Nedostatečné vytížení kapacit kontejnerových lodí na charterovém trhu bude zřejmě přetrvávat až do roku 2015.
Námořní doprava
Všechna kontejnerová rejdařství se v prvním pololetí letošního roku ponořila do červených čísel. Jejich snaha zvýšit tarify a vymanit se tak z příjmové krize totiž naráží na přetrvávající ostrý konkurenční boj.
Hamburská přístavní a logistická skupina HHLA zahájila na počátku srpna rozsáhlý program dalšího zvyšování kvalifikace pracovníků na zkrácený úvazek.
Dánský koncern A. P. Moller-Maersk se stahuje z oboru konstrukce lodí. K rozhodnutí jej vedly pokračující ztráty jeho loděnic.
Francouzský přístav Le Havre zaznamenal za prvních šest měsíců letošního roku mírný pokles objemu překladu o 1,7 procenta – z 38,8 na 38,2 milionu tun. Údaje zveřejněné v červenci jsou zatím předběžné.
Ceny charterů v námořní dopravě hromadného zboží během posledních dvou měsíců létají doslova jako na houpačce. Na konci června a počátkem července se řítily strmě dolů, aby v polovině července zase prudce vyletěly vzhůru.
Evropský svaz odesilatelů European Shipper’s Council v červnu vyjádřil vážné výhrady svých členů k novému návrhu právní úpravy námořní dopravy, tzv. Rotterdamským pravidlům. Podle svého sekretariátu svaz v tomto směru cítí podporu i ze strany Evropské komise, která došla k závěru, že nová pravidla nepovedou k žádoucímu posílení spolupráce různých druhů dopravy.
V městě Alblasserdam východně od námořního přístavu Rotterdam vyroste nový kontejnerový terminál. Dohodu o výstavbě překladového centra podepsali 29. června zástupci nizozemského ministerstva dopravy a rotterdamské přístavní správy.
Příjmy egyptské státní pokladny z dopravy v Suezském průplavu se v květnu meziročně snížily o 29 procent na 342,4 milionu USD (zhruba 6,7 miliardy Kč). S odvoláním na egyptské úřady o tom informovala agentura Reuters.
Rotterdamská pravidla
Přepravci odmítají novou námořní úmluvu, úřady ji naopak vítají
Po zdlouhavých, šest let trvajících přípravných pracích by měli 23. září v Rotterdamu zástupci nejméně dvaceti zemí podepsat novou mezinárodní úmluvu o námořní dopravě. Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní přepravě zboží zcela nebo zčásti po moři, obecně označovaná jako Rotterdamská pravidla, je sice moderní a velmi potřebný dokument, zatím však vzbuzuje velmi rozporné reakce, a to i v České republice.