Sazby mýtného pro kamiony a autobusy v České republice od ledna 2015 vzrostou. Proti původnímu plánu zůstane zachována zvýšená sazba pro páteční jízdy kamionů, která má regulovat zvýšený provoz v tento čas. Minulý týden to po jednání vlády sdělil ministr dopravy Antonín Prachař.
Infrastruktura
Společnost SkyToll byla založena v listopadu roku 2008, v lednu roku 2009 podepsala smlouvu o komplexní službě elektronického výběru mýtného na Slovensku a v lednu roku 2010 ji spustila. A již v prosinci téhož roku realizovala i pilotní projekt satelitního zpoplatnění silnic v České republice. V říjnu to při návštěvě českých novinářů v sídle Skytoll v Bratislavě při představení společnosti uvedli její zástupci.
LITOCHOVICE (20. 11.) – Dělníci zahájili sanaci sesunutého svahu na rozestavěné dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku. Sanace by měla být dokončena příští rok v dubnu. Úsek dálnice přes České středohoří pak bude hotový do konce roku 2016, řekl bývalý ministr dopravy Antonín Prachař. Hlína a kamení zavalily dálnici vloni v červenci a podle odborníků je jeho okolí stále nestabilní.
PRAHA (20. 11.) – Obnovit fungování Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude pro nového ministra dopravy velice obtížný úkol. V organizaci po řadě personálních čistek panuje atmosféra strachu a vedení se bojí přijmout jakákoliv rozhodnutí. To je mimochodem důvod, proč se nevypisují významné zakázky a chod organizace je už několik měsíců paralizovaný. Řekl to bývalý ředitel ŘSD Jan Kubiš.
Rychlost na železnici
Rychlost nad 100 km/hod je na české železnici jen na hlavních tazích
PRAHA (18. 11.) – Rychlosti vyšší než 100 kilometrů v hodině jsou na tuzemské železnici možné pouze na hlavních tazích. Na regionálních tratích je stále v řadě případů pro vlaky limitní rychlostí šedesátka. Důvodem je stav infrastruktury, vysoký sklon, příkré zatáčky nebo absence moderního zabezpečovacího zařízení. Informoval o tom Radek Trejtnar z odboru traťového hospodářství Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).
PRAHA (18. 11.) – V dopravě se letos nepodaří vyčerpat zhruba 14 miliard korun. Vyplývá to z předběžného odhadu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který rozděluje peníze pro stavby a opravy silnic, železnic a vodních cest. Přestože celkové čerpání peněz zhruba odpovídá loňským výsledkům, je efektivní zejména v oblasti oprav a rekonstrukcí infrastruktury, které se platí ze státního rozpočtu. Naopak výstavba nových silnic a dálnic, na které je možné použít peníze z Evropské unie, za opravami vázne.
Česká republika nezíská z evropských fondů žádné peníze na vnitrozemskou vodní cestu, dokud nevyřeší výstavbu plavebního stupně Děčín. Evropská komise (EK) navíc požaduje, aby minimálně do roku 2016 byla vnitrozemská vodní doprava vyřazena z připravovaného operačního programu Doprava II. Informoval o tom ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Tomáš Čoček. O podmínkách čerpání peněz z evropských fondů na dopravní infrastrukturu přitom Česko s EK stále jedná.
Jednání ČR/Slovinsko
Přetíženým komunikacím z Německa by mohl pomoci Koper
Slovinský přístav Koper by mohl být vhodnou alternativou pro české dopravce, kteří nyní využívají hlavně severoněmecké přístavy a potýkají se s velmi vytíženými dopravními cestami, zejména na železnici. Po česko–slovinském logistickém workshopu to minulý týden řekl český ministr dopravy Antonín Prachař.
Novela zákona o drahách
Nezávislý regulátor dopravy by měl vzniknout v roce 2016
Dlouho očekávaný návrh novely zákona o drahách je v meziresortním připomínkovém řízení. Jde o významnou novelu, která primárně implementuje evropskou směrnici zabývající se jednotným evropským železničním prostorem. Nejvýraznější změnou, která přispěje k lepšímu fungování železničního trhu, bude zřízení nezávislého regulačního orgánu, který bude nejvyšší odbornou autoritou.
Zákon o pozemních komunikacích
Vláda schválila návrh na zvýšení rychlosti u části silnic 1. tříd
PRAHA (12.11.) – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila změnu zákona o pozemních komunikacích, která umožní zvýšení rychlosti na vybraných silnicích 1. třídy na 110 kilometrů v hodině. Předloha by rovněž měla pomoci zefektivnit ochranu silnic a usnadnit obcím nakládání s odtaženými vozidly, ke kterým se majitelé nehlásí. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka.