Sazba spotřební daně z motorové nafty se od začátku příštího roku nesníží, jak navrhoval hospodářský výbor poslanecké sněmovny. I když za návrhem o snížení o 2,50 Kč na litr stáli i někteří poslanci vládní koalice, návrh nakonec v první polovině listopadu neprošel. Spolu s opozicí si od snížení daně slibovali zvýšení odbytu nafty u českých čerpacích stanic a v konečném důsledku i zvýšení výnosu spotřební daně.
Dopravní politika
Evropská komise je rozhodnuta čelit narůstajícím problémům, které oboru dopravy a logistiky způsobuje nedostatečná evropská dopravní infrastruktura. V druhé polovině října přijala návrh, který reviduje dosavadní podmínky pro budování evropské dopravní sítě TEN-T. Jejím cílem je přetvořit stávající nesourodý systém evropských silnic, železnic, letišť a kanálů v ucelenou dopravní síť. Vyčlenila na to celkem 31,7 miliardy €.
Horní komora českého parlamentu v polovině října podpořila vládu v kritice některých bodů plánu Evropské komise na vznik jednotného a konkurenceschopného evropského dopravního prostoru. Podle Senátu je dopravní strategie Evropské komise motivována bohulibými záměry, ale některé její cíle jsou „velmi ambiciózní“. Evropská komise podle něj také v plánu nenabízí žádné realistické způsoby jejich dosažení.
Mnozí provozovatelé lehkých užitkových vozidel (kategorie N1) si dosud neuvědomují, že přesáhne-li přípustná hmotnost soupravy hranici 3,5 tuny, musí být tažné vozidlo vybaveno tachografem. Pokud se tak nestane, porušují, mnohdy nevědomky, platné předpisy a vystavují se tak riziku postihu. Na platnou úpravu minulý týden v reakci na dotazy mnoha řidičů upozornil Vladimír Kydlíček ze Sdružení ČESMAD Bohemia.
Členové britské asociace silniční dopravy RHA (Road Haulage Association) se v nejnovějším průzkumu, který asociace v srpnu zorganizovala ve spolupráci s britským ministerstvem dopravy, shodli na tom, že rozvoj logistického a dopravního sektoru nejvíce brzdí dva faktory: obtížný přístup k finančním prostředkům (cash flow) a nízká kvalita a nedostatečná kapacita silniční sítě.
Vláda v druhé polovině července schválila aktualizovanou verzi dopravní politiky země pro léta 2005 až 2013. Ministerstvo dopravy základní strategický sektorový dokument, který „stanovuje cíle a opatření a určuje základní směry vývoje resortu“ zveřejnilo v plném znění na svých internetových stránkách.
Třetím ministrem dopravy v roční historii vlády Petra Nečase prezident na konci minulého týdne jmenoval devětadvacetiletého projektového manažera Pavla Dobeše. Na obsazení postu členem Věcí veřejných se strany vládní koalice dohodly na jednání o dodatku ke koaliční smlouvě, jehož podepsáním nejmenší vládní strana podmínila své další setrvání ve vládě.
V roce 2050 bude na Zemi žít asi devět miliard lidí a více než 70 procent jich bude soustředěno do velkých aglomerací. Co bude takové množství znamenat pro dopravní toky a celkově mobilitu? O těchto „futuristických“ tématech diskutovali na konci května v Lipsku minis-tři dopravy 52 zemí světa a mezinárodní dopravní experti na Mezinárodním dopravním fóru ITF.
Plánované zvýšení mýtných sazeb jako kompenzace za hluk a znečištění znevýhodní evropské dopravce a povede k růstu cen zboží a služeb pro spotřebitele, varovala minulý týden Hospodářská komora ČR. O možnosti zdražit v členských zemích mýtné tarify o 0,03 až 0,04 € na kilometr (0,73 až 0,97 Kč) v závislosti na druhu vozidla nebo typu silnice rozhodl před dvěma týdny Evropský parlament. Česká republika má povinnost tento nástroj do právního řádu zavést do dvou let.
Konferenci o budoucnosti dopravy v Evropě svolaly na počátku května do Bruselu Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii, Česká podnikatelská reprezentace při EU a skupina AWT. Více než 35 zástupců evropských institucí, členských států a podnikatelů se na ní shodlo na potřebě lepší spolupráce Evropské unie s členskými státy v oblasti udržitelnosti a potřebě konkrétních a lépe analyzovaných opatření v nové Bílé knize Evropské komise k dopravě.