Dopravní politika

Liberalizace české železnice

Liberalizace může být přínosem pouze při splnění řady podmínek

Otevření českého železničního trhu dalším dopravcům může být přínosem, podmínkou pro realizaci tohoto kroku však musí být zajištění nezbytných předpokladů, jako je zajištění síťovosti, clearingu plateb a vytvoření nezávislého regulačního úřadu. „Nutnou podmínkou úspěchu je také kvalitní a kapacitní infrastruktura, bez které liberalizace nepřinese žádoucí efekt,“ řekl na nedávném Žofínském fóru věnovaném právě také liberalizaci české železnice výkonný ředitel Sdružení evropských železnic a infrastrukturních společností (CER) Libor Lochman.

Modernizace infrastruktury

Na modernizaci silnic a železnic dá Evropská komise 324 milionů €

Evropská komise schválila minulý týden čtyři velké projekty na zlepšení dopravní infrastruktury v České republice, na které přispěje celkovou částkou 324,2 milionu € (přibližně 8,8 miliardy Kč) z Fondu soudržnosti a z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Elektronické mýtné

Tendr na nového výběrčího mýta prý bude připraven do konce roku

PRAHA (5.11.) – Do konce letošního roku bude připravena soutěž na výběr provozovatele stávajícího mýtného systému po roce 2016, kdy vyprší desetiletá smlouva s firmou Kapsch. Tendr by měl být připravený i v případě, že ÚOHS zruší přidělení zakázky na poradenství pro přípravu tendru firmě Deloitte. Potvrdil to ministr dopravy Dan Ťok.

Tendr na mýtného poradce

Premiér chce vysvětlit zakázku pro Deloitte

Premiér Bohuslav Sobotka bude chtít po ministru dopravy Danu Ťokovi vysvětlení, proč zadal bez výběrového řízení společnosti Deloitte zakázku za 52 milionů Kč na pomoc při přípravě tendru na provoz mýtného. Úřad vlády už v této věci poslal na ministerstvo dopis, ve kterém požaduje informace o zakázce, kterou se již začal rovněž zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Minulý týden to řekl poslanec Jan Birke, který ČSSD zastupuje v mýtném řídicím výboru. Podle ministerstva dopravy však úřad zadáním zakázky bez veřejné soutěže zákon o veřejných zakázkách neporušil.

Pokuty

Ministerstvo chce zvýšit pokutu za vysoké překročení rychlosti

PRAHA (27.10.) – Ministerstvo dopravy plánuje zvýšení pokut za některé dopravní přestupky. Například při vysokém překročení rychlosti v obci o 40 km/h nebo o 50 km/h mimo obec by se horní sazba ve správním řízení zvýšila z 10.000 na 25.000 korun. Bodový postih by v tomto případě stoupl z pěti na šest. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok v diskusním pořadu Partie televize Prima.

Legislativa

Chystají se nová pravidla pro přeshraniční online obchod

Pouze 12 procent maloobchodníků prodává své zboží online do jiného členského státu, zatímco na domácím trhu obchoduje online 37 procent firem. Zhruba jen třetina spotřebitelů, kteří využívají elektronický obchod, nakupuje online i z jiných členských zemí. Rozvoj přeshraničního elektronického obchodu blokují nejrůznější bariéry, přičemž jednou z hlavních je přetrvávající rozdílnost digitálních kontraktů v jednotlivých členských státech EU.

Novela zákona

Ztrátovou činnost České pošty zaplatí stát

Česká pošta pravděpodobně bude dostávat kompenzace od státu za své ztrátové služby. Za letošní rok by to mělo být 700 milionů Kč, v dalších letech se částka sníží na 500 milionů Kč. Vyplývá to novely zákona o poštovních službách, kterou na počátku října schválila Poslanecká sněmovna. Nyní ji projedná Senát a dostane následně k podpisu prezident republiky.

Evropská unie

Boj o politický pilíř 4. železničního balíčku vrcholí

Bezprostředně před jednáním ministrů dopravy členských zemí Evropské unie v Lucemburku o definitivním schválení „politického pilíře“ 4. železničního balíčku žije Brusel znovu čilou aktivitou lobbistů. Německý železniční koncern Deutsche Bahn (DB) prostřednictvím německého stálého zástupce při EU usiluje doslova v posledních minutách o to, aby návrh na oddělení financování infrastrukturní a dopravně-provozní části integrovaných železničních společností nebyl formulován příliš striktně a umožnil určitou koexistenci.

Převod nádraží

MD nevylučuje variantu, že se nádraží převádět nebudou

PRAHA (20.10.) – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky by se měla do konce října zabývat převodem nádraží z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Zda se ale dlouhodobě plánovaný miliardový obchod uskuteční, není jisté. Podle ministra dopravy Dana Ťoka hrozí, že převod majetku za cenu 3,2 miliardy korun stanovenou znaleckým posudkem neprojde přes řídicí orgány a dozorčí radu Českých drah. Dopravce dlouhodobě počítal s prodejem majetku za zhruba dvojnásobnou cenu, stanovenou jinou metodou odhadu.

Komentář

Co přineslo září 2015 v dopravě

Bylo to při nástupu naší současné vlády, kdy jsme novému ministru dopravy popřáli hodně pracovních úspěchů a také skromně podotkli, že nejen ze staveb silnic a dálnic živ jest národní dopravní resort. A měli jsme na mysli logistiku, která se dostává do agend těchto úřadů dopravně vyspělých zemí. Jmenovitě jsme zmínili Německo a čerstvě i Rakousko, kde byl v souvislosti s národním plánem logistiky dokonce ustaven zmocněnec pro logistiku.

spinner