V kontejnerovém terminálu hamburského přístavu zakotvila 6. ledna poprvé loď Eugen Maersk. V noci sedmého ledna pokračovala dál v plavbě směrem Dálný východ. S délkou 397 metrů je to doposud nejdelší loď, která v liniových službách podnikla plavbu ze Severního moře až do Hamburku a zpět.
Námořní doprava
Francouzská skupina CMA CGM v polovině ledna oznámila prohloubení spolupráce se svými současnými partnery, kontejnerovými rejdařstvími Maersk Line, APL a OOCL, v rámci tří služeb, které spojují Dálný východ s Indickým subkontinentem. Jde o služby CIMEX2/FM3, CIX a CIX3 s trasou Korea – Čína – Malajsie – Singapur – Srí Lanka – Indie a Pákistán.
Analýza vývoje světové ekonomiky
Colliers International předpovídá mírný růst světové ekonomiky
SEATTLE/LONDÝN/PRAHA (17.1.) – Podle poradenské společnosti Colliers International světová ekonomika v letošním roce poroste, i když je pomalu. Růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstane ve většině zemí pod hranicí pěti procent. Tyto a další globální poznatky jsou zahrnuty ve zprávě „25 Předpovědí na rok 2014”, která také očekává expanzi sekundárních trhů, kde budou globální investoři hledat nové příležitosti.
Panamský průplav
Rozšíření Panamského průplavu ohrožují spory o financování stavby
PANAMA (3.1.) – Firmy pracující na rozšíření Panamského průplavu hrozí přerušením stavby, pokud jim panamská vláda neuhradí dodatečné náklady přesahující 1,6 miliardy USD (více než 32 miliard Kč). Panama trvá na dodržení kontraktu v původní výši, která činí 3,2 miliardy USD. Prezident Ricardo Martinelli doufá v pokračování stavby bez ohledu na finanční spory a dnes prohlásil, že se chystá do Evropy, aby tam navštívil vedení firem, které se na stavbě podílejí.
Od zahájení provozu online logistické burzy PORTlog na začátku června (viz DN 27/13) ji společnost Hafen Hamburg Marketing e. V. (HHM) průběžně přizpůsobuje požadavkům mezinárodních uživatelů. Nové podniky poskytující služby, profily firem a funkce filtrů umožňují využívat burzu ještě výhodněji, informovala HHM na začátku prosince.
Překlad námořního zboží v největším německém univerzálním přístavu dosáhl za první tři čtvrtletí letošního roku výsledných 103,9 milionu tun (+6 procent). Především vývoj od července do září se postaral o skvělý výsledek překladu: ve třetím čtvrtletí prošlo přes nábřeží přístavu 35,8 milionu tun a přineslo přístavu Hamburk nárůst překladu o 11,1 procenta. Pokračoval tak stálý trend nárůstu, který trvá od prvního čtvrtletí (+0,6 procenta) i po celé druhé čtvrtletí (+6,3 procenta). V listopadu o tom informovala společnost Hafen Hamburg Marketing e.V.
Dánské rejdařství Maersk Line očekává za celý letošní obchodní rok výrazné zlepšení hospodářského výsledku. Vedení mateřského koncernu A. P. Moller-Maersk je s vývojem za prvních devět měsíců velmi spokojeno a odhaduje, že by letos mohl být překročen zisk 461 milionů USD z loňského roku. Rejdařství o výsledcích i očekáváních informovalo v listopadu.
DĚČÍN (12.12.) – Největší loď, která kdy byla vyrobena v České republice, spouští na Labe společnost Nova České loděnice v děčínských Křešicích. Spouštění skončí ve čtvrtek odpoledne. Námořní plavidlo vyráběla společnost na zakázku nizozemského investora dva roky. Loď je dlouhá 90 metrů, široká 14,5 metru a po dokončení bude její výška přes deset metrů. Loděnice už sice vyrobily několik lodí dlouhých 110 metrů, přesto je ta zatím poslední největší.
Překotné zvětšování nákladních plavidel v kombinaci se stále četnějšími přírodními katastrofami vytváří enormní tlak na pojišťovny. Pojišťovací instituce proto ve stále větší míře vyžadují spolupráci dopravců při provádění preventivních opatření. Tornáda, tsunami, srážky plavidel, požár nákladu… Seznam katastrof, který sestavují pojišťovny, je skutečně velmi dlouhý. Vzhledem k tomu, že pojistné sazby nejsou nijak extrémně vysoké, vykazují pojišťovny zaměřené na odvětví dopravy stále častěji ztrátu. Dokazuje to například nejnovější přehled pojistných plnění a sazeb, který zveřejnila Mezinárodní unie námořních pojišťoven IUMI.
Stejně jako v roce 2012 i letos se nizozemská přístavní infrastruktura umístila na prvním místě žebříčku Světového ekonomického fóra WEF, který zkoumá konkurenceschopnost jednotlivých národních ekonomik. Celé nizozemské hospodářství se přitom propadlo z páté na osmou příčku.