Transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z dnešní státní příspěvkové organizace na státní podnik by měla přinést roční úspory až 200 milionů Kč. Přeměna by měla začít v lednu příštího roku a skončit v červnu roku 2014. Samotná změna si podle ministerstva dopravy vyžádá investice na poradenské, právní a daňové služby mezi 50 a 100 miliony Kč.
Dopravní politika
Ředitelství silnic a dálnic
Ministerstvo si od přeměny ŘSD slibuje úspory
Systém eCall
Komise předložila legislativní návrh k systému eCall
Evropská komise na konci listopadu konečně představila první legislativní návrh k zavedení systému tísňového volání eCall, který v případě nehody sám zavolá pomoc prostřednictvím linky 112 a záchranářům pošle souřadnice havarovaného vozu přes GPS, včetně údajů o počtu připoutaných pasažérů.
Technická kontrola aut
Návrh na každoroční STK nejspíš skončí v koši
BRUSEL (21.12.) – Na technickou kontrolu každý rok nejspíš nakonec nebudeme muset. Česká poslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), která je v Evropském parlamentu zpravodajkou jedné části balíčku o technické způsobilosti vozidel, se již dříve postavila proti tomuto návrhu. Toto téma se ukázalo tento týden jako velmi problematické i v diskuzi s Evropskou komisí na zasedání Výboru pro dopravu a cestovní ruch.
PRAHA (20.12.) – Ministerstvo dopravy chce příspěvkovou organizaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přeměnit rovnou na akciovou společnost. Proti původním plánům by se tak vynechal přechodný krok, tedy převod ŘSD na státní podnik. Celková transformace se tím ale zřejmě protáhne minimálně o rok. Informoval o tom mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.
ÚSTÍ NAD LABEM (18.12.) – Nejlepším dopravcem Ústeckého kraje v roce 2012 byla cestujícími zvolena opět společnost Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova a.s., která obhajovala prvenství z loňského roku. Na druhé příčce se umístila společnost Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova, a.s., třetí pozice patří autobusovému dopravci BusLine a.s. V pátém ročníku ankety Dopravce roku 12 hlasovalo více než 2200 cestujících.
Sekce kamionové dopravy ČESMAD Bohemia
ČESMAD: Cenou za nižší deficit je skrytý dluh na infrastruktuře
Současné financování silniční infrastruktury je kritické a výhled na následující léta je ještě pesimističtější. V důsledku zvýšení daně z pohonných hmot přitom státní rozpočet ročně přichází až o osm miliard Kč a další peníze státu utíkají při výběru mýtného od zahraničních dopravců. Na jednání sekce kamionové dopravy Sdružení ČESMAD Bohemia to minulý týden v Praze uvedl viceprezident sdružení Jiří Povolný. Spotřební daň ovšem byla jen jedním z celé řady témat, jimž se členové sekce věnovali.
Může být zajímavé podívat se, čím že se v této hodně složité době zabývají některé státní dopravní orgány v zahraničí. U německých sousedů se jim značně ulevilo, když Spolkový správní soud v Lipsku schválil prodloužení městské berlínské dálnice A100 o 3,5 kilometru. Nyní se tedy bude moci stavět nejdražší úsek dálnice v Německu – s předpokládanými náklady až 170 milionů € za kilometr (4,2 miliardy Kč/km). Podstatná část investice bude přímo či nepřímo vynaložena na ochranu životního prostředí.
Slovensko připravuje plošný zákaz tranzitu kamionů na regionálních silnicích. Vláda premiéra Roberta Fica tak hodlá vyjít vstříc představitelům samosprávy, podle nichž řidiči těžkých nákladních vozidel objíždějí zpoplatněné úseky silnic po vozovkách II. a III. třídy. Slovenští dopravci plánované opatření kritizují.
Evropská unie
Siim Kallas požaduje striktní oddělení dopravy a sítě
Evropský komisař pro dopravu Siim Kallas požaduje, aby všechny železniční společnosti do roku 2023 oddělily správu železniční sítě od provozu osobní a nákladní dopravy. To by podle něj zjednodušilo vstup nových dopravců na trh. V rozhovoru pro list Financial Times Deutschland Siim Kallas v listopadu uvedl, že je připraven návrh v tomto duchu předložit v prosinci.
Liberalizace železnice
O pokračování liberalizace železnice rozhodne ÚOHS
PRAHA (17.12.) – Další liberalizace železniční dopravy v Česku nastane, až antimonopolní úřad (ÚOHS) dořeší návrh, který u něj podaly České dráhy. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl první náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl. Dráhy si v souvislosti s tendrem o linku z Ostravy do Olomouce přes Krnov stěžovaly na údajně diskriminující podmínky a narušování jednotného síťového charakteru české železnice.