BERLÍN/KODAŇ (8.2.) – Společnosti DB Schenker a Maersk Line podepsaly šestiletou strategickou dohodu o snižování emisí CO2 v námořní nákladní dopravě. Partnerství zdůrazňuje společný závazek obou společností v oblasti udržitelného rozvoje. Maersk Line se zavázala do roku 2020 snížit emise CO2 každého přepravovaného kontejneru společnosti DB Schenker o celých 20 procent v porovnání s rokem 2014.
Kombinovaná doprava
Snižování emisí v dopravě
DB Schenker a Maersk Line podepsaly smlouvu o snížení emisí
Čína patří k zemím s nejrychleji se rozvíjející ekonomikou. Logicky proto také představuje významný potenciál ať už pro námořní rejdaře nebo pro železniční dopravce. Železniční přepravy jsou zejména v Rusku podporovány investicemi do infrastruktury a lokomotivního parku. Tento přepravní proud je samozřejmě zajímavý i pro ČD Cargo, neboť na území České republiky se nacházejí dvě pobočky čínské společnosti Foxconn.
Projekt ChemLog T&T na Slovensku
Palubní jednotky už najezdily přes 250 tisíc kilometrů
Svaz chemického a farmaceutického průmyslu SR (dále ZCHFP SR) se v roce 2012 zapojil do projektu ChemLog T&T, který se zaměřuje na zvýšení bezpečnosti přepravy nebezpečných věcí využitím technologií monitorování zásilek. V současnosti se monitorování využívá hlavně v silniční dopravě, kde takto dopravci potřebují přehled o stavu svých vozidel na silnicích. V projektu ChemLog T&T jde ale především o sledování přepravy zásilek kombinované dopravy.
MADRID (13. 12.) – Přímý nákladní vlak z Číny do Španělska ukončil svoji první jízdu v úterý 9. prosince, když dojel do španělského hlavního města. Spoj mezi Čínou a Španělskem je nejdelším přímým železničním spojem na světě. Trasu dlouhou více než 13 tisíc kilometrů přes osm zemí ujel vlak za 21 dní. Trasa nového spoje je delší než trasa Transsibiřské magistrály a Orient Expressu. Trasa vlaku vede z čínského města I-wu v provincii Če-ťiang přes Kazachstán, Rusko, Bělorusko, Polsko, Německo a Francii a končí v madridském nákladním terminálu Abronigal.
ČESKÁ TŘEBOVÁ (12. 11.) – Společnost METRANS připravuje v České Třebové výstavbu druhé etapy svého železničního terminálu. Přinese to zvýšení výkonu logistického centra na dvojnásobek a zhruba 65 nových pracovních míst. Hlavním přínosem ale budou následující investice společnosti. Informoval o tom starosta města Jaroslav Zedník.
Řada evropských dopravních svazů a sdružení se připojila k iniciativě Mezinárodní unie společností kombinované dopravy železnice/silnice UIRR vytvořit společný standard pro oceňování nejlepších příkladů z praxe a prosadit jeho široké přijetí v rámci intermodálního sektoru. Projekt nese název DESTINY (DEployment of STandards for INtermodal efficiencY) a je organizován pod hlavičkou vzdělávací sekce (Common Learning Action) programu Evropské komise na podporu kombinované dopravy Marco Polo.
Statistika kombinované přepravy UIRR
V Evropě se daří zejména nedoprovázené kombinované přepravě
Kombi operátoři organizovaní v Mezinárodním sdružení kombinované dopravy železnice – silnice (UIRR) přepravili v roce 2013 po železnici celkem 2,6 milionu zásilek, z toho 1,7 milionu zásilek v rámci mezinárodních přeprav. I v loňském roce tak pokračoval růstový trend zaznamenaný v posledních letech s výjimkou let 2009 a 2012. Vyplývá to z pravidelné výroční zprávy UIRR, která se zabývá jak doprovázenou, tak nedoprovázenou kombinovanou přepravou.
OSTRAVA (25.7.) – Mezinárodní dopravní skupina AWT dále modernizuje svůj terminál kombinované dopravy v Ostravě-Paskově. Nejnovější investicí je nákup dvou nejmodernějších překladačů, který navazuje na nedávné zvýšení skladovací kapacity a zkrácení vykládky vlaků. AWT do výstavby infrastruktury a zkvalitňování služeb terminálu investovala již přibližně 26 milionů korun.
Kombinovaná přeprava (KP) zažívá v posledních letech výrazný boom. Její rostoucí význam lze nejlépe dokumentovat stále se zvyšujícím podílem na celkové nákladní přepravě. Zatímco v roce 1995 byl tento podíl jen 0,55 procenta (včetně započtení přeprav v rámci systému Ro-La, který od roku 2004 není na území ČR provozován), podle předběžných výsledků nákladní přepravy za rok 2013 se zvýšil podíl KP na 2,55 procenta. Ve srovnání s některými západoevropskými státy je tento podíl ale stále relativně malý.
Přeprava zboží z Číny do Evropy
UPS rozšiřuje portfolio expresní kombinované přepravy o nové spojení Čína – Evropa
BRUSEL (2.7.) – Světový lídr v oblasti logistiky, společnost UPS zavedla mezi Evropou a Čínou novou železniční celokontejnerovou (Full Container Load/FLC) přepravu. Jde o nejnovější z řady rozšíření celosvětových služeb UPS navržené s cílem nabídnout zákazníkům více způsobů přepravy.