8.6. – Generální ředitelé evropských železnic a společností spravujících železniční infrastrukturu podepsali ve švýcarském Luganu deklaraci o vzájemné spolupráci v oblasti rozvoje vlakové dopravy. Společným cílem je zvýšení konkurenceschopnosti vůči jiným druhům dopravy. Železnice by měla být nejen páteřní součástí pro plánování budoucího dopravního systému v Evropě, ale také jeho koordinátorem.
Dopravní politika
7.6. – Ministerstvo dopravy (MD) nemá pro tvorbu svých informačních systémů dlouhodobou strategii a jeho koncepce je zpracovaná jen formálně. Proto podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vznikají průtahy při vzniku nových systémů. Kontrola odhalila také podezření na porušení rozpočtové kázně za více než 425 milionů korun a zakázky zadané bez soutěže. Ministerstvo dopravy v některých bodech s kritikou NKÚ souhlasí. Smlouvy resort zdědil po předchozím vedení, situaci už napravuje.
7.6. – Technologická firma Uber se rozhodla spojit síly s Fakultou dopravní Českého vysokého učení technického v Praze. Spolupráce s touto respektovanou akademickou institucí je zaměřená na výzkum rostoucích ekonomických, sociálních a environmentálních aspektů fungování tzv. inteligentních měst (Smart cities) a sdílené ekonomiky.
7.6. – Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR minulý týden schválila nový celní zákon. Ten by měl sjednotit postupy pro celní dohled, kontrolu a řízení, a to včetně zajištění cla, jeho vyměření a výběr. Nový celní zákon ještě musí projednat horní komora parlamentu.
3.6. – Ministerstvo dopravy vypsalo otevřené výběrové řízení na provozovatele Centrálního registru vozidel. Cílem je dosáhnout co nejvýhodnějšího pořízení této služby a zároveň zajistit v dalších letech spolehlivé fungování jednoho z klíčových registrů státu.
Mezinárodní unie silniční dopravy IRU, logistická asociace severských zemí NLA (Nordic Logistics Association), nizozemský spediční a logistických svaz TLN, organizace Euro Contrôle Route (ECR) sdružující kontrolní orgány silniční dopravy zemí EU a poslanec Evropského parlamentu a člen jeho dopravního výboru Wim van de Camp se dohodli na posílení spolupráce při prosazování dopravního práva.
Přinesl řadu událostí v oblasti rozvoje dopravních cest, některé zmíníme. Již dříve, ještě před loňským suchem, jsme na tomto místě dosti skepticky komentovali nápad na výstavbu vodního kanálu napříč Českem, zamilovaném to projektu našeho pana prezidenta. Námět ožil při návštěvě prezidenta Číny a při otevření tématu možného uplatnění čínských firem při výstavbě kanálu. Číňané staví ve světě řadu námořních přístavů a není pochyb, že by si s českým kanálem poradili – tak jako to předvedli s pražskou Slavií.
16.5. – Ministři dopravy členských států Visegrádské čtyřky společně se zástupci Rakouska, Slovinska a Evropské komise jednali v Praze o bezpečnosti silničního provozu. Na společném setkání, které bylo vyvrcholením českého předsednictví V4 v oblasti dopravy, byla přijata Pražská deklarace, jejímž cílem je snížit počet obětí dopravních nehod na silnicích a spolupracovat při zajišťování bezpečnější mobility občanů.
Nákladní železniční dopravce ČD Cargo vybaví do roku 2020 zhruba polovinu svých lokomotiv jednotným evropským zabezpečovacím zařízením ETCS. Celkem čtyři zakázky na vybavení 345 lokomotiv mobilními jednotkami odhadla společnost na 3,7 miliardy Kč. Vyplývá to z informací ve Věstníku veřejných zakázek. Jednotné evropské zabezpečovací zařízení má do budoucna umožnit průjezd vlaků Evropou s jediným zabezpečovačem.
13.5. – Ministerstvo životního prostředí do konce měsíce připraví novelu zákona, která umožní stavět 11 vybraných dopravních staveb bez opakování procesu EIA. Vláda schválila materiály ministerstva dopravy a životního prostředí, které se týkají urychlení příprav staveb, kterým EU neuznává starší posudky vlivu na životní prostředí (EIA).