Námořní doprava

Jednání ČR/Slovinsko

Přetíženým komunikacím z Německa by mohl pomoci Koper

Slovinský přístav Koper by mohl být vhodnou alternativou pro české dopravce, kteří nyní využívají hlavně severoněmecké přístavy a potýkají se s velmi vytíženými dopravními cestami, zejména na železnici. Po česko–slovinském logistickém workshopu to minulý týden řekl český ministr dopravy Antonín Prachař.

Port of Gdansk

Pevninské zázemí Gdaňského přístavu

Klienty mořského přístavu v Gdaňsku byli po staletí výrobci z území současného Česka, Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a Běloruska. S využitím všech vnitrozemských komunikačních tras – vodních, silničních a železničních – tyto země prováděly v Gdaňsku směnný obchod svých výrobních přebytků na potřebné suroviny a přístav měl vedoucí postavení v obchodě baltské části Evropy se zbytkem světa.

Přístav Hamburk

BGA navrhuje posílit spoje s vnitrozemím

Předseda dopravního výboru německého svazu velkoobchodu BGA Gerhard Riemann v souvislosti s růstem překladu kontejnerů v hamburském přístavu vyzval k zásadní restrukturalizaci spojů s vnitrozemím. Vzhledem k nedostatku vhodných ploch v přístavu by měly být neroztříděné námořní kontejnery přepraveny vlakem nebo říčními loděmi do vnitrozemského kontejnerového terminálu, kde by teprve proběhlo roztřídění podle určení pro jednotlivé destinace.

Severní moře

Přístavy propojí feederová kontejnerová služba

Ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku by mohla být spuštěna nová feederová služba Germanische Linie mezi nejvýznamnějšími německými přístavy v Severním moři – Hamburkem, Bremerhavenem a Wilhelmshavenem. Týdenní objem přeprav by mohl dosáhnout až 3000 TEU. Myšlenku propaguje Mustafa Nimetoglu ze společnosti Germanische Shipping, který již více než rok vyjednává s provozovateli terminálů, speditéry a rejdaři. Data a analýzy pro koncepci služby poskytly spolkové ministerstvo dopravy a univerzity v Hamburku a Brémách.

Přístav Gdaňsk

Největší kontejnerový terminál na Baltu je v gdaňském přístavu

Svět investuje do kontejnerové přepravy. Z údajů OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se sídlem v Paříži) vyplývá, že zboží převážené ve standardních kontejnerech tvoří jednu čtvrtinu globálního obchodu. Skoro polovina tohoto objemu se nakládá a vykládá v přístavech Dálného východu. Důležitými body na mapě této globální obchodní výměny jsou evropské přístavy, přes které putuje do Evropy značná část dodávek z jiných kontinentů. Mezi nimi významně posiluje svou pozici přístav v Gdaňsku.

Přístav Hamburk

Hamburk míří k rekordním výsledkům

Přístav Hamburk dosáhl za prvních šest měsíců celkového překladu 72,6 milionu tun (+6,6 procenta). Přístavu dominoval překlad kontejnerů s 50,7 milionu tun a s výslednými 4,8 milionu TEU (+6,8 procenta). Největší evropské přístavy na severu kontinentu zaznamenávají průměrný nárůst celkového překladu o 1,8 procenta, v překladu kontejnerů 2,6 procenta. Hamburk tak může při zpětném pohledu hlásit nadprůměrný nárůst a na trhu v přepravě kontejnerů zvýšení podílu z 25,7 procenta na 26,7 procenta.

Nizozemsko

Rotterdam řeší váznoucí odbavení kontejnerů

Správa nizozemského přístavu Rotterdam přijala opatření, pomocí kterých chce vyřešit kapacitní potíže při odbavení kontejnerů v terminálech ECT Delta a Euromax. Feederové spoje se musely v poslední době potýkat na těchto kontejnerových terminálech s dlouhými čekacími lhůtami. Dosavadní řešení nebyla příliš úspěšná a přístavní správa se snaží omezit nepříjemnosti způsobené průtahy při odbavení. Všechny zainteresované strany (ECT, LINC, Uniport Terminal a Kramer Group/RCT) jsou připraveny spolupracovat na zlepšení situace.

Novela zákona o námořní plavbě

Podmínky pro práci lodní posádky se mají zpřesnit

Zákon zřejmě zpřesní pravidla a podmínky pro zaměstnávání členů lodních posádek, například pokud jde o jejich pracovní dobu nebo způsobilost pro práci námořníka. Novelu zákona o námořní plavbě už vláda předložila sněmovně a poslanci se jí budou zabývat zřejmě na své zářijové schůzi. Předloha zapracovává do českého zákona nová ustanovení některých mezinárodních úmluv a evropských směrnic.

Hamburk

HHLA stoupl v prvním pololetí obrat i provozní zisk

Hamburský přístavní a logistický podnik HHLA zvýšil v prvním pololetí obrat o 5,2 procenta na 595,7 milionu €. Provozní zisk na bázi EBIT stoupl o 3,4 procenta na 81,4 milionu €. Výsledky tak potvrzují prognózu vedení koncernu pro letošní rok. „Prvních šest měsíců roku 2014 bylo pro HHLA velmi úspěšných. Po-dařilo se nám naši vynikající pozici v překladu kontejnerů dále upevnit. Dosáhli jsme vysokého růstu obratu i zisku. S ohledem na sílící konkurenční tlak a přetrvávající infrastrukturní omezení to považujeme za solidní výsledek,“ řekl předseda představenstva Hamburger Hafen und Logistik AG Klaus-Dieter Peters.

Německo/Chile

Hamburg Süd koupí chilské rejdařství CCNI

Německé rejdařství Hamburg Süd převezme veškerý kontejnerový provoz a příslušné agenturní funkce chilského rejdařství CCNI. Akvizice by měla být uzavřena do konce letošního roku, protože se ještě čeká na kladné stanovisko antimonopolních úřadů. Za stoprocentní podíl v CCNI Hamburg Süd zaplatí 160 milionů USD.

spinner