9.3. – Premiér Bohuslav Sobotka chce, aby se řádný tendr na výběr provozovatele mýtného systému konal už v příštím roce. Ministerstvo dopravy dosud plánovalo start tendru na leden 2018. Aktuální smlouva na výběr mýtného vyprší na konci tohoto roku, ministr dopravy Dan Ťok navrhuje prodloužení kontraktu bez výběrového řízení společnosti Kapsch.
Dopravní politika
7.3. – Ministr dopravy Dan Ťok se chová s péčí řádného hospodáře, vybral krizovou variantu, která nepochybně může zajistit pokračování provozu stávajícího mýtného systému. Nedojde tak k výpadku příjmů ve výši až 10 miliard korun ročně a nedojde ani ke kalamitám na českých dálnicích, kdyby se nějaký čas mýto neplatilo. V reakci na prohlášení společnosti Skytool, která by prý byla schopna od ledna 2017 převzít český mýtný systém i bez součinnosti s formou Kapsch to DN řekl ředitel Odboru komunikace MD Jakub Stadler.
6.3. – Čínští investoři se zajímají o projekt kanálu propojující Dunaj, Odru a Labe, který prosazuje prezident Miloš Zeman. O jeho technické parametry se zajímala i společnost, která postavila obří přehradu Tři soutěsky. Uvedl to ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Na příjezd čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci března se podle něj chystá „hromada" konkrétních smluv. Poznamenal, že Čína hledá dlouhodobé a strategické investice.
4.3. – Společnost SkyToll se ohrazuje proti slovům, které ohledně nabídky společnosti SkyToll na převzetí stávajícího mýtného systému pronesl ministr dopravy Dan Ťok 29. února v pořadu České televize Hydepark. SkyToll trvá na tom, že její oficiální nabídka, kterou doručila premiérovi, místopředsedům vlády a ministru dopravy 23. února, je nejen technicky a časově realizovatelná a přinese státu značné úspory, ale především nevyžaduje žádnou součinnost stávajícího provozovatele.
V rámci evropského programu OPD 2 bude možné získat podporu i na výstavbu či modernizaci kontejnerových terminálů. Tento nový produkt částečně navazuje na bývalý program revitalizace železničních vleček, který se využíval právě zejména na modernizaci vleček v rámci terminálů kombinované dopravy. Na podmínky využití této podpory i na aktuální stav nákladní dopravy na české železnici jsme se zeptali ředitele odboru železniční a kombinované dopravy Ministerstva dopravy Jindřicha Kušníra.
29.2. – Zájmem České republiky je udržení splavnosti Labe, které je důležitou alternativou dopravy. Po zasedání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na informací, že Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva. Důvodem je, že vláda nezařadila na seznam evropsky chráněných území lokality údolí Labe u Hřenska a Louky u Přelouče, což Brusel několik let po ČR požaduje.
29.2. – Vláda přerušila jednání o návrhu ministra dopravy Dana Ťoka o prodloužení smlouvy na provoz mýtného se společností Kapsch. K materiálu se kabinet vrátí na jednání příští týden, tento týden měli jeho členové výhrady k navrhovanému usnesení. Podle Ťoka bylo navíc přítomno jen devět ministrů a premiér Bohuslav Sobotka chce, aby v této věci byla větší shoda.
28.2. – Nevládní organizace spojené v iniciativě „Průhledná doprava“ navrhují zavést vlastnickou politiku státu pro jednotlivé podniky a organizace, transparentní systém nominací a kontrolní orgán pro ŘSD. Jsou přesvědčeny, že tato opatření napomohou řešení některých systémových problémů, se kterými se potýkají státem vlastněné podniky a podřízené organizace v resortu dopravy.
23.2. – Riziko je jasné, i když stanovisko Evropské komise přináší opatrnější formulaci: „Znovuzavedení hraničních kontrol mezi zeměmi Schengenského prostoru by mohlo negativně ovlivnit hospodářský růst.“ Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici byl před novináři konkrétnější, když uvedl, že tempo růstu hrubého domácího produktu může v důsledku faktického pádu Schengenu poklesnout a současně je nutné počítat i se zvýšením deficitů státních rozpočtů zemí eurozóny. A to vše v okamžiku, kdy se evropské ekonomiky stále ještě nedokázaly plně zotavit z řady předchozích krizí.
22.2. – Ministerstvo dopravy předloží vládě návrh na prodloužení smlouvy na provoz mýtného se společností Kapsch. Zadáním zakázky současnému provozovateli systému bez výběrového řízení považuje ministerstvo za krizovou a v současné situaci jedinou možnou variantu. Pokud nevyjde, nebude patrně možné od začátku příštího roku vybírat mýtné, uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě.