Námořní doprava

ČR/Nizozemsko

Čeští speditéři jednali v Rotterdamu

Přístav Rotterdam v prvním pololetí odbavil 213 tun zboží, meziročně o patnáct procent více. Pokračuje tak v loňském trendu upevňování svého tržního podílu mezi přístavy Severního moře. Za celý letošní rok již přístav po loňském poklesu překladu zhruba o devět procent očekává vyrovnání výsledků rekordního roku 2008, uvedl na konci září pro účastníky mise českých speditérů do čtvrtého nejvýkonnějšího přístavu světa předseda Výboru pro propagaci přístavu Rotterdam (Rotterdam Port Promotion Council – RPPC) Wim van Sluis.

Německo

Námořní kongres GMEC řeší dopad ekologických předpisů

Dopad nových předpisů na ochranu životního prostředí na námořní přepravu je hlavním tématem kongresu Global Maritime Environmental Congress (GMEC), který se tento týden koná v rámci veletrhu námořních technologií SMM v Hamburku. Intenzivní diskuse se před jeho zahájením očekávaly především ohledně nových limitů sirných emisí. Od ledna totiž pro lodě pobývající v kterémkoli přístavu Evropské unie déle než dvě hodiny platí povinnost dodržovat hranici 0,1 procenta SO2 v emisích. Cílem příslušné směrnice EU je snížení škodlivých emisí v přístavech až o 70 procent.

ČR/Nizozemsko

Rotterdam v Praze hledal nové možnosti

Přístav Rotterdam hledá možnosti, jak rozšířit spolupráci se speditéry v České republice. V červenci jeho správa na zastupitelském úřadu Nizozemského království v Praze uspořádala kulatý stůl, k němuž pozval a zástupce vybraných spedičních firem působících na českém trhu. Pod záštitou nizozemského velvyslance akci připravila ve spolupráci se Svazem spedice a logistiky ČR.

Německo

Hamburk postupně překonává krizový propad

„Hamburský přístav má krizi za sebou,“ prohlásila při srpnové prezentaci výsledků za první pololetí předsedkyně představenstva přístavní marketingové společnosti Hamburg Hafen Marketing (HHM) Claudia Rollerová. Celkový objem překladu v Hamburku dosáhl 58,6 milionu tun. Rekordních 71 milionů tun z roku 2008 to sice nebylo, ale oproti stejnému období loňského roku se překlad zvýšil o 8,1 procenta (4,4 milionu tun).

Nizozemsko

Rotterdam odbavuje více ULCC

Za prvních šest měsíců letošního roku odbavil nizozemský přístav Rotterdam celkem sedmdesát lodí kategorie ULCC (Ultra Large Container Carrier – obří plavidlo pro přepravu kontejnerů) s kapacitou 10 až 15 tisíc TEU. Ve srovnání s prvním pololetím loňského roku to představovalo nárůst o plnou třetinu.

Španělsko

Hanjin otevřel nový terminál v přístavu Algeciras

Ve španělském přístavu Algeciras byl v polovině července po dvou a půl letech stavby slavnostně otevřen nový kontejnerový terminál jihokorejského rejdařství Hanjin Shipping. Nový terminál, v němž Hanjin Shipping zúročil své zkušenosti se stavbou a provozem vlastních terminálů (viz DN 27/10), je prvním plně automatizovaným terminálem ve Španělsku.

Chartery

Sazby za pronájem plavidel znovu míří dolů

Charterové sazby v námořní dopravě se opět propadly na dno. Drtivá většina indexů, které sledují vývoj sazeb za pronájem nákladních lodí, ohlásila na počátku července dramatický pokles. Nejvíce přepravci nechávají „krvácet“ rejdařství provozující flotily lodí na sypký náklad. Baltic Dry Index, zobrazující stav na trhu charterů plavidel pro přepravu suchého hromadného zboží všech velikostních kategorií, ztratil 221 bodů a skončil na hodnotě 2280 bodů, což představuje pokles o devět procent.

Brémské přístavy

Brémy vybraly pozemek pro off-shore centrum

Brémská zemská vláda v červnu vybrala pozemek pro nový příbřežní logistický terminál v hodnotě 250 milionů €, který bude sloužit pro zásobování větrných elektráren v Severním moři. Rozhodnutí ukončilo měsíce nejistoty kolem rozsáhlého projektu.

Austrálie

Austrálii se loni vyhnul pokles kontejnerové dopravy

Mezi lety 2008 a 2009 se snížil počet kontejnerů přepravených v námořní dopravě. Přímý důsledek světové finanční krize byl navázán na pokles spotřebitelské poptávky ve všech třech hlavních ekonomických centrech světa: USA, Evropské unii a Japonsku, což s sebou přineslo snížení exportní i importní výkonnosti všech zemí ve vysoké míře závislých na ekonomickém vývoji v centrech. V hodnotovém vyjádření se snížilo tempo růstu mezinárodního obchodu se zbožím a službami, mezi jejichž pilíře patří námořní plavba.

Maersk

Maersk Line hledá nové příležitosti se svými zákazníky

Pro drtivou většinu námořních rejdařů je stále prioritou přeprava zboží z Asie do Evropy, v případě České republiky pak zejména do tradičních evropských přístavů jako je Hamburg, Bremerhaven a Rotterdam. V kursu však začínají být i jiné destinace, a tak se někteří rejdaři začínají stále více poohlížet i po přepravě zboží do méně tradičních přístavů. Patří mezi ně i společnost Maersk Line.

spinner