Dopravní politika

Mýtný systém

Ministr dopravy Ťok chce rozdělit mýtný tendr na tři soutěže

PRAHA (30.7.) – Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) předložil vládě informaci o přípravách tendru na výběr mýtného po roce 2016. Zpoždění v tendru, na kterém se podíleli i předchozí ministři dopravy, chce Ťok řešit rozdělením do tří zakázek, z nichž nejbližší se má týkat pouze dalšího provozu nynější mikrovlnné technologie. To kritizují koaliční partneři. S nynějším plánem spojuje Ťok svoje setrvání ve funkci.

Výstavba dopravní infrastruktury

Ministr dopravy Ťok chce více peněz na výstavbu komunikací

PRAHA (22.7.) – Ministerstvo dopravy bude chtít výrazně navýšit peníze na výstavbu železnic a silničních komunikací. Suma 44 miliard korun ze státního rozpočtu, které Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok slibuje výhled schválený na konci loňského roku, zdaleka nestačí požadavkům investorských organizací, jež mají připraveny stavby za mnohem více peněz. Ministerstvo proto bude požadovat navýšení příspěvku od státu k fondu o zhruba deset miliard korun.

TEN-T Days 2015

Investice do infrastruktury podpoří ekonomiku i zaměstnanost

Ve dnech 22. a 23. června se v lotyšské metropoli Rize uskutečnila konference TEN-T Days 2015 zorganizovaná Evropskou komisí ve spolupráci s lotyšským předsednictvím Evropské unie. Součástí setkání byl i podpis deklarace o implementaci projektu Rail Baltica, který podepsali ministři Finska, Estonska, Litvy, Lotyšska a Polska.

Evropský parlament

Junckerův investiční plán byl schválen

Evropský parlament schválil před dvěma týdny konečné znění pravidel fungování Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Ten je základním pilířem v listopadu předloženého „Junckerova“ investičního plánu Evropské komise a počítá s částkou 315 miliard €. Poslancům se v průběhu jednání s členskými státy podařilo upravit strukturu financování fondu, posílit demokratickou kontrolu jeho působení a zajistit si účast na rozhodování o jeho vedení. Cílem investičního plánu je podpořit financování životaschopných investic v EU.

Evropa

UNIFE přivítala dohodu o Technickém pilíři

Vedoucí představitelé Unie evropského železničního průmyslu (UNIFE) se sešli v polovině června v Bukurešti na výroční valné hromadě. Shodou okolností se tak stalo den poté, co došlo k formální dohodě nad obsahem tzv. Technického pilíře čtvrtého železničního balíčku. Pro představitele evropského železničního průmyslu je to výborná zpráva: největším pokrokem je masivní snížení autorizačních nákladů.

Elektronické mýto

Ťok: Mýtný systém by se mohl od roku 2019 rozdělit na dvě části

PRAHA (13.7.) – Systém výběru elektronického mýta by se mohl od roku 2019 rozdělit na dvě části. Jednou má být centrální mýtný systém a druhým sběr dat o provozu jednotlivých vozidel. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Centrální mýtný systém by měl v dalších letech převzít stát, pravděpodobně prostřednictvím dceřiné společnosti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), o provoz mýtné technologie by měli potenciální dodavatelé soutěžit. Ministerstvo si od toho slibuje snížení provozních nákladů, které v současnosti dosahují pětiny výběru mýta.

Bílá kniha dopravy

Přístavy jednaly o Bílé knize evropské dopravní politiky

Evropský svaz námořních přístavů ESPO na 12. výroční konferenci v Aténách představil svůj pohled na realizaci zásad stanovených v Bílé knize evropské dopravní politiky v roce 2011. Evropská komise by na základě pozičního dokumentu ESPO měla některé body strategie „upravit“ a „přehodnotit“.

Mýto v ČR

Stát by mohl vypsat dva tendry na výběr mýta

Stát zřejmě vypíše dva tendry na výběr elektronického mýta na silnicích. První soutěž se bude týkat provozu stávajícího systému poté, co na konci příštího roku vyprší kontrakt s firmou Kapsch. Následně druhá soutěž pak má být na rozšíření zpoplatnění na silnice první třídy, pokud na tom bude politická shoda. Po jednání řídícího výboru k mýtu minulý týden to řekl ministr dopravy Dan Ťok s tím, že stále jde o pracovní verzi návrhu.

Komentář

Co přinesl červen 2015 v dopravě

Obrovská přírodní katastrofa v Nepálu vyvolala celosvětovou solidaritu a pomoc. Rádi jsme kvitovali zásah našeho zdravotního týmu, který na místě ošetřil přes tisíc zraněných osob. A také vzpomeneme na počáteční logistický problém, kdy tamní letiště nebylo schopné letadla s pomocí vůbec absorbovat, vykládat a třeba naši lékaři kvůli tomu čekali na odlet několik dní. Zajímavě zareagoval německý poskytovatel logistických služeb DHL, který vyslal na pomoc osmnáctičlenný tým dobrovolníků, aby na mezinárodním letišti v Káthmándú po celý měsíc organizoval logistiku zásilek s všestrannou pomocí.

Transformace ŘVC ČR

Ministerstvo dopravy chce změnit ŘVC ČR na státní podnik

PRAHA (3.7.) – Ministerstvo dopravy zvažuje transformaci organizace Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) na státní podnik. Informoval o tom Tomáš Čoček, náměstek ministra pro oblast financí. Rozpočtová organizace, která slouží jako investor do výstavby vodních děl a přístavišť tak má ze všech organizací v resortu k transformaci nejblíže. V minulosti se s přeměnou na státní podnik přitom hovořilo především se silniční obdobou ŘVC – Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).

spinner