Po dopisu osmi západoevropských ministrů dopravy evropské dopravní komisařce Violetě Bulcové o nutnosti nastolit spravedlivou volnou soutěž v evropské silniční nákladní dopravě zveřejnil své stanovisko také německý spolkový svaz spedice, logistiky a zásobování BGL. Prezident svazu Adalbert Wandt uvedl: „BGL jednoznačně vítá a podporuje iniciativu ministrů dopravy zemí západní Evropy a velmi děkuje spolkovému ministrovi dopravy Alexanderu Dobrindtovi za jeho angažovaný příspěvek ke společnému úsilí. Pan ministr znovu potvrdil, že mu leží na srdci situace středně velkých dopravních firem v Německu i celé západní Evropě. Podepsaní ministři dali jasný signál proti sociálnímu dumpingu. Nedostatky evropského právního rámce není možné dlouhodobě zneužívat, je třeba budovat konzistentní jednotný evropský vnitřní trh.“
Dopravní politika
2.12. – Veřejná doprava v krajích se může po Novém roce podle libereckého hejtmana Martina Půty zhroutit. Důvodem jsou nevyjasněné kompenzace zvýšených nákladů dopravcům v souvislosti se růstem mezd řidičů autobusů. S žádostí o pomoc se proto Půta obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku. Problém, jak zvýšené náklady dopravcům kompenzovat, nebude mít podle něj jen Liberecký kraj, zabývat by se jím proto měla na svém zasedání také Asociace krajů ČR.
Sdružení ČESMAD Bohemia před dvěma týdny reagovalo na to, že vláda vzala 7. listopadu na vědomí, že bude rozšířeno výkonové zpoplatnění silnic v rozsahu 850 až 3000 km s tím, přesné číslo bude stanoveno na základě následné analýzy. Právě tento obrovský rozptyl v možném rozšíření zpoplatněných úseků dopravce znepokojuje.
14.11. – Prioritou v agendě ministerstva dopravy je zvládnout otevřené výběrové řízení na správu mýtného systému. Po setkání s ministrem Danem Ťokem to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Úřad by měl soutěž vypsat v první polovině příštího roku. Vedle mýtného dnes premiér s ministrem řešili otázky čerpání dotací z evropského rozpočtu a přípravu klíčových dopravních staveb včetně plánovaného otevření dálnice D8.
Hospodářská komora ČR a Sdružení ČESMAD Bohemia apelovaly na to, aby česká vláda během dvoudenního summitu Evropské rady, který se uskutečnil minulý týden a jehož tématy byly migrace a obchodní politika EU, otevřela rovněž téma francouzské a německé regulace zahraničních autodopravců, jimž je nařizováno, jakou mzdu mají vyplácet svým řidičům.
31.10. – Na tři desítky evropských dopravních svazů, které zastupují provozovatele infrastruktury, operátory, místní úřady, uživatele a dodavatele vybavení v námořní, železniční, vnitrozemské vodní, silniční, letecké a intermodální dopravě, vyzvaly Evropský parlament a Evropskou radu, aby schválily návrh Evropské komise na úpravu víceletého finančního rámce EU.
31.10. – Slovenský výběrčí mýta SkyToll poslal stížnost k Evropské komisi na prodloužení smlouvy na výběr českého mýta se společností Kapsch. Bojí se toho, že české soudy konstatují porušení zákona, ale nesjednají nápravu. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Správu mýtného systému s dosavadním provozovatelem prodloužilo ministerstvo dopravy bez výběrového řízení.
V posledních týdnech se v České republice uskutečnila tři jednání, na nichž se probírala problematika uplatňování tzv. minimální mzdy na zahraniční řidiče v zemích Evropské unie, především v Německu (tzv. MiLoG) a Francii (tzv. Loi Macron), a revize evropské směrnice 96/71/ES o vysílání pracovníků. Závažnost této problematiky umocňuje i skutečnost, že francouzské orgány začaly v nedávné době za porušení tamního zákona, přestože jeho legitimitu stále Evropská komise zkoumá, udělovat v některých případech kauce ve výši 135 €.
13.10. – Vynucování minimální mzdy ve Francii a Německu vůči řidičům z jiných zemí je podle premiéra Bohuslava Sobotky diskriminační. Řidiče vytlačí ze zaměstnaneckého poměru, a omezí tak jejich práva, řekl během sjezdu dopravních odborů. Evropská komise je ve sporu na straně Česka, uvedla po jednání s eurokomisařkou Marianne Thyssenovou ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).
10.10. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zrušil původní šestimiliardový tendr Královéhradeckého kraje na zajištění autobusové dopravy pro léta 2017 až 2026. Podle úřadu byly některé podmínky tendru diskriminační a netransparentní. Rozhodnutí je pravomocné. Kraj mezitím zakázku zrušil a začal s dopravci podepisovat prozatímní smlouvy bez otevřené soutěže.