Novým prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR valná hromada svazu minulý týden zvolila Jaroslava Hanáka. Jako jediný kandidát získal dosavadní viceprezident svazu, prezident Svazu dopravy ČR a Asociace dopravních, spedičních a servisních firem Čech, Moravy a Slezska ADSSF a viceprezident Sdružení ČESMAD Bohemia mandát od 90 procent delegátů svazu, oznámil mluvčí svazu Milan Mostýn. Dosavadní prezident Jaroslav Míl funkci prezidenta zastával sedm let.
Dopravní politika
V čele resortu dopravy stojí od konce minulého týdne nový ministr. Víta Bártu, který odstoupil kvůli podezření z uplácení poslanců Věcí veřejných, ve funkci nahradil jeho náměstek Radek Šmerda. Za cíl si dává především vyřešit financování dopravní infrastruktury. Kvůli poklesu peněz od státu na dopravní výstavbu hodlá revidovat některé smlouvy, i když žádné konkrétně neuvedl.
Prof. Ing. Karel Pospíšil, Ph.D., MBA (CDV) pro DN
Orientace CDV na jiné zdroje financování byla úspěšná
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., v lednu zahájilo realizaci projektu nového Dopravního výzkumného a vývojového centra. O tom, čemu centrum bude sloužit a jaká nyní panuje situace v dopravním výzkumu, jsme hovořili s ředitelem CDV prof. Ing. Karlem Pospíšilem, Ph.D., MBA.
Ministr dopravy Vít Bárta minulý týden předal premiérovi Petru Nečasovi rezignaci na funkci ministra dopravy. Podle svých slov nechce zatěžovat akceschopnost vlády v době reforem. Předseda vlády rezignaci přijal.
Na trasách přesahujících 300 kilometrů by se mělo do roku 2030 ze silnice na železnici přesunout kolem 30 procent přeprav, do roku 2050 by jich podle představ Evropské komise mělo být až 50 procent. Předpokládá to nová Bílá kniha rozvoje evropské dopravy, kterou na začátku minulého týdne v Bruselu představil dopravní komisař Siim Kallas.
Mezinárodní unie silniční dopravy IRU, evropské sdružení služeb silničních kontrol Euro Contrôl Route (ECR) a evropská síť dopravních policií TISPOL podepsaly na začátku března deklaraci o společném postupu při vytváření jednotného rámce v zájmu posílení bezpečnosti na evropských silnicích.
Ministr dopravy Vít Bárta, brněnský primátor Roman Onderka a další hosté v polovině února poklepali základní kámen nově budovaného Dopravního výzkumného a vývojového centra v Brně (VaV). Nové zařízení bude součástí Centra dopravního výzkumu, v. v. i., jediné vědeckovýzkumné organizace v působnosti ministerstva dopravy. Ze státního rozpočtu a prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace budou na jeho vybudování vynaloženy investice v celkové výši přes 463 milionů Kč.
Evropská unie nebude jednostranně znevýhodňovat silniční nákladní dopravu. Na téma připravované Bílé knihy evropské dopravní politiky to na počátku ledna uvedl evropský dopravní komisař Siim Kallas. Vize integrovaného evropského dopravního systému podle něj již není založena na dříve proklamovaném přesunu části dopravních toků ze silnice na ostatní druhy dopravy, nýbrž na souhře všech druhů dopravy neboli komodalitě.
Ministerstvo dopravy
Návrh dopravní koncepce do roku 2025 je na světě
Zlevnění a lepší kontrola dopravních staveb spolu s podporou železniční dopravy patří k základním bodům nové dopravní strategie, jejíž návrh po půlroce příprav vypracovalo ministerstvo dopravy. Materiál s plánem rozvoje dopravní infrastruktury do roku 2025 má dvě části. První z obou dokumentů nyní čeká na připomínky ostatních ministerstev, oznámil minulý týden Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva.
Dopravní fakulta ČVUT (FD ČVUT) loni ve spolupráci dalšími univerzitami rozšířila nabídku studijních oborů v oboru dopravy a logistiky. Její studenti nyní mohou získat diplom na ČVUT a současně i na zahraniční univerzitě v rámci tzv. dvoudiplomového studia („double degree“). Zájemci je zatím mohou využít v anglicky vyučovaném oboru inteligentní dopravní systémy ve spolupráci s univerzitami ve Vídni a ve švédském Linköpingu.