29.1. – Oslovení odborníci a profesní sdružení chválí ministerstvo dopravy za čerpání evropských dotací na výstavbu dopravních projektů. Mezi neúspěchy resortu, vedeného poslední dva roky ministry za hnutí ANO, uvádí zejména problémy s posudky dopadu řady významných staveb na životní prostředí, které EU odmítá uznat a které mohou výstavbu nejdůležitějších infrastrukturních projektů mohou zdržet i o několik let. Kritizované jsou i časté neúspěchy při vypisování veřejných zakázek.
Dopravní politika
26.1. – Projekty za 90 miliard korun zejména u velkých dopravních staveb mohou být ohroženy, pokud vláda účinně nezasáhne v Bruselu a nebyla by úspěšná při jednání o aplikaci nového zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Zastavení těchto projektů by přineslo i další náklady a výrazné negativní dopady na ekonomický růst a zaměstnanost. Vyplývá to z vyjádření Svazu průmyslu a dopravy.
Pravomoc policie zadržet řidičské průkazy, jak navrhoval lidovecký poslanec Petr Kudela, se nerozšířila. V prosinci při třetím čtení novely zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, to odmítl nejdříve zpravodaj zákona a poslanec vládního ANO Martin Kolovratník a poté i poslanecká sněmovna.
Zaměstnavatelské a podnikatelské průmyslové svazy zemí střední a východní Evropy ve svém společném prohlášení adresovaném eurokomisařce Věře Jourové a premiérům i ministrům svých zemí vyjádřily v prosinci hluboké obavy z vývoje jednání o textu nového evropského nařízení o ochraně osobních údajů.
Vybrat nového provozovatele mýtného systému v řádném výběrovém řízení už nelze stihnout do vypršení smlouvy s Kapschem ke konci roku 2016. V materiálu pro jednání řídícího výboru to připustilo ministerstvo dopravy. Úřad místo toho nabízí čtveřici řešení, ta ale vždy počítají s prodloužením smlouvy i po roce 2016. Podle nejoptimističtější varianty bude nutné firmě zadat další provoz mýtných bran bez soutěže minimálně na rok a čtvrt.
14.1. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila využití spolupráce veřejného sektoru se soukromým kapitálem (tzv. PPP projektu – Public Private Partnership) na 32 kilometrů dlouhém úseku D4 mezi Příbramí a Pískem. Půjde o první projekt, který bude financován na principu spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem. Výstavba by mohla začít v druhé polovině roku 2017.
11.1. - Ještě na podzim loňského roku byl „letecký balíček“ poměrně horkým tématem na půdě Evropské unie. Evropská komise měla připravit řadu návrhů evropské strategie letecké dopravy. Bruselská vláda svou vizi předložila, ale ostatním evropským institucím a evropské veřejnosti až na jedinou výjimku nesdělila, kdy a jakým způsobem má být nová strategie realizována.
11.1 . – První lednový den se předsednictví Evropské unie ujalo Nizozemsko. Obsahově čeká EU malá revoluce pod taktovkou ambiciózního Nizozemska: velká pozornost bude věnována strategii inteligentní mobility. EU by měla také vážně debatovat o provozování plně automatických nákladních vozů a změně předpisů, které by provoz kamionů bez řidičů umožnily.
Evropská komise zahájila letošní rok s novým prezidentem Jeanem-Claudem Junckerem a novou dopravní komisařkou Violetou Bulcovou. A rovněž s významným odhodláním omezit silně produkci všelijakých směrnic, předpisů i nařízení a věnovat se o to více dosud zanedbávaným záležitostem sociálním. V druhé polovině roku přijala konečně Rada ministrů 4. železniční balíček předpisů – na základě značného kompromisu, pokud jde o jeho „politickou“ část.
PRAHA (21. 12.) – Ministerstvo dopravy zřejmě nebude muset vracet peníze na stavby dopravní infrastruktury z evropského Operačního programu Doprava I. Na základě aktuální fakturace po skončení letošní stavební sezóny, kterou si příjemci vyžádali k proplacení, je zřejmé, že Operační program Doprava 2007–2013 směřuje k plnému dočerpání.