Prevence rizik je jedním z klíčových faktorů pro přežití na globálním trhu. Jednotlivé články zásobovacích řetězců musí v zájmu „sebezáchovy“ posilovat odolnost a vytvářet takové procesy, které by dokázaly „očekávat neočekávané“. Jedině tak se dá zabránit vzniku mnohamilionových ztrát a plně využít výhod silně konkurenčního prostředí. K těmto závěrům dospěli experti zpracovávající nejnovější zprávu DHL InsightOn o rizikovém managementu a odolnosti zásobovacích řetězců.
Dopravní politika
K zabezpečení nákladu proti neoprávněnému vniknutí existují jednoduchá řešení – plomby. Ty se v minulosti používaly i k celním účelům. V souvislosti s volným pohybem zboží v rámci Evropské unie se však plomby v tomto smyslu uplatňují již mnohem méně. „To je poměrně velká chyba, protože se zmizením státních hranic nezmizela potřeba chránit vnitřní prostor s přepravovaným nákladem. Přitom každá řádně vyrobená plomba má vlastní unikátní číslo, případně čárový kód nebo QR kód, který se může stát nedílnou součástí evidence přepravovaného nákladu,“ uvedl předseda představenstva společnosti Euroseal Evžen Babůrek
22.4. – Po šestiměsíčním vyjednávání dosáhly tento týden Evropský parlament, Evropská komise a Rada EU dohody o politickém pilíři tzv. čtvrtého železničního balíčku, jehož cílem je dokončení jednotného evropského železničního trhu. „S výsledkem nejsem zcela spokojen, ale určitě jsme od začátku vyjednávání k současné dohodě urazili velký kus cesty. Nakonec jsme se shodli na rozumném návrhu, který povede k liberalizaci trhu,“ uvedl Pavel Telička, stínový zpravodaj frakce ALDE pro otázku zadávání veřejných zakázek v železniční dopravě.
18.4. – Vláda znovu nevyřešila problém s nedoplněným seznamem evropsky chráněných území, kvůli němuž by vnitrozemská vodní doprava mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Příslušný bod kabinet podle svého mluvčího Martina Ayrera znovu odložil. Česko zatím do seznamu chráněných území nezařadilo kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče, což již několik let požaduje Evropská komise.
18.4. – Tři zájemci se chtějí zúčastnit privatizace státní řecké železniční společnosti TRAINOSE. Svůj zájem o koupi vyjádřily italské státní železnice, ruská železniční společnost RZD a řecká stavební skupina GEK-Terna. Uvedla to řecká privatizační agentura HRADF. Poradci HRADF nyní vyhodnotí nezávazná vyjádření zájmu jednotlivých firem a předloží správní radě HRADF svá doporučení o tom, kteří kandidáti mohou postoupit do další fáze privatizace. Závazné nabídky by pak měly být podány do 31. května.
13.4. – Ministerstvo dopravy předložilo k projednání odborníkům i veřejnosti změnu bodového systému. Měla by přinést zvýšení pokut u nejzávažnějších přestupků, mezi které ministerstvo řadí například řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo způsobení nehody, u které byl jiný z účastníků silničního provozu zraněn. V těchto případech by se měla horní hranice pokuty ve správním řízení posunout z nynějších 50 na 75 tisíc korun, uvedlo ministerstvo dopravy. Zvýšit by se mohly i pokuty u některých méně závažných přestupků.
11.4. – Splavnost Odry, Dunaje a Labe, silniční propojení obou zemí nebo spolupráce se štětínskou námořní vysokou školou. To byla hlavní témata jednání mezi českým ministrem dopravy Danem Ťokem a jeho polskými protějšky, ministrem námořního hospodářství a vnitrozemské plavby Markem Gróbarczykem a ministrem infrastruktury a výstavby Andrzejem Adamczykem. Oba ministři se při jednání ve Varšavě shodli, že projekt D-O-L je pro Českou i Polskou republikou důležitým projektem, na kterém mohou spolupracovat.
Němečtí poskytovatelé intralogistických služeb a dodavatelé manipulační techniky a dalších řešení pro sklady, výrobní provozy a logistická centra zaznamenali meziroční nárůst obratu o tři procenta na 20,1 miliardy €. Výsledek za rok 2015 je velmi uspokojivý a podle všeho vyvrací dosud panující nejistotu ohledně vývoje trhu. Německá asociace pro intralogistiku a manipulační techniku VDMA očekává, že také v letošním roce by růst mohl dosáhnout úrovně tří procent. Klíčovými faktory úspěchu jsou výkony jednotného evropského trhu a dílčí oživení hlavních ekonomik.
Železniční doprava je jednou ze dvou hlavních priorit, pokud jde o prostředky věnované na rozvoj dopravní infrastruktury. Z celkových zdrojů Fondu soudržnosti v Operačním programu Doprava pro období 2014 až 2020 v ČR je pro železniční dopravu vyčleněna necelá polovina. Informoval o tom ředitel odboru drážní a vodní dopravy Ministerstva dopravy Jindřich Kušnír.
Příprava rozšíření letiště ve Vodochodech nedaleko Prahy může pokračovat. Podle ředitele tohoto letiště Martina Kačura to umožňuje odůvodnění prosincového rozsudku. Ten zároveň potvrdil, že platí původní souhlasný posudek k vlivu na životní prostředí. Letiště nyní bude pokračovat v územním řízení, o stavební povolení by mohlo požádat nejdřív v květnu.