Celkový pokles sazeb v kontejnerové námořní dopravě z Asie do Evropy a Severní Ameriky zatím výrazně nezasáhl do výsledků hospodaření rejdařství Hapag-Lloyd a Maersk Line. Oběma koncernům se podařilo ztráty kompenzovat větší aktivitou na lukrativnějších trzích.
Námořní doprava
Hamburská přístavní správa Hamburg Port Authority (HPA) hodlá v nejbližší době představit koncept Hinterland Gateway, jak označuje přesun některých úseků kontejnerové logistiky do méně exponovaných „satelitních“ lokalit ve vnitrozemí.
Zatímco tarify v segmentu námořní dopravy suchého hromadného zboží
(bulk) klesají, tankerová rejdařství zažívají stabilní období.
I když zásoby ropy průmyslových států rostou a OPEC oznámil omezení
těžby, zůstává poptávka po přepravě ropy a ropných produktů ve světě
stále velmi vysoká.
Počet případů útoku pirátů na námořní plavidla je i v 21. století velmi vysoký. Současní námořní piráti jsou skvěle vyzbrojení a stále brutálnější. Poslední statistiky v srpnu zveřejnila námořní organizace International Maritime Bureau (IMB).
Růst nizozemského přístavu Rotterdam nabírá na tempu. V prvním
pololetí zvýšil přístav celkový objem překladu o 7,7 procenta na
213 milionů tun a téměř dvojnásobně tak překonal nárůst ve stejném
období loňského roku.
Liberalizace námořní liniové dopravy v Evropě letos přinese očekávaný přesun pravomocí z dopravců na zákazníky. Evropská komise a členské státy Evropské unie dospěly v září roku 2006 k poměrně málo publikovanému rozhodnutí, na něž lze pohlížet jako na předěl v historii kontejnerové námořní plavby.
Po výrazném dlouhodobém nárůstu se na přelomu července a srpna po několika týdnech výrazně snížily sazby za pronájem kapacit ropných tankerů. Londýnský makléřský dům Clarksons ohlásil, že na referenčním trhu pro všechny běžné typy tankerů zaznamenal propad o 38 až 46 procent.
Singapurský rejdař Neptune Orient Lines (NOL) v červenci německé spolkové vládě předložil nabídku na převzetí hamburského rejdařství Hapag-Lloyd. Pokud by kabinet Angely Merkelové vyjádřil s transakcí souhlas, stalo by se Hapag-Lloyd součástí kontejnerového rejdařství APL ze skupiny NOL.
Švédská přístavní skupina Ports of Stockholm plánuje v příštích letech přesun větší části stockholmského nákladního přístavu do lokality Nynäshamn, asi 50 kilometrů jižně od hlavního města.
Stále vyšší cena pohonných hmot a oslabování amerického dolaru vůči české koruně i dalším evropským měnám, které se projevuje přesunem výroby z Evropy do USA. To jsou dva základní problémy, s nimiž se letos musí potýkat rejdařské firmy.