Evropská komise na počátku června pohrozila České republice žalobou u Evropského soudního dvora kvůli výcviku námořníků. Česko totiž dosud nepřijalo unijní předpisy o uznávání průkazů způsobilosti námořníků.
Námořní doprava
Mgr. Vít Šimonovský (ředitel odboru plavby MD) pro DN
Novela námořního zákona sladí české a evropské předpisy
Slovinský přístav Koper v prvních třech měsících roku odbavil 4,072 milionu tun zboží a splnil tak plánované výsledky. Značný nárůst podle údajů přístavu zaznamenaly všechny komodity, které jeho zpráva považuje za prioritní – tedy osobní vozidla, kontejnery, konvenční zboží a lehce zkazitelné zboží.
Kvůli stále rostoucímu objemu překladu kontejnerů hodlají polské přístavy na Baltském moři výrazně zvýšit celkovou kapacitu překladu ze současných 1,7 milionu na více než osm milionů kusů.
Překlad kontejnerů ve španělských přístavech letos v prvním čtvrtletí stagnoval, i když celkový obrat námořního zboží se v zemi zvýšil o čtyři procenta na 118 milionů tun. Nejvíce kontejnerů opět s předstihem odbavil Alceciras a další andaluské přístavy, teprve po nich následovaly Valencia a katalánské přístavy.
Čínské rejdařství Hanjin Shipping letos v podobě rozsáhlých investic učinilo další důležitý krok v plánované přeměně v globálního poskytovatele logistických služeb. Například pro zajištění své pozice při přepravách hromadného zboží v květnu objednalo dvě obří lodě třídy VLCC (Very Large Crude Carrier).
V New Yorku probíhá závěrečné kolo jednání komise OSN UNCITRAL o návrhu Úmluvy o smlouvě v mezinárodní přepravě zboží zcela nebo částečně po moři. Valnému shromáždění OSN by měla být nová úmluva předložena ke schválení před koncem roku.
Konference Evropské organizace námořních přístavů (ESPO) se letos pod mottem „Spravovat přístavy 21. století“ uskutečnila 29. a 30. května v Hamburku. Konferenci uspořádala správa přístavu za podpory sdružení Hafen Hamburg Marketing e.
Hamburská přístavní společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) si v prvním čtvrtletí letošního roku udržela tempo růstu. Největší podíl na příznivých výsledcích měl boom obchodu s Asií a střední a východní Evropou.
Německé rejdařství Hapag-Lloyd v březnu v přístavu Bremerhaven pokřtilo novou obří kontejnerovou loď Bremen Express. Kmotrou mohutné, 335 metrů dlouhé lodi o přepravní kapacitě 8749 TEU byla Hilde Herwigová, manželka prezidenta brémské spedice Röhlig Thomase W.
Námořní spoje mají pro přepravu zboží mezi evropskými státy neoddiskutovatelný význam. V roce 2006 bylo mezi 27 členskými státy Evropské unie přepraveno po moři více než 1,9 miliardy tun zboží.