Dne 15. května vstoupily v účinnost Všeobecné přepravní podmínky ČESMAD Bohemia, kterými největší sdružení silničních dopravců v České republice reaguje na nový občanský zákoník a neexistenci silničního přepravního řádu. Podrobnosti o jejich vzniku a jak mají dopravcům pomoci nám přiblížil prezident sdružení Ing. Vladimír Starosta.
Silniční doprava
Ing. Vladimír Starosta (ČESMAD Bohemia) pro DN
„Nové přepravní podmínky konečně reálně reagují na situaci v dopravě“
Společnost Volvo Group Česká republika předala na jaře letošního roku poslední Volvo řady FH Classic firmě SPEX, spol. s r. o. Od uvedení v roce 1993 dodala společnost Volvo Truck Czech na český trh celkem 8646 vozidel této legendární řady vozidel. Spolu s vozidly dodanými předchozími importéry na počátku devadesátých let přesahuje počet zástupců této řady vysoko přes hranici deset tisíc.
Na konci dubna na veletrhu Commercial Vehicle Show v Birminghamu byl slavnostně představen nový Renault Master. Nové užitkové vozidlo, které bude nabízeno s hmotností 2,8 do 4,5 tuny, se pyšní novým designem, motory v nových výkonových řadách, technologií biturbo a je sériově vybavováno systémy ESC a Eco-Mode, které podporují nižší spotřebu paliva.
Každý třetí den se stane nehoda nákladního vozu způsobená chybným zajištěním nákladu. Nehody však představují jen vrcholek ledovce. Při silničních kontrolách bylo zjištěno, že téměř polovina všech nákladů není správně upevněna. V dubnu proto Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky (SISA) uspořádalo ve spolupráci se sdružením ČESMAD Bohemia kulatý stůl věnovaný upevnění nákladu na vozidlech.
Logistická a dopravní společnost O.K. Trans Praha jako první v České republice připravila vlastní program pro výchovu kvalitních profesionálních řidičů nákladních automobilů. Firma to oznámila koncem dubna. V rámci tohoto programu dopravce nabízí vážným zájemcům o profesi řidiče, že za ně uhradí veškeré náklady v řádu desítek tisíc Kč a oni tuto „půjčku“ splatí v následujících pěti letech jako zaměstnanci a řidiči společnosti.
Bezpečnost provozu
IRU a UIC usilují o zvýšení bezpečnosti na přejezdech
Mezinárodní unie silniční dopravy IRU a Mezinárodní železniční unie UIC spojily v půlce května své síly při zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech. Společná expertní skupina vypracuje v rámci Desetiletí akcí pro bezpečnost na silnicích vyhlášeného OSN (pro období 2011 až 2020) seznam doporučení pro profesionální řidiče, aby se počet nehod na přejezdech snížil na minimum.
Ing. Martin Havlík (PONTEX) pro DN
„Cílem je, aby náklady na zajištění dopravní cesty nenarůstaly“
Sdružení dopravců těžkých a nadměrných nákladů (SDTNN), které vzniklo v roce 2011, si dalo za cíl iniciovat vznik silničních páteřních tras pro těžké a nadměrné přepravy. Návrh technických podmínek, které jeho zástupci v únoru při jednání na ministerstvu dopravy předložili (viz DN 11/14), pro ně zpracovala společnost PONTEX, s. r. o. Jejímu zástupci, Ing. Martinu Havlíkovi, který tomuto jednání byl přítomen, jsme proto položili několik otázek.
Zeptali jsme se
Zeptali jsme se Jaroslava Nosrätiho, předsedy představenstva a ředitele společnosti NOSRETI, a. s.
„Jaká je situace v přepravě nadrozměrných nákladů?“
„Jako majitel dopravní společnosti vnímám dopravní dostupnost výrobků renomovaných strojírenských firem jako stěžejní problém. Mnohdy kvalitní a téměř bezkonkurenční výrobky českého průmyslu, který má bohatou historii, prohrávají boj s konkurencí právě kvůli nákladům na dopravu jejich produktu k zákazníkovi nebo do významných evropských a světových uzlů, zejména v přístavech. Za více než 25 let působení v oblasti přepravy těžkých a nadrozměrných nákladů i při uvážení více než 60leté tradice těžké dopravy v Ostravě víme, že vedlejší náklady při dopravě velkých výrobků mohou tvořit i 80 procent ceny přepravy.
Páteřní trasy pro nadměrné přepravy
Připravuje se ekonomická analýza pro obnovu tras
Začátkem května se na ministerstvu dopravy uskutečnilo další jednání mezi zástupci resortu dopravy a Sdružení dopravců těžkých a nadměrných nákladů (SDTNN) (viz DN 11/14). Na základě tohoto setkání se nyní zpracovává ekonomická analýza, která má objasnit, nakolik je budoucí obnova a výstavba páteřních tras pro nadměrné a těžké přepravy z finančního hlediska opodstatněná.
Registrační značky
Monopol na výrobu registračních značek může skončit ještě letos
PRAHA (8.6.) – Dvacetiletý monopol brněnské firmy Hicon na výrobu registračních značek vozidel by mohl do konce letošního roku skončit. Od prosince by značky podle optimistického scénáře mohl do konce roku 2015 vyrábět vítěz výběrového řízení, které ministerstvo dopravy vypíše do třiceti dnů po uveřejnění předběžných informací. „Vítěz nového tendru má vykrýt čas do vzniku nového systému, kdy si výrobce značek budou vybírat majitelé vozidla, nikoliv úřad,“ řekl mluvčí ministerstva Martin Novák.