16.5. – Ministři dopravy členských států Visegrádské čtyřky společně se zástupci Rakouska, Slovinska a Evropské komise jednali v Praze o bezpečnosti silničního provozu. Na společném setkání, které bylo vyvrcholením českého předsednictví V4 v oblasti dopravy, byla přijata Pražská deklarace, jejímž cílem je snížit počet obětí dopravních nehod na silnicích a spolupracovat při zajišťování bezpečnější mobility občanů.
Dopravní politika
Nákladní železniční dopravce ČD Cargo vybaví do roku 2020 zhruba polovinu svých lokomotiv jednotným evropským zabezpečovacím zařízením ETCS. Celkem čtyři zakázky na vybavení 345 lokomotiv mobilními jednotkami odhadla společnost na 3,7 miliardy Kč. Vyplývá to z informací ve Věstníku veřejných zakázek. Jednotné evropské zabezpečovací zařízení má do budoucna umožnit průjezd vlaků Evropou s jediným zabezpečovačem.
13.5. – Ministerstvo životního prostředí do konce měsíce připraví novelu zákona, která umožní stavět 11 vybraných dopravních staveb bez opakování procesu EIA. Vláda schválila materiály ministerstva dopravy a životního prostředí, které se týkají urychlení příprav staveb, kterým EU neuznává starší posudky vlivu na životní prostředí (EIA).
12.5. – Státní podnik CENDIS se bude ve spolupráci s Ministerstvem dopravy podílet například na projektu budování Národního kontaktního místa pro přeshraniční výměnu dat v souvislosti se spáchanými přestupky, dále bude spolu s ministerstvem pracovat na kybernetické bezpečnosti důležitých informačních systémů a ochraně dat obyvatel. Vyplývá to z rámcové smlouvy uzavřené s Ministerstvem dopravy.
10.5. – Evropský parlament výraznou většinou hlasů potvrdil koncem dubna stanovisko Rady ministrů EU k Technickému pilíři čtvrtého železničního balíčku v podobě, k jaké dospěla trojstranná vyjednávání v červnu 2015. Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER-SEŽ, Mezinárodní sdružení majitelů železničních vozů UIP a Evropská asociace železničního průmyslu UNIFE uvítaly pokrok v přípravě revize směrnic o bezpečnosti a interoperabilitě a úpravě nařízení o Evropské železniční agentuře ERA.
9.5. – Ministerstvo dopravy zahájilo otevřené zadávací řízení na projektového manažera, který pomůže s přípravou a spuštěním nového systému elektronického mýta po roce 2019. Tímto krokem ministerstvo fakticky odstartovalo přípravu technologicky neutrální soutěže, na jejímž konci bude nový mýtný systém, a splnilo úkol vlády vztahující se k této zakázce.
5.5. – Nejdůležitějších 11 staveb by mělo podle speciální novely zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, kterou připraví vláda, dostat rychle ověřovací stanovisko a nečekat na nový posudek EIA, uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Na speciální novele je shoda v koalici a kabinet ji chce předložit poslancům na mimořádné schůzi ke schválení ve zrychleném režimu.
5.5. – Ministr dopravy Dan Ťok připustil možnost pokutovat řidiče za přestupky podle výše jejich příjmů, který chce zavést poslanec ČSSD Stanislav Huml. Sankční proces by to ale podle něj mohlo komplikovat. Uvedl to ve Sněmovně při interpelacích, když obhajoval záměr svého úřadu zvýšit pokuty za nejzávažnější dopravní přestupky.
5.5. – Na den přesně před 26 lety byl založen Svaz průmyslu České republiky. Na ustavující valné hromadě v Ostravě byla tehdy zástupci 153 průmyslových firem a organizací podepsána společenská smlouva o vzniku tohoto sdružení zaměstnavatelů, který tak navázal na Český svaz průmyslníků z roku 1918 a na Ústřední svaz československých průmyslníků.
4.5. – Vláda odmítla prodloužení lhůty pro ukončení platnosti povolení reklamních zařízení podél dálnic a silnic I. třídy, informoval tiskový odbor Úřadu vlády. S návrhem přišel v novele zákona o pozemních komunikacích poslanec ANO Stanislav Berkovec, argumentuje při tom možnými arbitrážemi proti státu i dopady na zaměstnanost a příjmy veřejných rozpočtů. Kabinet podle předběžného stanoviska pro zasedání měl poukázat na bezpečnost provozu.