31.10. – Na tři desítky evropských dopravních svazů, které zastupují provozovatele infrastruktury, operátory, místní úřady, uživatele a dodavatele vybavení v námořní, železniční, vnitrozemské vodní, silniční, letecké a intermodální dopravě, vyzvaly Evropský parlament a Evropskou radu, aby schválily návrh Evropské komise na úpravu víceletého finančního rámce EU.
Dopravní politika
31.10. – Slovenský výběrčí mýta SkyToll poslal stížnost k Evropské komisi na prodloužení smlouvy na výběr českého mýta se společností Kapsch. Bojí se toho, že české soudy konstatují porušení zákona, ale nesjednají nápravu. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Správu mýtného systému s dosavadním provozovatelem prodloužilo ministerstvo dopravy bez výběrového řízení.
V posledních týdnech se v České republice uskutečnila tři jednání, na nichž se probírala problematika uplatňování tzv. minimální mzdy na zahraniční řidiče v zemích Evropské unie, především v Německu (tzv. MiLoG) a Francii (tzv. Loi Macron), a revize evropské směrnice 96/71/ES o vysílání pracovníků. Závažnost této problematiky umocňuje i skutečnost, že francouzské orgány začaly v nedávné době za porušení tamního zákona, přestože jeho legitimitu stále Evropská komise zkoumá, udělovat v některých případech kauce ve výši 135 €.
13.10. – Vynucování minimální mzdy ve Francii a Německu vůči řidičům z jiných zemí je podle premiéra Bohuslava Sobotky diskriminační. Řidiče vytlačí ze zaměstnaneckého poměru, a omezí tak jejich práva, řekl během sjezdu dopravních odborů. Evropská komise je ve sporu na straně Česka, uvedla po jednání s eurokomisařkou Marianne Thyssenovou ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).
10.10. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zrušil původní šestimiliardový tendr Královéhradeckého kraje na zajištění autobusové dopravy pro léta 2017 až 2026. Podle úřadu byly některé podmínky tendru diskriminační a netransparentní. Rozhodnutí je pravomocné. Kraj mezitím zakázku zrušil a začal s dopravci podepisovat prozatímní smlouvy bez otevřené soutěže.
10.10. – O poloze nového brněnského nádraží si musí rozhodnout především samo město. Tvrdí to ministr dopravy Dan Ťok. Ministerstvo jako investor po dokončení studie proveditelnosti městu sdělí, jakou variantu preferuje, avšak tlačit jednu z variant proti vůli města nemá podle jeho slov smysl. „Je potřeba, aby město se státem postupovaly ve shodě,“ doplnil. Studie má být hotová v prvním čtvrtletí příštího roku.
6.10. – Páteřní síť dálnic bude zprovozněná kolem roku 2030. Letos počítá ministerstvo dopravy se zprovozněním dálnice D8 z Prahy do Drážďan, v roce 2021 se dálnice D3 napojí na rakouskou dálnici S10 a o čtyři roky později plánuje úřad dokončit spojení do Polska přes Hradec Králové a Trutnov. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Ročně ministerstvo za stavbu nových úseků dálnic a silnic první třídy utratí zhruba 20 miliard korun.
29.9. – Ministerstvo dopravy bude hledat v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) rezervy, ze kterých by napřesrok mohlo přispět na opravy silnic druhých a třetích tříd, které patří krajům. Kolik bude možné z letošního rozpočtu fondu pro opravy krajských silnic vyčlenit, bude jasné až na konci roku. Letos resort z rozpočtu SFDI krajům přispěl třemi miliardami korun.
29.9. – Evropská komise žaluje Německo u evropského soudu kvůli plánu na silniční mýtné pro osobní auta, které je podle ní diskriminační. Komise to dnes uvedla v tiskové zprávě s tím, že podle jejího názoru německý systém není v souladu s unijní smlouvou, konkrétně se zásadou zákazu diskriminace na základě státní příslušnosti a volného pohybu zboží a služeb. Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt krok uvítal. Věří, že soud dá Berlínu za pravdu.
23.9. – Asociace krajů ČR vyzvala ministra dopravy Dana Ťoka, aby rezignoval. Vedou ji k tomu jeho výrok, že příspěvek ministerstva dopravy krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd v roce 2017 bude nulový. V posledních dvou letech přitom ministerstvo rozdělilo na opravy krajských silnic mimořádně přes sedm miliard korun.