PRAHA (2.7.) – Měsíc po záplavách se výše povodňových škod na silnicích a železnicích vyšplhal na 3,7 miliardy Kč. Téměř 1,6 miliardy z této částky požadují na opravu silnic druhých a třetích tříd jednotlivé kraje, 750 milionů žádá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) na rekonstrukce železničních tratí a zhruba 1,2 miliardy Kč požadují obce na opravy místních komunikací. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, které má celkem na pokrytí škod k dispozici 4,3 miliardy Kč.
Dopravní politika
Škody po povodních
Doprava eviduje měsíc po povodních škody za 3,7 miliardy Kč
PRAHA (13.6.) – Rozšíření placení mýta na další silnice první třídy a případné zpoplatnění silnic nižších tříd pro kamiony pokud to bude ekonomicky výhodné či preference údržby stávajících komunikací před výstavbou nových. To jsou jen některé z řady opatření, se kterými počítá návrh dopravní politiky ČR pro období 2014 až 2020 s výhledem do roku 2050, kterou ve středu schválila vláda.
Likvidace škod po povodních
Na opravy místních komunikací posílá vláda půl miliardy
PRAHA (12.6.) – Vláda vyčlenila půl miliardy Kč na opravy místních komunikací poškozených povodní. Žádosti o opravy bude vyřizovat ministerstvo dopravy, na jehož návrh kabinet o uvolnění peněz rozhodl. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Kabinet již minulý týden schválil vynaložení zhruba 3,3 miliardy Kč na opravy poškozených silnic a železnic.
ŠTRASBURK (12.6.) – Evropská komise představila návrh na sjednocení vzdušného prostoru nad zeměmi EU, které by mělo ve výsledku zkrátit letové vzdálenosti a ušetřit evropským aerolinkám miliardy € ročně. Díky levnějším letenkám by z opatření mohli těžit i cestující. Záměry komise se ale v některých zemích nelíbí zaměstnancům řízení letového provozu, a proto z obavy před budoucím rušením pracovních míst zahájili stávku.
Rada EU pro dopravu
Stanjura: Schvalovat vozidla pro vnitrostátní provoz mají národní orgány
LUCEMBURK (10.6.) – Pravomoc schvalovat železniční vozidla pro vnitrostátní provoz by měly mít nadále národní orgány. Při projednávání čtvrtého železničního balíčku na jednání Rady EU pro dopravu to v Lucemburku řekl český ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Hlavním bodem agendy Rady EU byla informace o průběhu vyjednávání Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a první čtení návrhu směrnice o interoperabilitě, která je součástí Čtvrtého železničního balíčku. Návrh směrnice zavádí nový způsob schvalování železničních vozidel, kdy by tato pravomoc byla přenesena na úroveň Evropské železniční agentury (ERA) v případě provozování železničního vozidla ve více státech.
Evropská unie
Mezi evropskými dopravními projekty budou asi tři české
BRUSEL (7.6.) – Evropská unie vytyčila seznam prioritních dopravních projektů do roku 2050, u kterých se počítá s finanční pomocí z evropského rozpočtu a mezi kterými jsou i projekty v České republice. Informoval o tom český místopředseda Evropského parlamentu a člen jeho výboru pro dopravu a cestovní ruch Oldřich Vlasák. V České republice se podle jeho slov počítá minimálně s dostavbou dálnice D11, modernizací železničního spojení Praha-Mnichov a s obnovou brněnského nádraží. Konečné rozhodnutí ale padne nejdříve v září.
PRAHA (4.6.) – Vzhledem k významnému rozsahu škod způsobených povodněmi a nutnosti rychlé pomoci uvolnilo ministerstvo dopravy 1,3 miliardy Kč z rezervy Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Prostředky, o něž je možné okamžitě žádat, budou směřovat na opravy železnic, dálnic a silnic I. až III. třídy. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura reagoval na krizovou situaci tím, že svolal výbor SFDI a navrhl mu uvolnění peněz z rezervy SFDI na odstranění povodňových škod na dopravní infrastruktuře. Výbor návrh schválil. Prostředky budou použity na zprůjezdnění, opravy a údržbu dálnic, silnic I. třídy, železničních tratí a silnic II. a III. třídy.
PRAHA (3.6.) – Z úsporných opatření, kterých měl resort dopravy dosáhnout sloučením podřízených úřadů, je nejdál začlenění Ředitelství vodních cest (ŘVC) do struktury ministerstva dopravy. Část zaměstnanců ředitelství přešla pod nově vzniklý odbor přímo na ministerstvu, zatímco sloučení Drážního úřadu (DÚ), Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) a Státní plavební správy zůstává pouze na papíře. Sloučení úřadů v jeden schválila vláda v lednu v rámci odstraňování duplicit ve státní správě a očekávala od něj okamžitou desetimilionovou úsporu.
Škrty v dotacích krajům
Kraje odmítají škrty peněz na železnici, které chystá stát
PLZEŇ (1.6.) – Dopravní komise Asociace krajů ČR (AK) ostře odmítla návrh vlády odebrat krajům 600 milionů Kč na regionální železniční dopravu. Kraje, které dostávají podle tři roky platného memoranda na ztrátové vlaky ročně 2,6 miliardy Kč, by musely výrazně omezit rozsah dopravní obslužnosti. Odebrání téměř čtvrtiny z této sumy by mohlo snížit současný objem přepravy lidí až o 40 procent. Prohlásili to předseda komise a plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák (ČSSD).
Světová ekonomika loni stagnovala. Vyplývá to z údajů, které na počátku května zveřejnilo Mezinárodní dopravní fórum ITF při Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Údaje o světovém objemu přepraveného zboží podle něj jednoznačně odrážejí nejistotu trhů zejména v zemích Evropské unie a ve Spojených státech amerických. Ekonomickou depresi považuje ITF za natolik závažnou, že považuje rychlý návrat k předkrizovým „boomovým“ hodnotám prakticky za vyloučený.