy a vládu, aby změnila variantu rozšíření zpoplatnění a respektovala výsledky provedené analýzy.
30.1. – Ministerstvo dopravy znovu vypsalo výběrové řízení na obsazení pozice předsedy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Soutěž proběhne v krátkém časovém úseku, aby mohla vláda co nejdříve rozhodnout o jmenování předsedy nového úřadu.
30.1. – Novým státním tajemníkem ministerstva dopravy se stane Martin Vavřina. Vláda o tom rozhodla na základě výběrového řízení a předloženého návrhu ministra dopravy. Funkční období nového státního tajemníka je pětileté, na služební místo bude jmenován k 1. únoru letošního roku.
25.1. – Jako prevence před opakováním smogových situací, které trápí v posledních dnech Česko, by podle premiéra Bohuslava Sobotky mohlo působit mimo jiné větší rozšíření používání elektromobilů v Česku. Ministrům proto navrhne, aby zvážili přesun peněz z evropských fondů do elektromobility. „Vláda by měla primárně připravit systémové nástroje, určitě by měla jít touto cestou," řekl na dotaz, zda ministerstva elektromobily používají. Dodal, že chybí hlavně síť nabíjení.