Situace kolem výběru provozovatele mýtného systému po roce 2016 je jedním z témat, kterým se Sdružení ČESMAD Bohemia dlouhodobě věnuje. Podle jeho zástupců je třeba, aby byla co nejdříve prodloužena smlouva se stávajícím dodavatelem o tři roky a byly implementovány prvky interoperability. Jiná varianta od roku 2017 podle nich už není k dispozici.
Dopravní politika
„V poslední době jsou stále více patrné snahy některých členských zemí Evropské unie chránit svůj dopravní trh na úkor zahraničních dopravců. Jaký dopad má tento vývoj na vaše členské firmy?“
„Ochranářské snahy a štěpení EU se netýkají jen silniční dopravy, má to mnohem širší rozsah. Když si uvědomíme, že předpisy a návrhy připravují v Bruselu lidé, kteří nemají přímou vazbu na firemní praxi, tak se snad ani nelze divit tomu, jaké nápady vznikají a jsou předkládány ke schválení. Co se týče mzdy, existuje třeba socialistický návrh, že všichni pracovníci v EU by měli mít stejnou minimální mzdu. To se snadno napíše, ale pak je i třeba dodat, jak vysoká by tedy měla být. Jako v Lucembursku, jako v Rumunsku atd., nebo snad průměr? A to nechme stranou jakékoliv ekonomické teorie.
29.3. – Reforma směrnice o vyslání pracovníků, kterou v březnu předložila Evropská komise, se prozatím netýká dopravního sektoru. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovala evropská komisařka pro zaměstnanost, sociální záležitosti, dovednosti a pohyb pracovních sil Marianne Thyssenová.
25.3. – Evropská unie učinila dva důležité kroky v realizaci reformy přístavní politiky. Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová zahájila veřejné slyšení, ze kterého by měla vzejít konečná podoba veřejné podpory pro námořní přístavy. Do 30. května mohou všechny zúčastněné strany podávat své připomínky a návrhy.
25.3. – Evropská komise v polovině března schválila návrh pravidel pro provozovatele silniční nákladní i osobní dopravy. Předpisy obsahují společnou klasifikaci nejvážnějších prohřešků a také nové specifikace pro inteligentní tachografy, které zaznamenávají dobu řízení řidičů kamionů a autobusů. Systém bude využívat nejnovější digitální technologie včetně evropské satelitní sítě Galileo. Cílem je zvýšit bezpečnost silničního provozu, přispět k férové konkurenci mezi dopravci a zajistit efektivní dodržování komunitárního práva ve všech zemích EU.
Více než rok a půl uplynul od okamžiku, kdy byl oficiálně založen společný evropský podnik Shift2Rail. Od úplného počátku jeho přípravy uplynuly více než tři roky. Může se tedy zdát, že první výzva na podání projektů přichází relativně pozdě, že práce uvnitř samotného společného podniku nepostupovaly příliš rychle, že výběr asociovaných členů a výkonného ředitele trval příliš dlouho. To je na jedné straně pravda, ovšem na straně druhé je nutno přiznat, že vytvořit opravdu dobré výzvy na kvalitní projekty se nedá během několika týdnů.
Jestliže před měsícem jsme na tomto místě konstatovali, že v nové celosvětové dohodě o klimatu se doprava a logistika jmenovitě nevyskytují, dnes zjišťujeme, že se doprava dostala na pořad vůbec nejvyšší světové politické sešlosti, a sice Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku. Za společné podpory 84 států zde byla přijata rezoluce s názvem Za těsnou spolupráci mezi všemi druhy dopravy k podpoře udržitelných multimodálních tranzitních koridorů. Není bez zajímavosti, že hlavním iniciátorem rezoluce byl Turkmenistán.
18.3. – Na šest miliard korun odhadlo ministerstvo dopravy další tříletý provoz mýtných bran poté, co na konci letošního roku vyprší původní smlouva s firmou Kapsch. A právě tento provozovatel mýtného systému v ČR má zakázku na tři roky téměř jistou. Vyplývá to z materiálu, který zdůvodňuje prodloužení současné smlouvy bez veřejné soutěže, jenž úřad poslal do meziresortního připomínkového řízení.
17.3. – Vláda se s hejtmany dohodla na přípravě nového memoranda o fungování regionální železniční dopravy. Nově by mělo platit 15 let. Návrh na financování krajské osobní železniční dopravy pro léta 2020 až 2034 schválil kabinet minulý týden. Kraje by ke každé vynaložené koruně na provoz železniční dopravy mohly získat zhruba 30 haléřů státní dotace.
11.3. – Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER/SEŽ vydalo pětistránkový dokument, ve kterém se zapojuje do diskusí o reformě silniční legislativy. Železnice jako konkurent silniční nákladní i autobusové dopravy samozřejmě změnu pravidel pro silniční dopravu pocítí, navíc je partnerem kamionové dopravy v rámci systému kombinované dopravy, argumentuje železniční lobby při prezentaci svého stanoviska.