Dopravní politika

Evropská unie

Komise připravuje novou úpravu mýtného v celé Evropě

PRAHA (7.1.) – Evropská komise v Bruselu v prosinci uspořádala konferenci o spravedlivém a účinném zpoplatňování silniční dopravy. Evropský komisař pro dopravu Siim Kallas se na ní vyslovil pro vytvoření „spravedlivého a efektivního systému silničních poplatků v celé Evropské unii“. Do konce června hodlá předložit návrh směrnice, která by nově upravila výši mýtného na evropských silnicích.

Celý text bude zveřejněný v DN 1–2/2013, které vyjdou ve čtvrtek 10. ledna.**

Premiéři ČR a SR znovu zopakovali záměr spojit železniční cargo

PRAHA (1.1.) – Český nákladní železniční dopravce ČD Cargo a slovenská Železničná spoločnosť Cargo Slovakia by se mohly spojit fúzí. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce se pro to vyslovili český premiér Petr Nečas a jeho slovenský protějšek Robert Fico. Obě firmy mají hospodářské problémy, v Česku a na Slovensku se o tomto záměru hovořilo už v minulosti.

Německo

Německo zpřísňuje pravidla nízkoemisních zón

BERLÍN (1.1.) – Desítky německých měst zpřísňují pravidla nízkoemisních zón, jež omezují vjezd automobilů nejvíce znečišťujících ovzduší. Regulace se vztahuje na osobní i nákladní vozy a povinnost opatřit si příslušnou emisní plaketu pro vjezd do těchto lokalit mají i čeští řidiči. Změna pravidel se týká mimo jiné řady významných center, jako jsou Kolín nad Rýnem, Karlsruhe, Dortmund, Duisburg, Halle nebo Magdeburg.

Ministerstvo dopravy

Novým ministrem dopravy je Zbyněk Stanjura z ODS

Prezident Václav Klaus minulý týden na návrh premiéra Petra Nečase jmenoval do funkce nového ministra dopravy Zbyňka Stanjuru. Politika, který stojí v čele poslaneckého klubu ODS, Petr Nečas označil za velmi kvalitního politika, člověka ze špičky strany. Připomněl jeho „silné manažerské schopnosti“ i jeho působení v pozici primátora či zástupce primátora v Opavě.

Roland Zsilinszky (Roland Berger) pro DN

Dopravci budou stále více vyžadovat komplexní služby

Nejistota vyplývající ze současné hospodářské situace vyvolává velký tlak jak na automobilové výrobce, tak i na jejich dealery a dodavatele. Podle listopadové prognózy mezinárodní poradenské společnosti Roland Berger pro ně bude nastávající období velmi obtížné. Na aktuální výhled trhu užitkových vozidel jsme se zeptali principala pražské kanceláře Roland Berger Rolanda Zsilinszkého.

Komentář

Co přinesl rok 2012 v dopravě

Již druhé pololetí loňského roku předznamenalo v dopravních oborech zhoršování výsledků, které se pak naplno projevilo v průběhu roku letošního. Důsledkem byla i investiční opatrnost. Manka zůstávala v tržbách a ziscích.

Evropská unie

Svazy kritizují krácení rozpočtu

Vrcholní představitelé členských zemí Evropské unie se na konci listopadu nedokázali dohodnout na střednědobém výhledu rozpočtu unie na léta 2014 až 2020. To vnáší nejistotu i do financování infrastrukturních projektů v programu Connecting Europe Facility (CEF). Podle původního návrhu unijního rozpočtu z dílny Evropské komise mělo do fondu CEF na rozvoj telekomunikačních, energetických a dopravních sítí směřovat 50 miliard €, z toho 40 procent (zhruba 21,7 miliardy €) na dopravu.

Doprava a ekologie

Dráhy se zavázaly k radikálnějšímu omezování emisí

Dlouhodobé cíle evropského drážního sektoru pro další snižování ekologické zátěže z železniční dopravy obsahuje nový dokument, který na konci listopadu společně zveřejnily Mezinárodní železniční unie (UIC) a Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury (CER). Železniční sektor v něm dobrovolně vykročil nad rámec požadavků Evropské unie a legislativy jednotlivých členských zemí a zavázal se, že do roku 2020 omezí emise CO2 o 30 procent vůči výchozímu stavu v roce 1990.

Nedoplatky na mýtném

Dopravci výzvu k rebelii neposlechli a mýtné platí

PRAHA (27.12.) – Občanská neposlušnost, ke které vyzývalo sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia, se nekoná. Koncem října sdružení vyzvalo dopravce, aby neplatili několik let staré nedoplatky na mýtném, které po nich vymáhá Ředitelství silnic a dálnic kvůli údajným chybám, které se ve vyúčtování požadovaných plateb vyskytovaly.

Bezpečná infrastruktura

Nebezpečných silnic na českém území stále přibývá

Přibližně 43 procent délky všech dálnic a silnic I. třídy na území České republiky lze označit za vysoce rizikové. Vyplývá to z výsledků mapování rizik za období let 2009 až 2011, které provádí společnost AF-CityPlan jako technický partner Ústředního automotoklubu ČR v evropském programu hodnocení silnic EuroRAP. Ve srovnání s předchozím mapováním zpracovaným pro léta 2008 až 2010 se podíl nebezpečných úseků zvýšil o 10 procent.

spinner