Nedávná hospodářská krize se podepsala na všech druzích dopravy, včetně té kombinované (KD). Řada kombioperátorů v Evropě se dostala do problémů, několik zavedených linek železnice-silnice bylo nutno zrušit. Problémy se nevyhnuly ani takzvaným mořským dálnicím – přepravě kamionů, respektive návěsů na námořních lodích podél evropských břehů. Hospodářské oživení však i zde ukazuje světlo na konci tunelu; zmíníme některé kroky ve prospěch intermodality, ke kterým dochází s letošním podzimem.
Dopravní politika
Sazby mýtného na německých dálnicích a rychlostních komunikacích na základě analýz silničních nákladů k 1. lednu 2015 mírně klesnou, a to v důsledku výrazného poklesu úrokových sazeb od posledního základu pro výpočet sazeb mýtného z roku 2007. Pro spolkové dálnice a rychlostní silnice bude zavedena průměrná sazba mýtného (náklady na infrastrukturu). K tomu se bude připočítávat příplatek zohledňující externí náklady (znečištění ovzduší) odvíjející se od emisní třídy provozovaného vozidla. Vozy s nejekologičtější normou Euro 6 dostanou vlastní zvýhodněnou kategorii mýtného, v praxi to bude znamenat, že budou zcela osvobozeny od příplatku za způsobené externí náklady.
Příprava Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) výrazně pokročila. Na zámku Loučeň na Nymbursku se 20. listopadu uskutečnilo set-kání širší odborné veřejnosti, jehož cílem bylo projednat výsledky činnosti pracovního týmu k realizaci čisté mobility v České republice. První jednání pracovního týmu se uskutečnilo na počátku loňského roku. Jak zaznělo také při setkání v Loučni, Národní akční plán čisté mobility je nevšední aktivitou v rozvoji čisté dopravy už rozsahem účasti vládních i nestátních institucí, organizací a asociací.
Setkání prezidentů
Středoevropští prezidenti chtějí evropský fond pro dopravu
PRAHA (13. 12.) – Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska jsou pro vytvoření evropského investičního fondu na podporu dopravní infrastruktury. Při zahájení jejich jednání na Pražském hradě to řekl český prezident Miloš Zeman. Prezidenti během dne mluvili především o dostavbě a modernizaci železniční a dálniční sítě.
Bezpečnost kamionů
Evropský zákon o bezpečnějších kamionech čeká zpoždění
BRUSEL (13. 12.) – O zhruba pět let bude odložen nový evropský zákon o bezpečnosti kamionů. Opatření by na evropské silnice mohlo vpustit ekologičtější a bezpečnější kamiony s přední částí podobnou vysokorychlostním vlakům. Výrobci nákladních vozů ale chtěli získat víc času na konstrukci nových aut. S návrhem přišla Evropská komise, která chce spolu s Evropským parlamentem umožnit změny ve vzhledu kabiny nákladních vozů co nejdříve. Hranaté kabiny totiž prý řidičům kamionů brání ve výhledu, což může ohrožovat cyklisty a chodce.
PRAHA (10. 12.) – Poslanecká sněmovna schválila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok a střednědobý výhled na rok 2016 a 2017. Fond bude v příštím roce hospodařit s částkou 94,4 miliardy Kč, což je asi o 23 miliard víc než má letos. Největší podíl financí má směřovat na stavbu a údržbu silnic a dálnic. Celkem jde o 46,6 miliardy korun, se kterými by napřesrok mělo hospodařit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Úkoly pro nového ministra dopravy
Dopravní federace: Na ministra dopravy čekají tři klíčové úkoly
PRAHA (7. 12.) – Nevládní organizace Dopravní federace, která sdružuje ekologické a protikorupční organizace s cílem prosadit moderní koncepci dopravy a vytvořit prostor pro zdravý a bezpečný život občanů, vidí před novým ministrem dopravy tři akutní úkoly: musí řešit stav čerpání končícího a přípravu nového Operačního programu Doprava, otázku zákona o liniových stavbách a budoucí nastavení mýtného systému.
Plány nového ministra dopravy
Ministr Ťok chce zrušit soutěž na projektového manažera pro mýtné
PRAHA (7. 12.) – Nový ministr dopravy Dan Ťok plánuje zrušit soutěž na projektového manažera pro mýtný systém, protože podle něj není potřeba. Není zastáncem toho, aby nyní přibylo zpoplatněných úseků silnic, protože stav komunikací se nezlepšil. Soutěž na nového provozovatele mýtného systému by rád vypsal do druhého čtvrtletí příštího roku. Řekl to v rozhovoru pro MF Dnes.
PRAHA (5. 12.) – Prezident Miloš Zeman jmenoval Dana Ťoka novým ministrem dopravy. Nahradil Antonína Prachaře. Oba do funkce vybralo vládní hnutí ANO. Ťok je desátým ministrem dopravy za posledních šest let. Do funkce přichází z pozice šéfa společnosti Skanska, jedné z nejvýznamnějších stavebních firem.
Ministr dopravy Antonín Prachař z ANO ve vládě končí. Předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš minulý týden novinářům řekl, že Antonín Prachař nabídl rezignaci a předsednictvo ANO ji akceptovalo. Hnutí ANO navrhuje, aby se novým ministrem stal ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok, řekl Andrej Babiš. Pokud Prachařovu demisi, kterou mu musí předat premiér, přijme prezident, půjde o druhou změnu v Sobotkově vládě, ale o první související s neuspokojivým stavem resortu. První byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky.