Od ledna 2014 mohou zákazníci v Rakousku a ve Švýcarsku využít ekologičtější přepravy svých kontejnerů na trase Wels–Curych po železnici. Nákladní složka švýcarských drah SBB Cargo a rakouský železniční koncern Rail Cargo Group (RCG) společně nabízejí nový produkt, který propojuje domácí sítě obou alpských zemí pro kombinovanou dopravu. Partneři podepsali dohodu o spolupráci 14. listopadu ve Vídni.
Kombinovaná doprava
LONDÝN (26.11.) – ERS Railways patřící do britského koncernu Freightliner Group získal na výročním evropském železničním kongresu, který se konal v Londýně ve dnech 12. a 13. listopadu, ocenění evropský železniční operátor roku 2013. Odborná porota v čele s Brianem Simpsonem vybírala z více než 300 kandidátů pro ocenění v celkem 19 kategoriích.
Kombinovaná doprava v České republice vytrvale nabývá na významu. Dokazují to poznatky i konkrétní výstupy projektu COSMOS (Cooperative Solutions for Managing Optimized Services), který spolufinancuje Evropská unie v rámci programu Marco Polo. Přesto však musí obor překonávat řadu překážek, které brání jeho rychlejšímu rozvoji.
Program na podporu kombinované dopravy Marco Polo nepřinesl očekávaný efekt. Účetní dvůr Evropské unie (ECA) ve své červencové zprávě ostře zkritizoval, že ani všechny vynaložené prostředky nevedly k naplnění hlavního cíle – přesunu významných objemů mezinárodního toku zboží ze silnice na železnici a vnitrozemskou vodní dopravu. Úřad se sídlem v Lucemburku označil za neúčinné obě části programu (Marco Polo 1 a 2). „Dosažený výsledek výrazně zaostal za cílem, kvůli kterému byly prostředky uvolněny,“ uvedl Účetní dvůr ve zprávě založené na šetření expertů. Program Marco Polo doporučil zcela zastavit.
V prvním pololetí letošního roku si švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac navzdory silné konkurenci ze strany silničních dopravců a celkově slabému růstu evropské ekonomiky udržel víceméně stabilní přepravní výkony. Během prvních šesti měsíců roku přepravil v rámci nedoprovázené kombinované dopravy 327 366 zásilek, meziročně jen o 1,4 procenta méně. Jeho alpský tranzit přitom vykázal meziroční pokles o 1,3 procenta, mimoalpský provoz o 1,7 procenta.
Podíl kombinované přepravy (KP) na nákladní přepravě celkem i na železniční nákladní přepravě v posledních letech trvale roste. Nejinak tomu bylo i v loňském roce. Zatímco v roce 1995 byl její podíl skromných 0,55 procenta (včetně započtení přeprav v rámci systému Ro-La), podle předběžných výsledků nákladní přepravy to loni bylo již 2,37 procenta. Ve srovnání s některými západoevropskými státy je však i tento podíl stále relativně malý.
Jeden z největších evropských operátorů kombinované dopravy – německý Kombiverkehr – se letos po loňském méně úspěšném roce opět staví na nohy. Za prvních pět měsíců roku eviduje meziroční nárůst přepravy 3,1 procenta. „Poptávka je velmi silná, museli jsme rozšířit nabídku našich vlakových spojů,“ řekl na konci června na setkání s akcionáři ve Frankfurtu nad Mohanem předseda představenstva Kombiverkehru Robert Breuhahn.
Dánské kontejnerové rejdařství Maersk Line v červnu prodalo britské skupině Freightliner svou dceřinou společnost ERS se sídlem v Rotterdamu, která se specializuje na evropskou intermodální dopravu. „Převzetí ERS je součástí naší rozvojové strategie, navazuje na náš vstup na polský a německý trh,“ komentoval důvody převzetí předseda představenstva Freightliner Group Peter Maybury.
Švýcarská skupina AAE v červnu objednala první stovku kapsových vagonů nové generace, které budou primárně určeny pro přepravu obřích návěsů po železnici. Přední evropský pronajímatel železničních vagonů pro nákladní, zejména kombinovanou dopravu si po první objednávce zajistil i opci na nákup dalších několika set vagonů. Investici do vývoje a nákupu první stovky kapsových vagonů v rozsahu 20 milionů € skupina oznámila na mnichovském veletrhu dopravy a logistiky transport logistic. Dodávky vozů s označením TWIN II by měly podle dohody začít v prvním čtvrtletí příštího roku.
Kontejnerový terminál v České Třebové, který vybudovala společnost METRANS, začal na počátku května oficiálně sloužit svému účelu. Vlaky do nejmodernějšího terminálu operátora však jezdí již od konce loňského roku. METRANS díky němu rozšířil svou dopravní síť ve střední a východní Evropě a potvrdil pozici české jedničky pro přepravu zboží mezi vnitrozemím a německými přístavy.