30.8. – Ministerstvo dopravy uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je provoz mýtných bran za čtyři miliardy korun, poskytnutí součinnosti při předávání systému novému provozovateli, nákup nových palubních jednotek a zavedení služby jednotného evropského mýta (EETS).
Dopravní politika
26.8. – Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik již schválil i Senát. Úřad bude taky chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.
26.8. – Moravskoslezský kraj kritizuje ministerstvo dopravy, které podle představitelů kraje ohrožuje svou nečinností čerpání 18 miliard korun z evropských prostředků na nákup nových regionálních vlaků. Hejtman Miroslav Novák řekl, že dosavadní postup ministerstva může mít negativní dopad na kvalitu a bezpečnost základní dopravní obslužnosti v krajích. Ministerstvo dopravy s výtkami nesouhlasí. Informace kraje označilo za neúplné, značně zkreslené a vnímá je jako součást politické kampaně před blížícími se krajskými volbami.
23.8. – Generální ředitelství pro mobilitu a dopravu Evropské komise (DG MOVE) bude mít od října upravenou organizační strukturu. Nově vytvořené ředitelství pro pozemní dopravu sloučí agendu silniční a železniční dopravy, složku prozatím povede Brit Matthew Baldwin, který se do DG MOVE vrací jako náměstek generálního ředitele. Do roku 2014 působil na DB MOVE jako ředitel pro leteckou dopravu a mezinárodní dopravní záležitosti.
Pozornost hodláme věnovat dvěma informacím světového dosahu, které byly zveřejněny prakticky ve stejnou dobu: jde především o hodnocení 160 zemí světa Indexem logistické výkonnosti 2016 a o výsledky světové letecké dopravy za loňský rok, prezentované organizací IATA. Nemůžeme se také krátce ne-zmínit o některých aspektech brexitu.
Bezpečnost drážního provozu, tedy i zvyšování bezpečnosti na přejezdech, je jednou z hlavních priorit Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Neúprosné statistiky nehod a tragické následky střetů silničních vozidel s vlaky na přejezdech si vyžadují další technická zajištění jako detektory překážek, sekvenční sklápění závor nebo inteligentní kamerové systémy. Přes veškerá bezpečnostní opatření na straně železnice však zásadní roli sehrává správné chování řidičů a chodců, respektování pravidel a prevence.
Evropská komise promarnila další příležitost dosáhnout ambiciózních ekologických cílů, které formulovala v poslední Bílé knize evropské dopravní politiky. Takto kriticky zareagovala Mezinárodní unie silniční dopravy IRU na zprávu Evropské komise o implementaci dopravní strategie.
Společnost Daimler Trucks představila koncem července ve světové premiéře první plně elektrické nákladní vozidlo pro těžkou distribuci¨s celkovou hmotností 26 tun, Mercedes-Benz Urban eTruck, a informovala také o flotilovém testu modelu Fuso Canter E-Cell.
Vláda minulý týden schválila tříleté prodloužení smlouvy na provoz mýtného systému se společností Kapsch. Během této doby má nynější dodavatel získat bez výběrového řízení od státu zhruba šest miliard Kč. Rozhodnutí kritizuje opozice i konkurent Kapsche, firma SkyToll. Také ve vládní koalici předcházela souhlasu ostrá výměna názorů, ČSSD připomínala, že proti prodloužení se vyslovily vládní komise. Podle premiéra Bohuslava Sobotky má být příští rok vypsán tendr na nového provozovatele mýta.
1.8. – Rychlíky na trati z Plzně do Mostu bude od letošního prosince na dalších deset let zajišťovat soukromý dopravce GW Train Regio. Ministerstvo dopravy k přímému zadání přistoupilo poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pravomocně zrušil výběrové řízení, sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Evropské právo tento postup umožňuje. České dráhy, které zde dosud jezdí, tak sice uspěly s návrhem na zrušení soutěže, přesto o provoz vlaků na lince přijdou.