18.4. – Vláda znovu nevyřešila problém s nedoplněným seznamem evropsky chráněných území, kvůli němuž by vnitrozemská vodní doprava mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Příslušný bod kabinet podle svého mluvčího Martina Ayrera znovu odložil. Česko zatím do seznamu chráněných území nezařadilo kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče, což již několik let požaduje Evropská komise.
Dopravní politika
18.4. – Tři zájemci se chtějí zúčastnit privatizace státní řecké železniční společnosti TRAINOSE. Svůj zájem o koupi vyjádřily italské státní železnice, ruská železniční společnost RZD a řecká stavební skupina GEK-Terna. Uvedla to řecká privatizační agentura HRADF. Poradci HRADF nyní vyhodnotí nezávazná vyjádření zájmu jednotlivých firem a předloží správní radě HRADF svá doporučení o tom, kteří kandidáti mohou postoupit do další fáze privatizace. Závazné nabídky by pak měly být podány do 31. května.
13.4. – Ministerstvo dopravy předložilo k projednání odborníkům i veřejnosti změnu bodového systému. Měla by přinést zvýšení pokut u nejzávažnějších přestupků, mezi které ministerstvo řadí například řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo způsobení nehody, u které byl jiný z účastníků silničního provozu zraněn. V těchto případech by se měla horní hranice pokuty ve správním řízení posunout z nynějších 50 na 75 tisíc korun, uvedlo ministerstvo dopravy. Zvýšit by se mohly i pokuty u některých méně závažných přestupků.
11.4. – Splavnost Odry, Dunaje a Labe, silniční propojení obou zemí nebo spolupráce se štětínskou námořní vysokou školou. To byla hlavní témata jednání mezi českým ministrem dopravy Danem Ťokem a jeho polskými protějšky, ministrem námořního hospodářství a vnitrozemské plavby Markem Gróbarczykem a ministrem infrastruktury a výstavby Andrzejem Adamczykem. Oba ministři se při jednání ve Varšavě shodli, že projekt D-O-L je pro Českou i Polskou republikou důležitým projektem, na kterém mohou spolupracovat.
Němečtí poskytovatelé intralogistických služeb a dodavatelé manipulační techniky a dalších řešení pro sklady, výrobní provozy a logistická centra zaznamenali meziroční nárůst obratu o tři procenta na 20,1 miliardy €. Výsledek za rok 2015 je velmi uspokojivý a podle všeho vyvrací dosud panující nejistotu ohledně vývoje trhu. Německá asociace pro intralogistiku a manipulační techniku VDMA očekává, že také v letošním roce by růst mohl dosáhnout úrovně tří procent. Klíčovými faktory úspěchu jsou výkony jednotného evropského trhu a dílčí oživení hlavních ekonomik.
Železniční doprava je jednou ze dvou hlavních priorit, pokud jde o prostředky věnované na rozvoj dopravní infrastruktury. Z celkových zdrojů Fondu soudržnosti v Operačním programu Doprava pro období 2014 až 2020 v ČR je pro železniční dopravu vyčleněna necelá polovina. Informoval o tom ředitel odboru drážní a vodní dopravy Ministerstva dopravy Jindřich Kušnír.
Příprava rozšíření letiště ve Vodochodech nedaleko Prahy může pokračovat. Podle ředitele tohoto letiště Martina Kačura to umožňuje odůvodnění prosincového rozsudku. Ten zároveň potvrdil, že platí původní souhlasný posudek k vlivu na životní prostředí. Letiště nyní bude pokračovat v územním řízení, o stavební povolení by mohlo požádat nejdřív v květnu.
Třetí měsíc tohoto roku především připomněl zahájení činnosti významné organizace v silniční užitkové dopravě před rovnými padesáti lety – Sdružení československých mezinárodních automobilových dopravců ČESMAD. Tato událost byla v minulých dnech důstojně vzpomenuta a netřeba opakovat dosti známé skutečnosti. Jde mi spíše o to poukázat na situaci kolem vzniku této organizace a na nesmírně povzbudivou atmosféru „zlatých šedesátých“.
Poslanecká sněmovna minulý týden v prvním čtení podpořila vládní návrh na vznik nového Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Bude mít za úkol hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratích nebo chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.
7.4. – Německo by mohlo zavést dálniční poplatky pro osobní auta a zároveň ulevit vlastním řidičům. Podle deníku Bild připravila Evropská komise kompromisní návrh, který by to umožnil a zároveň by byl v souladu s unijním právem. Německo chce zpoplatnit své dálnice pro osobní auta, jeho plány na to, aby se německým řidičům poplatky kompenzovaly, však řada zemí označovala za nepřípustnou diskriminaci.