PRAHA 8.6. – V rámci příprav spuštění nového centrálního registru silničních vozidel (CRV), které je plánováno na pondělí 9. července 2012, uspořádalo Ministerstvo dopravy v Olomouci a Praze setkání se zástupci obcí s rozšířenou působností České republiky. Zástupci obecních úřadů měli možnost prodiskutovat s představiteli Ministerstva dopravy v čele s náměstkem Ivo Tomanem a zástupci dodavatelské firmy klíčové otázky a získat aktuální informace o plánu průběhu přechodu na novou aplikaci.
Dopravní politika
Centrální registr vozidel
Zástupci obcí diskutovali o novém centrálním registru vozidel
PRAHA/LUCEMBURK 7.6. – Ministr dopravy Pavel Dobeš se zúčastnil zasedání Rady ministrů dopravy Evropské unie v Lucemburku. Mezi hlavní témata jednání, která jsou z hlediska České republiky klíčová, patřil návrh na vytvoření tzv. Nástroje pro propojení Evropy a problematika vytvoření a využívání evropských systémů družicové navigace.
Vrcholní představitelé 24 předních evropských dopravních svazů se na konci dubna obrátili s otevřeným dopisem na členské státy Evropské unie a Evropský parlament. Vyzvali je, aby bezpečně zaručily, že v rozpočtové kapitole Evropské unie na období let 2014 až 2020 bude na rozvoj evropské dopravní infrastruktury skutečně vyčleněno alespoň 32 miliard €, které loni na podzim na plán Nástroj na propojení Evropy (viz DN 44/11) přislíbila Evropská komise.
Ředitelství silnic a dálnic
Nový ředitel ŘSD má zamezit předražování staveb
Zajistit plynulé čerpání finančních prostředků z národních zdrojů i z fondů Evropské unie, důrazně zacílit na dodržování kvality nových staveb a zamezit výraznému navyšování rozpočtů jednotlivých dopravních staveb. Takové jsou některé ze zásadních úkolů, které stojí před novým generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Davidem Čermákem. Ministr dopravy Pavel Dobeš jej do funkce jmenoval v polovině května (viz DN 20/12).
BRNO 19.5. – Ministerstvo dopravy počítá s tím, že asi dvacetikilometrový úsek dálnice D1 tvořící obchvat Brna, bude dále zpoplatněn. Zdarma se po něm jezdilo do ledna 2011. Proti jeho zpoplatnění důrazně protestovalo Brno i Jihomoravský kraj. „Ministerstvo jde postupnou cestou odstraňování výjimek a rušení nezpoplatněných dálničních úseků, proto změnu u Brna nechystá,“ informoval Roman Kluzák z jeho tiskového odboru.
Jasnou většinou odmítli poslanci Evropského parlamentu na konci dubna návrh Evropské komise na zavedení nové směrnice na zdanění energií. Komise mimo jiné navrhovala radikální zvýšení daně z nafty, tak aby úroveň zdanění byla sladěna s benzínem. Obavami z přijetí návrhu se netajili zejména na největším evropském trhu – v Německu. Při zachování stávající daňové sazby pro benzin totiž hrozilo až šedesátiprocentní zvýšení ceny nafty.
Silniční zákon
Sněmovna schválila omezení reklamních nosičů u silnic
PRAHA 4.5. – Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o pozemních komunikacích ve znění senátního pozměňovacího návrhu. Ten omezuje zákaz umisťování a provozování reklamních zařízení na dálnicích, rychlostních komunikací a silnic I. třídy. Zákaz také platí v jejich ochranných pásmech. „Senátní pozměňovací návrh je lepší než stávající stav, i když není v omezení reklamních zařízení na pozemních komunikacích tak striktní jako vládní návrh novely zákona. Ten by v oblasti povolování reklamních zařízení neumožňoval nově zřídit a provozovat reklamní zařízení na silnicích všech tříd, s výjimkou reklamního zařízení na přilehlou provozovnu,“ řekl k tomu ministr dopravy Pavel Dobeš.
Evropská komise
EK chce dodržovat pracovní dobu i po řidičích na volné noze
BRUSEL 27.4. – Evropská komise vydala odůvodněná stanoviska, v nichž žádá Českou republiku, Finsko, Francii, Polsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko, aby přijaly náležitá opatření, jež umožní uplatňovat směrnici o pracovní době i na samostatně výdělečně činné řidiče. Pokud tyto členské státy Komisi do dvou měsíců neinformují, jaká opatření v tomto ohledu přijaly k zajištění plného souladu s právními předpisy EU, mohla by Komise věc postoupit Soudnímu dvoru EU.
BRUSEL 24.4. – Evropská unie chce snížit toleranci alkoholu za volantem. Chce, aby ve všech členských státech sedmadvacítky byl limit nejvýše 0,5 promile. V Česku si už nyní řidiči nesmějí dát před jízdou vůbec žádný alkohol. Eurokomisaři pro dopravu Siimovi Kallasovi dělá starosti „nepřijatelný počet“ smrtelných obětí dopravních nehod. V letech 2001 až 2010 sice lidí, kteří zemřeli při dopravních nehodách způsobených opilými řidiči, ubylo o 7,64 procenta, pokles se ale prý v poslední době zpomalil.
Nejnovější statistické údaje o globálním pohybu zboží, které pravidelně vyhodnocuje Mezinárodní dopravní fórum ITF při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), dokládají, že na světě nadále přetrvává makroekonomická stagnace. Celkové perspektivy světové nákladní dopravy zůstávají neradostné, oznámil na konci března sekretariát ITF.