Dopravní politika

​Co přinesl březen 2016 v dopravě

Třetí měsíc tohoto roku především připomněl zahájení činnosti významné organizace v silniční užitkové dopravě před rovnými padesáti lety – Sdružení československých mezinárodních automobilových dopravců ČESMAD. Tato událost byla v minulých dnech důstojně vzpomenuta a netřeba opakovat dosti známé skutečnosti. Jde mi spíše o to poukázat na situaci kolem vzniku této organizace a na nesmírně povzbudivou atmosféru „zlatých šedesátých“.

​Poslanecká sněmovna podpořila vznik drážního regulátora

Poslanecká sněmovna minulý týden v prvním čtení podpořila vládní návrh na vznik nového Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Bude mít za úkol hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratích nebo chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.

​EK navrhuje kompromis pro německé dálniční mýtné

​EK navrhuje kompromis pro německé dálniční mýtné Premium

7.4. – Německo by mohlo zavést dálniční poplatky pro osobní auta a zároveň ulevit vlastním řidičům. Podle deníku Bild připravila Evropská komise kompromisní návrh, který by to umožnil a zároveň by byl v souladu s unijním právem. Německo chce zpoplatnit své dálnice pro osobní auta, jeho plány na to, aby se německým řidičům poplatky kompenzovaly, však řada zemí označovala za nepřípustnou diskriminaci.

​ČESMAD Bohemia: „V současné situaci je třeba prostě prodloužit smlouvu s Kapschem“

Situace kolem výběru provozovatele mýtného systému po roce 2016 je jedním z témat, kterým se Sdružení ČESMAD Bohemia dlouhodobě věnuje. Podle jeho zástupců je třeba, aby byla co nejdříve prodloužena smlouva se stávajícím dodavatelem o tři roky a byly implementovány prvky interoperability. Jiná varianta od roku 2017 podle nich už není k dispozici.

Zeptali jsme se Mgr. Vojtěcha Hromíře, generálního tajemníka Sdružení ČESMAD Bohemia (2016)

„V poslední době jsou stále více patrné snahy některých členských zemí Evropské unie chránit svůj dopravní trh na úkor zahraničních dopravců. Jaký dopad má tento vývoj na vaše členské firmy?“

„Ochranářské snahy a štěpení EU se netýkají jen silniční dopravy, má to mnohem širší rozsah. Když si uvědomíme, že předpisy a návrhy připravují v Bruselu lidé, kteří nemají přímou vazbu na firemní praxi, tak se snad ani nelze divit tomu, jaké nápady vznikají a jsou předkládány ke schválení. Co se týče mzdy, existuje třeba socialistický návrh, že všichni pracovníci v EU by měli mít stejnou minimální mzdu. To se snadno napíše, ale pak je i třeba dodat, jak vysoká by tedy měla být. Jako v Lucembursku, jako v Rumunsku atd., nebo snad průměr? A to nechme stranou jakékoliv ekonomické teorie.

​Silniční doprava si na reformu sociálních předpisů musí počkat

​Silniční doprava si na reformu sociálních předpisů musí počkat Premium

29.3. – Reforma směrnice o vyslání pracovníků, kterou v březnu předložila Evropská komise, se prozatím netýká dopravního sektoru. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovala evropská komisařka pro zaměstnanost, sociální záležitosti, dovednosti a pohyb pracovních sil Marianne Thyssenová.

​Jednání o přístavním balíčku míří do posledního kola

​Jednání o přístavním balíčku míří do posledního kola Premium

25.3. – Evropská unie učinila dva důležité kroky v realizaci reformy přístavní politiky. Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová zahájila veřejné slyšení, ze kterého by měla vzejít konečná podoba veřejné podpory pro námořní přístavy. Do 30. května mohou všechny zúčastněné strany podávat své připomínky a návrhy.

​EK připravuje jednotná pravidla pro zvýšení bezpečnosti na silnicích

​EK připravuje jednotná pravidla pro zvýšení bezpečnosti na silnicích Premium

25.3. – Evropská komise v polovině března schválila návrh pravidel pro provozovatele silniční nákladní i osobní dopravy. Předpisy obsahují společnou klasifikaci nejvážnějších prohřešků a také nové specifikace pro inteligentní tachografy, které zaznamenávají dobu řízení řidičů kamionů a autobusů. Systém bude využívat nejnovější digitální technologie včetně evropské satelitní sítě Galileo. Cílem je zvýšit bezpečnost silničního provozu, přispět k férové konkurenci mezi dopravci a zajistit efektivní dodržování komunitárního práva ve všech zemích EU.

​První výzvy na projekty v Shift2Rail byly vyhlášeny

Více než rok a půl uplynul od okamžiku, kdy byl oficiálně založen společný evropský podnik Shift2Rail. Od úplného počátku jeho přípravy uplynuly více než tři roky. Může se tedy zdát, že první výzva na podání projektů přichází relativně pozdě, že práce uvnitř samotného společného podniku nepostupovaly příliš rychle, že výběr asociovaných členů a výkonného ředitele trval příliš dlouho. To je na jedné straně pravda, ovšem na straně druhé je nutno přiznat, že vytvořit opravdu dobré výzvy na kvalitní projekty se nedá během několika týdnů.

Co přinesl únor 2016 v dopravě

Jestliže před měsícem jsme na tomto místě konstatovali, že v nové celosvětové dohodě o klimatu se doprava a logistika jmenovitě nevyskytují, dnes zjišťujeme, že se doprava dostala na pořad vůbec nejvyšší světové politické sešlosti, a sice Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku. Za společné podpory 84 států zde byla přijata rezoluce s názvem Za těsnou spolupráci mezi všemi druhy dopravy k podpoře udržitelných multimodálních tranzitních koridorů. Není bez zajímavosti, že hlavním iniciátorem rezoluce byl Turkmenistán.

spinner