Námořní doprava

Norsko

Norští rejdaři očekávají rostoucí význam severní mořské trasy

KIRKENES (17.6.) – Severní mořská trasa se momentálně možná jeví jako spíše „okreska" než „dálnice" námořní plavby, ale norští rejdaři již vzhledem ke globálnímu oteplování počítají s její rostoucí rolí v mezinárodním obchodu. „Poprvé v historii vidíme, že se na krajním severu otvírá celý oceán, a to bude mít velký dopad na obchod a zásobování energiemi," uvedl šéf federace norských rejdařů Sturla Henriksen.

Francie

Francouzská flotila se zmenšuje, rejdaři apelují na vládu

Francouzští rejdaři vyjádřili v otevřeném dopise francouzské vládě obavu o budoucnost národní obchodní flotily, která čelí stále tvrdší konkurenci. Na dubnové výroční valné hromadě v Paříži vládu vyzvali k větší podpoře sektoru. Ve Francii působí zhruba stovka domácích rejdařství provozujících 1100 lodí, z nichž je však jen asi 600 registrováno pod francouzskou vlajkou. Počet plavidel francouzské flotily se každým rokem snižuje, loni ubylo dalších třicet lodí.

Německo

Wilhelmshaven nabíhá pomalu, zatěžuje bilanci Eurogate

Nový německý hlubokovodní přístav Jade-Weser-Port ve Wilhelmshavenu přinesl loni svému provozovateli, německé přístavní skupině Eurogate, výraznou ztrátu. Vedení koncernu očekává, že se ze ztráty nevymaní ani letos. Podle předsedy jeho představenstva Thomase Eckelmanna však Eurogate s vysokými náklady při zahájení provozu počítala a byla na ně připravena.

Polsko

V Gdaňsku se začne budovat nový ropný terminál

Správa přístavu Gdaňsk a vedení společnosti PERN Przyjazn podepsaly v dubnu v návaznosti na dohodu z loňského listopadu smlouvu o pronájmu přístavního pozemku pro výstavbu terminálu pro překlad ropy. Kontrakt na 28 hektarů je uzavřen na dobu třiceti let a zahrnuje veškeré aspekty výstavby terminálu včetně příslušné infrastruktury. Současně umožňuje v místě provoz bezcelní zóny jako výrazného zhodnocení velkého investičního projektu společnosti PERN.

Svaz spedice a logistiky

Polské přístavy se představily v Praze

V polovině dubna se v Praze uskutečnil seminář, na němž se představily tři nejvýznamnější polské přístavy – Gdańsk, Gdynia a Szczecin-Świnoujście. Zástupci jednotlivých přístavních správ na něm nastínili aktuální rozvoj přístavů a možnosti jejich spolupráce s českým hospodářstvím. Z polské strany do Prahy na seminář přijela náměstkyně polského ministra dopravy, stavebnictví a námořního hospodářství Anna Wypych-Namiotko, přítomni byli rovněž poslanci polského Sejmu Piotr Chmielowski a Jerzy Borkowski. Českou republiku na setkání reprezentoval náměstek ministra dopravy Ing. Jiří Žák.

Slovinsko

Koper chce být vstupní branou pro střední a východní Evropu

Přístav Koper se v posledních letech vyvinul v nejvýznamnější překladový uzel nejen samostatného Slovinska, ale především v tranzitní přístav pro obchod mezi zeměmi střední a východní Evropy a Asií. Původně jej přitom jugoslávská vláda nechala v padesátých letech minulého století vybudovat jen jako doplněk k dvojici tradičních jaderských přístavů – Rijece a Ploče.

Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe

Prezident Zeman: Štětín by se mohl stát jedním z českých přístavů

VARŠAVA (25.5.) – Pokud by se podařilo vybudovat vodní koridor Dunaj-Odra-Labe, mohl by se stát polský přístav Štětín také jedním z českých přístavů. Na ekonomickém fóru ve Varšavě to prohlásil český prezident Miloš Zeman. Podle jeho slov pozitivní postoj k projektu vodního koridoru vyjádřilo před několika dny také Rakousko. „Je to nepochybně dlouhodobý investiční projekt. Jednalo by se o strategii vítězství, která by byla přínosná pro obě země," řekl Zeman. Polský prezident Bronisław Komorowski Zemanův plán na vybudování vodního koridoru D-O-L podpořil. Bez vyspělé dopravní sítě se podle jeho slov nedá obchodovat.

Přístav Hamburk

Hamburský přístav hlásí mírný nárůst objemu přeloženého zboží

HAMBURK (21.5.) – Přístav Hamburk má dobrý důvod hledět optimisticky do budoucnosti. Výsledný překlad zboží za první tři měsíce 2013 opět nastartoval s 32,8 miliony tun růst překladu námořního zboží. Za tím stojí především příznivý vývoj překladu zboží hromadného substrátu: celkem ho bylo přeloženo 10,1 milionů tun.

Nizozemsko

Rotterdamu se daří, přístavní správa vyplatí dividendy

Zisk rotterdamské přístavní správy se loni zvýšil meziročně o 17 procent na 228 milionů €. Za lepšími výsledky stály především vyšší příjmy z pronájmu pozemků. Provozní výdaje přístavní správy mírně klesly díky úspornému programu. Finanční ředitel Paul Smits k tomu v únoru uvedl, že dobrá finanční kondice přístavu umožňuje pokračovat v investicích do rozvoje celého areálu. „Je to velmi důležité pro dlouhodobý rozvoj. Dobré výsledky také umožňují vyplatit vyšší dividendu našim akcionářům,“ řekl.

Dálný východ

Tarify dál strmě padají

Po čínském Novém roce se znovu rozhořel boj o přepravní tarify na Dálném východě. S ohledem na slabší poptávku to však nebudou mít kontejnerová rejdařství jednoduché – šanghajský index exportních sazeb SCFI například v posledním únorovém týdnu poklesl o 3,6 procenta. Řada čínských výrobních podniků měla firemní dovolenou, mnoho skladů se krátkodobě téměř vyprázdnilo.

spinner