PRAHA (13.4.) – Společnost AWT Rail HU Zrt., která je členem skupiny AWT, získala jako první železniční dopravce v Maďarsku certifikát GMP+ FSA B4 na bezpečnou přepravu zemědělských a potravinářských výrobků. Od roku 2014 vlastní tento certifikát i společnost Advanced World Transport a.s., která certifikát obdržela jako první železniční nákladní dopravce v České republice.
Kombinovaná doprava
Pozemní cesta z Asie do zemí Evropské unie může zkrátit dobu přepravy až o dvě třetiny. Použití intermodálních spojů železnice/silnice navíc přispěje ke snížení spotřeby fosilních paliv ve srovnání s námořní, a ze-jména leteckou dopravou. Shodli se na tom na konci února v Bruselu zástupci Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury (CER) a Lotyšska, které nyní předsedá EU.Stalo se tak v rámci společné debaty o významu intermodální dopravy při zajišťování rostoucích toků zboží z Asie do zemí EU. Změna přístupu by byla zcela v souladu s ekologickými cíli deklarovanými v Bílé knize evropské dopravní politiky.
Přeprava minerální vody po železnici
Z Kyselky vyjel již 200. vlak MATTONI EXPRESS
KYSELKA (2.3.) – Karlovarské minerální vody, a. s. (KMV) vypravily z Kyselky již dvoustý vlak vezoucí 16 plně naložených nákladních vagónů s jejich produkty na 470 kilometrů dlouhou trasu do distribučního centra na Moravě. Nasazení vlakových souprav od léta roku 2012 již nahradilo 4 461 kamionů a KMV tímto krokem výrazně přispěly k ochraně životního prostředí. Díky pozitivním zkušenostem počítají KMV s železniční přepravou i do budoucnosti.
Společnost METRANS má za sebou velmi dobrý rok – objem přepravených zásilek vzrostl téměř o pětinu, park vlastních vozidel se rozrostl o dvacítku moderních elektrických lokomotiv, využití terminálu v České Třebové se pohybuje na hranici jeho kapacity a chystá se zde realizace druhé etapy. „V letošním roce uvažujeme o spuštění nových linek, na konkrétní plány je však ještě brzy. Chceme rozšít naši síť zejména směrem na Rusko,“ částečně odhalil plány generální ředitel této firmy Jiří Samek.
Gerhard Kratochwil (RCO-CSKD) pro DN
RCO-CSKD chystá na příští rok nový provozní systém
Rail Cargo Operator-CSKD má za sebou dva roky významných investic především do rekonstrukce terminálů. Letošní rok by tak měl být spíše ve znamení vývoje provozního systému, který by měl začít fungovat příští rok. „Tento systém by měl zejména zefektivnit vnitrofiremní komunikaci,“ říká jednatel této společnosti Gerhard Kratochwil.
Provozovatel největší evropské sítě kombinované dopravy Kombiverkehr v loňském roce přepravil po železnici 924 694 vozových zásilek, respektive 1,85 milionu TEU. Ve srovnání s předchozím rokem je to o 1,4 procenta méně. Pokles nejvíce ovlivnily vývoj poptávky související s pomalým hospodářským růstem v Evropě a také vlna stávek. Letošní rok by ovšem měl znamenat návrat k růstu a vedení Kombiverkehru očekává zvýšení přepravních výkonů.
Čínská ekonomika, která patří k nejrychleji se rozvíjejícím na světě, představuje logicky významný potenciál jak pro námořní rejdaře, tak pro železniční dopravce. Železniční přepravy jsou zejména v Rusku podporovány investicemi do infrastruktury a lokomotivního parku. Národní dopravce RŽD podporuje přepravy východ – západ samozřejmě i obchodně s tím, že přepravy mezi Čínou a Evropou mají značnou perspektivu.
Český operátor kombinované dopravy, který se zaměřuje především na přepravu návěsů a tankových kontejnerů po železnici – společnost Bohemiakombi – vypravil loni o sedm procent více vlaků než v roce předchozím, tržby se přitom zvýšily o devět procent. „Zlepšilo se i vytížení jednotlivých vlaků, takže firma loni vykázala zisk a druhý nejlepší výsledek za posledních deset let,“ řekl jednatel této společnosti Vladimír Fišer.
V bavorském Burghausenu byl 19. ledna uveden do provozu nový terminál kombinované dopravy. Zařízení umožní firmám v regionu napojení na celoněmeckou i evropskou železniční síť. Provoz slavnostně zahájili spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt, bavorský státní tajemník ministerstva vnitra, stavebnictví a dopravy Gerhard Eck a dále Karl-Friedrich Rausch, člen představenstva Deutsche Bahn odpovědný za oblast dopravy a logistiky.
Polský operátor kombinované dopravy PCC Intermodal dokončil na konci loňského roku rozšíření svého terminálu ve Frankfurtu nad Odrou na německo-polské hranici. Ke dvěma původním kolejím s délkou zhruba 600 metrů přibyly další dvě, centrální plocha překladiště se rozšířila na 30 tisíc metrů čtverečních. Novinkou je také portálový jeřáb, který má rozpětí 70 metrů a obsluhuje všechny čtyři koleje. Zařízení zvládne až 20 překládek kontejnerů nebo návěsů za hodinu, má maximální nosnost 41 tun. Předtím zajišťovaly manipulaci s nákladem pouze dva intermodální manipulátory. Celková překládková kapacita terminálu je nyní 100 tisíc TEU.